Udostępnij
Tweetnij

Imagination zapowiada GPU PowerVR Series7XT i Series7XE

Na początku tego miesiąca ARM zapowiedziało nowe układy GPU z serii Mali 800 (T860, T830 i T820), a teraz przyszła kolej na odpowiedź od Imagination Technologies, które ujawniło nowe serie układów graficznych PowerVR Series7XT i Series7XE. Producent chwali się, że nowe GPU mają oferować do 60% lepszą wydajność przy tym samym zegarze niż procesory Series6XT. Przyjrzyjmy się nowym układom Imagination Technologies z bliska.

Na początku tego miesiąca ARM zapowiedziało nowe układy GPU z serii Mali 800 (T860, T830 i T820), a teraz przyszła kolej na odpowiedź od Imagination Technologies, które ujawniło nowe serie układów graficznych PowerVR Series7XT i Series7XE. Producent chwali się, że nowe GPU mają oferować do 60% lepszą wydajność przy tym samym zegarze niż procesory Series6XT. Przyjrzyjmy się nowym układom Imagination Technologies z bliska.

Nie ukrywajmy, ale najczęściej spotykanymi układami graficznymi w procesorach bazujących na architekturze ARM są GPU Mali od ARM i PowerVR od Imagination Technologies. Obie firmy mniej więcej co rok wprowadzają do oferty nową generację układów graficzny. ARM zapowiedziało nowe procesory Mali 800 na początku tego miesiąca, a teraz doczekaliśmy się odpowiedzi od Imagination.

Nowe procesory graficzne PowerVR to Series7XT i Series7XE. Pierwsza z serii zaprojektowana jest dla urządzeń z wyższej i średniej półki cenowej. Natomiast Series7XE trafi do tańszych smartfonów, tabletów, a nawet urządzeń naręcznych, gdyż dla takich akcesoriów również są dedykowane. Niemniej, obie serie bazują na tej samej architekturze Series7.

Z informacji przekazanych przez Imagination Technologies wynika, że PowerVR Series7XT przy tym samym zegarze taktującym oferuje nawet do 60% lepszą wydajność niż układu GPU PowerVR Series6XT. Nowe procesory wspierają sprzętową tessellację, Extension Pack (AEP) z Androida 5.0 Lollipop, OpenGL ES 3.1, OpenGL 4.4, OpenCL 1.2 FP, RenderScript oraz API Microsoftu – DirectX 11.

Rodzina PowerVR Series7XT obejmuje pięć różnych procesorów i są to:

  • PowerVR GT7200: 2 klastry cieniowania, 64 rdzenie ALU;
  • PowerVR GT7400: 4 klastry cieniowania, 128 rdzeni ALU;
  • PowerVR GT7600: 6 klastrów cieniowania, 192 rdzenie ALU;
  • PowerVR GT7800: 8 klastrów cieniowania, 256 rdzeni ALU;
  • PowerVR GT7900: 16 klastrów cieniowania, 512 rdzeni ALU.

Szczegółową budowę procesora z serii PowerVR Series7XT możecie zobaczyć poniżej.

01-PowerVR-Series7-Series7XT-architecture-710x443

Natomiast seria PowerVR Series7XE obejmuje już tylko dwa układy GPUi są to:

  • PowerVR GE7400: ½ klastra cieniowania, 16 rdzeni ALU;
  • PowerVR GE7800: 1 klaster cieniowania, 32 rdzenie ALU.

Imagination Technologies stwierdza, że PowerVR Series7XT zaprojektowano z myślą o uzyskaniu największej wydajności. Natomiast PowerVR Series7XE również w podobnym celu, ale w przypadku, gdzie jest to trudne do uzyskania, a więc w małych urządzeniach. Tak więc dlatego między innymi układy te znajdą zastosowanie w urządzeniach naręcznych. Warto również dodać, że układ GE7400 jest najmniejszym procesorem graficznym wspierającym Android Extension Pack.

Nowe układy GPU od Imagination Technologies obsługują również kilka technologii związanych z kompresowaniem tekstur, co pozwala także zaoszczędzić pamięć. Firma przekazała, że faza projektowania nowych procesorów została ukończona i obecnie są prowadzone rozmowy z partnerami, którzy zajmą się ich wytwarzaniem. Spodziewamy się, że pierwsze tablety i smartfony z PowerVR Series7XT i Series7XE pojawią się w sprzedaży w drugiej połowie 2015 roku. Domyślamy się, że po układy sięgnie również Apple, które z rozwiązań Imagination Technologies korzysta (w iPhone’ach i iPadach) już od lat. Tak więc pozostaje nam czekać.

Przeczytaj więcej o technologiach dla urządzeń mobilnych w serwisie Tablety.pl

Źródło: Android Authority

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij