Udostępnij
Tweetnij

ARM zapowiada GPU z serii Mali 800 – układy Mali T860, T830 i T820

ARM zapewne nie trzeba przedstawiać żadnym entuzjastom tabletów i smartfonów? Wszak rozwiązania brytyjskiej firmy stosowane są powszechnie w urządzeniach mobilnych, także w tych najpopularniejszych. Nie są to jedynie technologie dla CPU, w tym rdzenie z rodziny Cortex, ale również układy graficzne Mali. ARM zapowiedziało kolejną generację GPU z serii 800 i są to układy Mali T860, T830 oraz T820. Czego możemy się po nich spodziewać i kiedy zobaczymy pierwsze urządzeniami z nimi?

ARM Cortex-A57

ARM zapewne nie trzeba przedstawiać żadnym entuzjastom tabletów i smartfonów? Wszak rozwiązania brytyjskiej firmy stosowane są powszechnie w urządzeniach mobilnych, także w tych najpopularniejszych. Nie są to jedynie technologie dla CPU, w tym rdzenie z rodziny Cortex, ale również układy graficzne Mali. ARM zapowiedziało kolejną generację GPU z serii 800 i są to układy Mali T860, T830 oraz T820. Czego możemy się po nich spodziewać i kiedy zobaczymy pierwsze urządzeniami z nimi?

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

Od zapowiedzi układów Mali z serii 700 upłynął już rok, a więc przyszła pora na odświeżenie portfolio. I tak też się stało, gdyż ARM zapowiedziało układy z serii Mali 800, które trafią do procesorów mobilnych już w 2015 roku.

Układy GPU Mali 800 nadal bazują na architekturze Midgard, a więc wspierają takie rozwiązania, jak OpenGL ES 3.1, Android Extension Pack oraz Direct3D 11.1. Jakie więc różnice występują w nowej generacji układów względem tych z Mali 700? Tym razem Brytyjczycy z ARM skupili się przede wszystkim na udoskonaleniu wydajności, przy jednocześnie mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, co ma przełożyć się na dłuższy czas pracy na baterii. W poniższej tabeli znajdziecie kilka informacji związanych ze specyfikacją techniczną poszczególnych układów z serii Mali 800.

ARM Mali 800
T860 T830 T820
Możliwe konfiguracje (liczba rdzeni) 1-16 1-4 1-4
Liczba ALU na rdzeń 2 2 1
Liczba jednostek teksturujących na rdzeń 1 1 1
FLOP (FP32 MAD) 20 – 320 FLOP 20 – 80 FLOP 10 – 40 FLOP
OpenGL ES ES 3.1 + AEP ES 3.1 + AEP ES 3.1 + AEP
Direct3D FL 11_1 FL 9_3 FL 9_3
10-Bit YUV Tak Opcjonalnie Opcjonalnie

Najciekawiej zapowiada się oczywiście układ GPU Mali T860, gdyż jest to flagowy produkt. Jeśli wierzyć zapewnieniom ARM, to zapotrzebowanie na energię elektryczną jest tu do 45% mniejsze niż w przypadku Mali T628. Nowy układ może składać się z nawet 16 shaderów. Pojawiło się również wsparcie dla 10-bitowego YUV, z którego „garściami” ma korzystać HEVC.

Natomiast układy Mali T830 oraz T820 zagoszczą w tańszych procesorach i mają zapewnić do 50% lepszą oszczędność energii względem Mali T622 oraz zapewnić do 55% lepszą wydajność w trakcie przetwarzania obliczeń graficznych. Znajdziemy tu również maksymalnie 4 rdzenie.

Niestety, na pierwsze urządzenia z nowymi układami Mali 800 trochę sobie poczekamy. Znając szczęście, to co najmniej około roku. Dla porównania, smartfony i tablety z Mali T7X0 dopiero teraz pojawiają się w sprzedaży (między innymi jest to Galaxy Note 4 oraz odświeżony Samsung Galaxy Tab S z Exynosem 5433). Tak więc zapewne nie inaczej będzie w tym przypadku. Od oficjalnej zapowiedzi do rynkowej premiery musi niestety upłynąć nieco czasu. Już niedługo opracowywaniem układów SoC z Mali 800 będą mogli zająć się inżynierowie. Spodziewamy się, że po nowe rozwiązania ARM sięgną takie firmy, jak Samsung, Allwinner, Rockchip, MediaTek i wiele innych. Z pewnością nie znajdziemy ich w procesorach Apple lub Nvidii, którzy to stawiają na inne rozwiązania, a od ARM licencjonują jedynie niektóre dla procesorów CPU.

Pamiętajmy jednak, że Mali z serii 800 nie wniesie rewolucyjnych zmian w wydajności. Są one widoczne, ale nie są to wartości większe o około 100% lub więcej. To samo dotyczy oszczędności energii. Mamy tu więc do czynienia z ewolucją tych układów, ale nie rewolucją.

Źródło: AnandTech

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij