Udostępnij
Tweetnij

WiGig – szybsze Wi-Fi już wkrótce w smartfonach

Wi-Fi Alliance rozpoczęło certyfikowanie nowych urządzeń wspierających WiGig, czyli nowy standard podwajający największe osiągalne prędkości Wi-Fi.

Wi-Fi Alliance rozpoczęło certyfikowanie nowych urządzeń wspierających WiGig, czyli nowy standard podwajający największe osiągalne prędkości Wi-Fi. Takie moduły mają pojawić się w smartfonach już w przyszłym roku.

Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance rozpoczęło już certyfikowanie smartfonów, tabletów, routerów i innych urządzeń, które byłyby zdolne do wspierania nowego standardu Wi-Fi o nazwie WiGig. Podwaja on maksymalną prędkość, z jaką aktualnie działa Wi-Fi. Organizacja twierdzi, że nowy standard wejdzie do użycia już w przyszłym roku.

aplikacje android

WiGig nie jest nowością. Prace nad nowym standardem Wi-Fi trwają od kilku lat, ale pierwsze efekty nie były zadowalające. Teraz jednak technologię ulepszono, ale wciąż działa ona na przestrzeni o średnicy 10 metrów, tak więc jej działanie ogranicza się do zaledwie jednego czy dwóch pokoi. Testy jednak pokazały, że użytkownicy mogą pobierać dwugodzinny film w zaledwie 10 sekund.

Wi-Fi Alliance twierdzi, iż taka prędkość przyczyniłaby się do początkujących na rynku gier technologii – VR. Gogle do wirtualnej rzeczywistości mają bowiem spore ograniczenia – powodują opóźnienia w przesyłaniu danych z pomocą Wi-Fi, więc twórcy muszą posiłkować się kablem do maksymalnego zniwelowania zwłoki. Z pomocą WiGig sprawa miałaby się inaczej i pozwalałaby na wykorzystanie Wi-Fi w celu wyświetlania obrazu. Poza tym mógłby być także przydatny przy 4K, streamingu gier czy obrazu z telefonów i tabletów na monitory komputerów.

Urządzenia aktualnie znajdujące się na rynku wspierają standard znany jako 802.11ac. Nowe, certyfikowane właśnie urządzenia, mają natomiast wspierać standard 802.11ad, czyli taki, który pozwala w teorii na osiągnięcie prędkości 8 Gbps. W przypadku 802.11ac jest to 4,5 Gbps. Pierwsze sprzęty wspierające nowy standard zostały zapowiedziane w zeszłym miesiącu.

Źródło: TheVerge

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij