Udostępnij
Tweetnij

CERN prezentuje pierwsze kolorowe zdjęcie rentgenowskie

CERN opracowało pierwsze trójwymiarowe, kolorowe obrazy rentgenowskie ludzkiego ciała. Są one dokładniejsze niż dotychczasowe zdjęcia. Skaner wykorzystuje technologię Medipix3 i działa podobnie do aparatu. Profesor Phil Butler twierdzi, że będzie to przełomowa technologia, która pozwoli na wykonywanie zdjęć RTG w wysokiej rozdzielczości.

CERN z Nowej Zelandii opracowało pierwsze kolorowe, trójwymiarowe obrazy rentgenowskie ludzkiego ciała za pomocą zaawansowanego skanera medycznego. Skaner wykorzystuje technologię Medipix3 wspomnianej firmy i jest rozwijany od dziesięciu lat. Jest w stanie tworzyć obrazy o wysokiej rozdzielczości dzięki technologii śledzenia cząstek.

Chipy Medipix działają podobnie jak aparat – identyfikują pojedyncze cząstki subatomowe, które stykają się z pikselami, gdy elektroniczna migawka jest otwarta. Zdaniem profesora Phila Butlera, jednego z dwóch naukowców MARS Bioimaging Ltd, który zbudował skaner, chip Medipix3 jest tym, co może dać mu przewagę w diagnostyce medycznej. Jak stwierdził, małe piksele i dokładna rozdzielczość energetyczna oznaczają, że to nowe narzędzie do obrazowania jest w stanie uzyskać obrazy, których nie może osiągnąć żadne inne jemu podobne.

CERN i MARS chcą skomercjalizować kolorowe zdjęcia rentgenowskie

Łącząc informacje spektroskopowe mikroukładów z algorytmami, naukowcy z projektu MARS byli w stanie stworzyć trójwymiarowe obrazy kolorów, które wyraźnie odróżniają znaczniki tłuszczu, wody i choroby. Mniejsza wersja skanera 3D, który został wykorzystany do badania chorób nowotworowych i naczyniowych już przynosi wyniki.

CERN i MARS już podpisały umowę w tej sprawie. Dzięki niej technologia zostanie skomercjalizowana. Skaner będzie używany częściej, a pierwsze zdjęcia wśród pacjentów stworzone w tej technologii pojawią się już wkrótce. Na początek będą wykonywane w gabinetach ortopedycznych i u pacjentów z chorobami reumatoidalnymi.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z czerwca

Źródło: PsychOrg

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij