Udostępnij
Tweetnij

ARM ogłasza Mali G51 dla średniaków

ARM Mali G51 to nowy układ graficzny Brytyjczyków, który zaprojektowano z myślą o procesorach dla tańszych smartfonów ze średniej półki cenowej.

ARM Mali G51 to nowy układ graficzny Brytyjczyków, który zaprojektowano z myślą o procesorach dla tańszych smartfonów ze średniej półki cenowej. Ponownie mamy tu do czynienia z architekturą Bifrost, którą wprowadzono już w Mali G71. Względem GPU Mali T830 pojawiło się mnóstwo udoskonaleń, m.in. o 1,6 razy lepsza sprawność energetyczna czy 30% mniejszy rozmiar całego układu. Przyjrzyjmy się Mali G51 z bliska.

ARM SoC

Mali G51 to najnowszy układ GPU od firmy ARM i zarazem drugi, który bazuje na architekturze Bifrost. Pierwszym jest oczywiście Mali G71, który to znajdzie się w procesorze Kirin 960. Huawei zapowiedział ten SoC oficjalnie wcześniej w tym miesiącu.

Mali G51 jest o 30% mniejszy niż Mali T830

Mali G51 to następca układu Mali T830, który montowany jest w procesorach dla smartfonów ze średniej półki cenowej. Względem poprzednika zwiększono gęstość wydajności aż o 60%. Co to dokładnie oznacza? Współczynnik ten określa ile potrzeba mniej tranzystorów, aby osiągnąć taką samą wydajność w porównaniu z Mali T830. ARM chwali się też 60% lepszą sprawnością energetyczną względem starszego GPU. W konsekwencji udało się uzyskać o 30% mniejszy rozmiar całego układu GPU, a więc będzie on zajmował mniej miejsca.

ARM Mali G51 ARM Mali G51 ARM Mali G51

Nowy procesor graficzny wspiera oczywiście Vulkan, OpenGL ES 3.0 czy OpenCL 2.0. Nowym rozwiązaniem w Mali G51 jest zastosowanie Dual Pixel Shader Core. W ten sposób każda jednostka cieniująca jest w stanie przetwarzać dwa piksele w jednym momencie. Oczywiście, można zastosować dwie osobne jednostki, ale wtedy te zajmą więcej miejsca, a zysk w wydajności nie będzie dwukrotnie większy, a więc dzięki temu ARM zaoszczędziło cenne miejsce. Mali G51 może mieć maksymalnie trzy jednostki cieniujące, a więc przetworzy w jednej chwili do sześciu pikseli. Tak więc najpełniejszym układem będzie Mali G51MP6.

Mali-V61 – nowy procesor wideo od ARM

ARM pochwaliło się dziś także nowym procesorem wideo – Mali-V61. To kolejny element, poza rdzeniami CPU i GPU, który znajduje się w układach SoC dla smartfonów i tabletów. I choć nie mówi się o nim za często, tak warto zobaczyć pokrótce co zaoferuje Mali-V61. Nowy procesor wideo ARM nie tylko jest wydajniejszy i bardziej energooszczędny, ale wspiera także kodowanie i dekodowanie wideo w 10-bitowym VP9 oraz oferuje udoskonalone wsparcie dla HEVC. Powinien znacznie lepiej radzić sobie ze strumieniowaniem wideo w jakości 4K.

ARM Mali G51 ARM Mali G51

Pierwszych procesorów, które będą korzystać z nowych rozwiązań ARM nie spodziewajmy się w tym roku. Dopiero w przyszłym i to samo dotyczy smartfonów z Mali G51. Te zobaczymy dopiero za jakiś czas. Podobnie zresztą było z Mali G71. Ten układ zapowiedziano już w maju tego roku i dopiero pierwszym smartfonem z tym GPU będzie Huawei Mate 9, który zostanie zaprezentowany w czwartek, w trakcie konferencji Chińczyków w Monachium.

źródło: android authority

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij