Udostępnij
Tweetnij

Jaśniejsze i wydajniejsze ekrany dotykowe dzięki polskim naukowcom

Dwa polscy fizycy, Filip Granek oraz Zbigniew Rozynek, opracowali nową technologię, w ramach której możliwe będzie tworzenie jaśniejszych, bardziej trwałych wyświetlaczy czy wydajniejszych paneli słonecznych.

nokia_tablet_story

Dwaj polscy fizycy, Filip Granek oraz Zbigniew Rozynek, opracowali nową technologię, w ramach której możliwe będzie tworzenie jaśniejszych, bardziej trwałych wyświetlaczy czy wydajniejszych paneli słonecznych.

Dr inż. Filip Granek i dr Zbigniew Rozynek pracują nad stworzeniem supercienkich ogniw przewodzących prąd elektryczny. Będą one mogły zostać zastosowane między innymi w produkcji ekranów dotykowych, wyświetlaczy LCD, a także cienkowarstwowych ogniw słonecznych.

– Dziś w ogniwach i wyświetlaczach wykorzystywany jest szeroko pierwiastek ind – w postaci tlenku indowo-cynowego (ITO) stosowanego jako tzw. przezroczysta elektroda. Niestety ITO ze względu na swoją krystaliczną strukturę traci swoje własności podczas jego wyginania. Nie pozwala to na zastosowanie go w nowoczesnych elastycznych produktach spełniających wymagania rynku i odbiorców – powiedział dr Filip Granek.

Granek wyjaśnia również, że ind jest dość drogim materiałem, którego sprzedażą kierują w zasadzie wyłącznie Chiny. Powoduje to uzależnienie producentów. Nowa technologia polskich naukowców mogłaby wpłynąć na ich niezależność. Co więcej, Granek tłumaczy, że najnowsze warstwy przewodzące są też tańsze w produkcji niż te oparte o ind. Dodatkowo takie wyświetlacze czy ekrany mają być jaśniejsze i wydajniejsze.

Aktualnie technologia ta jest dopiero opracowywana, Granek i Rozynek uzyskali przewodzące linie w zakresie 1 do 5 mikrometrów, a dalsze prace i optymalizacja procesu mają doprowadzić do zmniejszenia szerokości tych linii do wielkości znacząco poniżej 1 mikrometra. Granek twierdzi, że dzięki temu „technologia wejdzie w bardzo atrakcyjny do wielu zastosowań zakres nanometrów”.

Aktualnie naukowcy pracują w ramach spółki XTPL i szukają finansowania na komercjalizację technologii. Właśnie rozpoczęto pozyskiwanie finansowania w drugiej rundzie finansowanie. Proces patentowy już się rozpoczął. Granek i Rozynek mają w planach w przyszłości sprzedawać licencje na wspomnianą technologię.

Źródło: NaukawPolsce

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij