Udostępnij
Tweetnij

Samsung uruchamia produkcję 14 nm procesorów Exynos 7 Octa w technologii FinFET

Samsung Electronics poinformował o gotowości do rozpoczęcia masowego wytwarzania 14 nm procesorów dla urządzeń mobilnych, które będą produkowane z wykorzystaniem technologii FinFET. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej zmaleje o 35%, a przy okazji wzrośnie wydajność. Samsung będzie produkował w tej technologii procesory Exynos, ale domyślamy się, że po to rozwiązanie sięgnie również Apple dla procesorów A9.

Samsung Exynos 7 Octa

Samsung Electronics poinformował o gotowości do rozpoczęcia masowego wytwarzania 14 nm procesorów dla urządzeń mobilnych, które będą produkowane z wykorzystaniem technologii FinFET. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej zmaleje o 35%, a przy okazji wzrośnie wydajność. Samsung będzie produkował w tej technologii procesory Exynos, ale domyślamy się, że po to rozwiązanie sięgnie również Apple dla procesorów A9.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

FinFET jest niewątpliwie najbardziej zaawansowanym procesem technologicznym w branży” powiedział Gabsoo Han – wiceprezes do spraw sprzedaży i marketingu w dziale System LSI i dodaje: „spodziewamy się, że produkcja naszych 14 nm procesorów dla urządzeń mobilnych pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój branży mobilnej, umożliwiając kolejną poprawę wydajności dla nowoczesnych smartfonów.

Czym dokładnie jest nowy proces FinFET? Technologa ta polega na zastosowaniu trójwymiarowych tranzystorów, które pozwalają obejść ograniczenia stawiane przez zwykłe tranzystory. Z informacji ujawnionych przez Samsunga wynika, że procesory produkowane w tym procesie technologicznym będą oferować około 20% lepszą wydajność przy około 35% mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Ponadto układy SoC będą zajmować około 15% mniej powierzchni niż 20 nm procesory.

Pomysł nie jest nowy, gdyż Intel również od jakiegoś czasu produkuje procesory z serii Core z użyciem trójbramkowych tranzystorów. Ponadto układy Intel Core M także wytwarzane są w 14 nm rozmiarze technologicznym. Niemniej, są to procesory dla tabletów i laptopów. Tymczasem Samsung Electronics oferuje to samo rozwiązanie dla mniejszych urządzeń mobilnych, w tym smartfonów. Samsung pracował nad technologią FinFET przez kilkanaście ostatnich lat (począwszy od początku zeszłej dekady) i w końcu w zeszłym roku dopracował rozwiązanie, co w końcu pozwoliło wykorzystać je w praktyce.

Wiemy, że Samsung Electronics zamierza wytwarzać w technologii FinFET własne procesory z serii Ecynos 7 Octa. Które dokładnie? Tego nie ujawniono. Nie wiemy, czy będzie to układ Exynos 7420, który ma być sercem Samsunga Galaxy S6 (o którym więcej przeczytacie tutaj). Jest bardzo możliwe, że tak, ale pewności nie ma. Nowy Exynos osiąga naprawdę niezłe osiągi. Dowodzą to między innymi wyniki w teście AnTuTU, gdzie urządzenie z Exynosem 7420 „wykręciło” ponad 60 tysięcy punktów! Osiągnięcie godne pozazdroszczenia.

Kto jeszcze skorzysta z nowej technologii Samsunga? Domyślamy się, że będzie to Apple, które już przygotowuje się do premiery nowych urządzeń mobilnych. Mowa oczywiście o iPhone’ach 6s oraz nowych iPadach, które zobaczymy później w tym roku. W sieci plotkuje się, jakoby Samsung Electronics miał odpowiadać za większość dostaw nowych procesorów dla firmy z Cupertino. W zeszłym roku było to TSMC, a Samsung tylko „pomagał”. W tym roku ma być inaczej.

Wiemy także, że Samsung zawarł strategiczne partnerstwo z GLOBALFOUNDRIES, któremu użyczono licencji na nowy proces technologiczny. To oznacza, że druga z firm także będzie wytwarzać we własnych fabrykach 14 nm procesory z wykorzystaniem FinFET. Obie firmy zamierzają wytwarzać nowe procesory we własnych fabrykach w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Samsung Tomorrow

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij