Udostępnij
Tweetnij

SMOG: najlepsze aplikacje, które pozwolą ci go wykryć

Wraz z początkiem jesieni rozpoczyna się niezwykle toksyczny dla mieszkańców większych polskich miejscowości okres smogowy. Z myślą o osobach żyjących w tych ciężkich warunkach powstały aplikacje informujące o poziomie toksycznej substancji w otoczeniu, dlatego też pragnę wam je przedstawić — zarówno na telefony z systemem Android, jak i te pracujące pod kontrolą iOS. Z tymi apkami będziecie wiedzieć, gdzie jest SMOG.

Wraz z początkiem jesieni rozpoczyna się niezwykle toksyczny dla mieszkańców większych polskich miejscowości okres smogowy. Z myślą o osobach żyjących w tych ciężkich warunkach powstały aplikacje informujące o poziomie toksycznej substancji w otoczeniu, dlatego też pragnę wam je przedstawić — zarówno na telefony z systemem Android, jak i te pracujące pod kontrolą iOS. Z tymi apkami będziecie wiedzieć, gdzie jest SMOG.

Smog najlepsze aplikacje

Zanieczyszczenie Powietrza

Zanieczyszczenie Powietrza

Zanieczyszczenie Powietrza to program stworzony przez firmę Everyday Applications, mający na celu informować użytkownika o ewentualnych niekorzystnych warunkach panujących na dworze. Program obsługuje wszystkie największe miejscowości w naszym kraju oraz te mniejsze, które słyną z potrzeby wykorzystywania programów takich, jak Zanieczyszczenie Powietrza w okresie grzewczym, zwracając uwagę przede wszystkim na szkodliwy smog. Opisywana pozycja korzysta ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dzięki czemu pokrywa on swoim działaniem całą Polskę. Sam smog — według twórców aplikacji — jest szkodliwy dla zdrowia i wpływa negatywnie na samopoczucie użytkownika. Zmęczenie, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, to niektóre z konsekwencji wdychania smogu, dlatego też warto znaleźć sposób, aby go sprawnie unikać. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem Android. Co najważniejsze, za darmo.

Kanarek – jakość powietrza

Kanarek

Kanarek — Jakość Powietrza to program stworzony przez rodzimego programistę ukrywającego się pod nazwą Tajchert. Stworzony przez niego tytuł pozwala sprawdzać poziom zanieczyszczenie powietrza przez smog w dowolnym miejscu w Polsce, a także informuje użytkownika, gdy jakość powietrza spadnie poniżej ustalonego poziomu. Kanarek — Jakość Powietrza korzysta ze 150 oficjalnych stacji GIOŚ, 300 Airly i 150+ LookO2, co pozwala mu działać zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Obsługa stacji LookO2 i Airly bezpośrednio w aplikacji pozwala na dynamiczne wyświetlanie informacji o ewentualnych skażeniach na mapie. Kanarek — Jakość Powietrza wspiera również normy WHO i Polskie dla substancji, a także Indeks Jakości Powietrza EU, jak i PL, stając się rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym zarówno dla mieszkających w Polsce, jak i dla ludzi znajdujących się na wakacjach za granicą. Program oferuje powiadomienia podczas działania w tle, widżety oraz wykresy kilkudniowe w systemie Android.

Smok Smog

Smok Smog

Smok Smog to program stworzony przez grupkę programistów tworzących pod nazwą Antyzero. Aplikacja, korzystając ze stacji pomiaru poziomu zanieczyszczenia pokrywa swoim największe miejscowości południowej części naszego kraju, dostarczając przy tym informacji w bardzo przystępny dla oka sposób. Interfejs graficzny programu wpisuje się w ideę nowoczesnego designu programów, a wykorzystanie tytułowego smoka jako wskaźnika zanieczyszczenia pozwala podejść do tej niezwykle poważnej sprawy nieco humorystycznie. Smok Smog działa na podstawie stacje pomiarowe zlokalizowane w Polsce Południowej, choć grupka stara się rozwinąć swoją działalność i uruchomić wsparcie na jak największym terenie naszego kraju. Podobnie jak poprzednia pozycja, aplikacja wspiera narzucane przez WIOŚ i GIOŚ normy czystości. Program dostępny jest zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i te pracujące pod kontrolą iOS.

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza w Polsce to aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska działająca w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Dane, które wyświetla, dotyczą aktualnych stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Zaletą programu jest dostęp w systemie Android, jak i iOS, a oprócz tego działa na terenie całego kraju, wykorzystując najbliższe użytkownikowi stacje pomiarowe. Aplikacje, jak tam ma sześciostopniową skalę zanieczyszczenia powietrza, liczne zestawienia, mapę oraz wykresy, informujące o tym, kiedy nie warto wychodzić ze swojego mieszkania bez specjalnej maski dla zabezpieczenia się przed niebezpieczeństwem, które wywołuje smog. Jakość powietrza w Polsce to również powiadomienia push informujące o potencjalnym zagrożeniu lub zbliżającym się przekroczeniu bezpiecznej ilości toksycznych substancji w powietrzu oraz liczne publikacje dotyczące jego obecności w całym kraju.

Plume Air Report

Plume Air Report

Plume Air Report — podobnie jak programy lokalnych twórców, pozwala na sprawdzanie poziomu zakażenia jaki generuje smog w największych miejscowościach naszego kraju. Oprócz Polski takie aplikacje, jak to obsługują największe i najbardziej skażone miejscowości na całym świecie, stąd przydatna jest zarówno podczas pobytu w mieście rodzinnym, jak i za granicą. Miłym dodatkiem jest system codziennych powiadomień informujący użytkownika o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczenia oraz prognoza pogody na jeden dzień do przodu. Interfejs graficzny aplikacji oparty jest o minimalistyczne koło wykresu, a umieszczona w aplikacji skala bez mniejszych problemów powinna zostać poprawnie odczytana przez użytkownika — nawet średnio zaznajomionego z językiem angielskim. Program śledząc lokalizację użytkownika, uczy się tego, w jakich momentach warto informować o znaczących zmianach świeżości powietrza, dbając o płuca użytkownika w momencie, gdy wychodzi lub wraca ze szkoły bądź pracy, bez względu na to, czy nasz telefon napędza Android, czy iOS.

Smog Alert

Smog Alert

Smog Alert to program stworzony przez rodzimego programistę — Kacpra Dziubka. Informuje on użytkownika o ewentualnym skażeniu smogiem w rejonie, w którym użytkownik właśnie się znajduje. Aplikacja — odmiennie do produkcji rodzimych twórców wymienionych w tym zestawieniu, skupia się na działaniu lokalnym, obsługując aż 3000 miejscowości na całym świecie. Co za tym idzie, program cieszy się popularnością na całym świecie, dostarczając informacji w bardzo schludny i minimalistyczny sposób. Program korzysta z lokalnych stacji pomiarowych, dzięki czemu informacje o potencjalnym zagrożeniu otruciem smogiem zyskamy niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. Ciekawostką jest brak możliwości oddalania mapy w darmowej wersji programu, co jednak nie przeszkadza sprawdzać sąsiednie stacje, które to wyświetlają się w interfejsie aplikacji. Smog Alert jest dostępny jedynie na urządzeniach z systemem iOS.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida (październik 2017)

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij