Udostępnij
Tweetnij

ARM zapowiada Cortex-A72 oraz GPU Mali-T880. W pierwszych urządzeniach już za rok

Niespełna dwa lata temu ARM zapowiedziało Cortex-A57 i Cortex-A53. Rdzenie te pojawiają się w urządzeniach mobilnych dopiero teraz. Tymczasem Brytyjczycy z ARM zapowiedzieli kolejną generację własnych rozwiązań i są to: Cortex-A72, który oferuje do 3,5 razy większą wydajność niż rdzenie Cortex-A15. Drugim z rozwiązań jest układ graficzny Mali-T880, który w porównaniu z Mali-T760 ma oferować niespełna dwa razy większą wydajność.

Niespełna dwa lata temu ARM zapowiedziało Cortex-A57 i Cortex-A53. Rdzenie te pojawiają się w urządzeniach mobilnych dopiero teraz. Tymczasem Brytyjczycy z ARM zapowiedzieli kolejną generację własnych rozwiązań i są to: Cortex-A72, który oferuje do 3,5 razy większą wydajność niż rdzenie Cortex-A15. Drugim z rozwiązań jest układ graficzny Mali-T880, który w porównaniu z Mali-T760 ma oferować niespełna dwa razy większą wydajność.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku

Cortex-A72

Cortex-A72 jest nowym rdzeniem dla procesorów CPU. Z informacji przekazanych przez ARM wynika, że nowy rdzeń oferuje do 3,5 razy lepszą wydajność niż Cortex-A15. Producenci procesorów będą mogli implementować rdzenie Cortex-A72 osobno lub też w połączeniu z rdzeniami Cortex-A53 (czyli w big.LITTLE).

arm-cortex-a72

Cortex-A72 bazuje na architekturze ARMv8-A, a więc tej samej co rdzenie Cortex-A5x. ARMv8, to przede wszystkim AArch64, czyli zestaw instrukcji A64, który obejmuje:

  • 31 generalnych rejestrów 64-bitowych;
  • Pełną kompatybilność z 32-bitowymi instrukcjami;
  • Wsparcie dla zarówno 32-, jak i 64-bitowych argumentów (w większość przypadków);
  • Nowy system wyjątków podczas operacji;
  • Udoskonalenia z zakresu SIMD (w tym szyfrowanie AES);
  • Wsparcie dla 48-bitowych adresów pamięci wirtualnej, które mogą być w prosty sposób przekształcane na te zgodne z 64-bitową architekturą.

Ponadto Cortex-A72 oferuje wsparcie dla technologii związanej z bezpieczeństwem – TrustZone oraz obsługuje sprzętową wirtualizację. Procesory z nowymi rdzeniami ARM będą produkowane w 16 nm procesie technologicznym FinFET. Tak więc produkcją zajmie się przede wszystkim Samsung, który to wytwarza procesory dla wielu firm. Nowy proces produkcyjny ma przełożyć się na mniejsze zużycie energii. Nawet o 75%. Warto dodać, że rdzenie Cortex-A72 będą mogły być taktowane zegarem do 2,5 GHz. Rozmiar pamięci podręcznej drugiego poziomu będzie wynosił od 512 KB do 2 MB.

Mali-T880

Kolejną nowością zapowiedzianą przez ARM jest układ graficzny Mali-T880. Brytyjczycy chwalą się, że jest to najdoskonalszy GPU z całej serii Mali. Układ ma oferować o 1,8 razy lepszą wydajność niż Mali-T760, a przy tym z 40% mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Nowy GPU także będzie wytwarzany w 16 nm procesie technologicznym FinFET. Mali-T880 będzie pracować z zegarem 850 MHz. Cały układ GPU będzie składał się z maksymalnie 16 rdzeni.

arm-mali-t880

Mali-T880 wspiera następujące API: OpenGL® ES 1.1, 1.2, 2.0, 3.0, 3.1; OpenCL™ 1.1, 1.2; DirectX® 11 FL11_2; RenderScript. Ponadto poradzi sobie z wideo w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę, co w zasadzie nie powinno dziwić. Mali-T880 także ma konfigurowalną pamięć L2 (do 2 MB).

Kiedy nowe procesory?

ARM przekazało, że licencje na nowe rozwiązania trafią do wielu partnerów. W tym również azjatyckich producentów, jak Rockchip czy MediaTek. Oczywiście na pierwsze urządzenia z układami wyposażonymi w Cortex-A72 oraz Mali-T880 trochę sobie jeszcze poczekamy. Rynkowa premiera urządzeń z nowymi układami SoC odbędzie się dopiero w przyszłym roku. Z informacji przekazanych przez ARM wynika, że Cortex-A72 nadaje się do wykorzystania nie tylko w smartfonach czy tabletach, ale także w procesorach dla serwerów i telewizorów.

Źródło: ARM

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij