Udostępnij
Tweetnij

Intel planuje wprowadzić na rynek 28-rdzeniowy procesor

Intel podczas konferencji na Computex w Tajpej zaskoczył widzów. Producent zapowiedział nowy, 28-rdzeniowy procesor Anniversary Edition 8086K o taktowaniu 5 GHz. Jest on pierwszym takim umieszczonym w jednym gnieździe. Podczas prezentacji Gregory Bryant zapewniał, że nie jest to zabawka na pokaz. Układ ma trafić do sprzedaży.

Intel potrafi jeszcze zaskoczyć. Na konferencji Computex odbywającej się w Tajpeju Gregory Bryant pokazał nowy, imponujący, 28-rdzeniowy procesor z taktowaniem 5 GHz – Anniversary Edition 8086K. Jest on jednocześnie pierwszym procesorem z taką liczbą rdzeni umieszczoną w jednym gnieździe CPU.

Intel był w stanie zaprezentować możliwości wspomnianego procesora na pokazie. W benchmarku Cinebench osiągnął on wynik 7334 punktów, czyli świetnie jak na pojedynczą jednostkę. Producent zdecydował się jednak nie ujawniać żadnych szczegółów na temat nowego procesora. Nieznana jest zatem użyta technologia i jego architektura.

Intel Anniversary Edition 8086K jeszcze w tym roku

Intel obiecał przy okazji, że nie będzie to jedynie zabawka na pokaz. Producent potwierdził, że ma zamiar wprowadzić takie CPU na rynek. 28-rdzeniowe monstrum ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Mówi się jednak o czwartym kwartale. W ten sposób technologia Intela znacznie wyprzedzi AMD w wyścigu o liczbę rdzeni. Dla porównania, układ Threadripper od AMD składa się z 16 rdzeni i 32 wątków.

Producent nie ujawnił również ceny Anniversary Edition 8086K. 18-rdzeniowy procesor Intela – Core i9 – kosztuje 1999 dolarów. Oznacza to, że zainteresowani 28-rdzeniowym układem będą musieli już zacząć oszczędzać, bo samo CPU będzie ich kosztowało stanowczo więcej. O cenie z pewnością dowiemy się więcej bliżej premiery.

Zobacz również: Apple chce porzucić procesory Intela w Macach w 2020 r.

Źródło: Engadget

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij