Udostępnij
Tweetnij

USB-IF publikuje specyfikację audio dla USB-C. Minijack do lamusa?

USB-IF opublikowało specyfikację USB Audio Device Class 3.0, która nakreśla stosowanie złącza USB-C w roli interfejsu dla słuchawek czy głośników.

USB-IF opublikowało specyfikację USB Audio Device Class 3.0, która nakreśla stosowanie złącza USB-C w roli interfejsu dla słuchawek czy głośników. 

USB C

Apple zrezygnowało w tym roku w iPhone’ach 7 ze złącza minijack. Jego rolę przejęło autorskie Lightning. Jeśli wam się zdaje, że producenci smartfonów z Androidem nie pójdą tą drogą, to jesteście w błędzie. Przestarzałego minijacka zacznie porzucać coraz więcej firm, a jego rolę przejmie USB-C.

Organizacja USB Implementers Forum opublikowała w tym tygodniu specyfikację techniczną USB Audio Device Class 3.0. Specyfikacja obejmuje wsparcie zarówno dla analogowego, jak i cyfrowego audio. W drugim przypadku implementacja jest dosyć prosta i co najważniejsze, nie wpływa negatywnie na inne funkcje USB-C, jak transfer danych. Rozwiązano to poprzez użycie dwóch wtórnych pinów interfejsu komunikacyjnego. W przypadku cyfrowego audio słuchawki będą miały specjalne jednostki (MPU) do przetwarzania funkcji, jak konwersji dźwięku cyfrowego na analogowy czy sterowania głośnością.

Wśród firm promujących nowe rozwiązanie znajdują się m.in. Intel. Wiele wskazuje na to, że przyszły rok może być początkiem powolnego uśmiercania minijacka – interfejsu, który pochodzi z lat sześćdziesiątych zeszłego wieku. Szczegóły na temat specyfikacji USB Audio Device Class 3.0 można znaleźć w tym dokumencie.

źródło: anandtech

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij