Udostępnij
Tweetnij

Huawei przygotowuje własny system operacyjny dla smartfonów – Kirin OS

Jeśli wierzyć plotkom, to Huawei przygotowuje własny system operacyjny dla smartfonów, który ukrywa się pod nazwą Kirin OS. Firma chce w ten sposób nieco uniezależnić się od Androida.

5d743e3e2fa14e9a960069a8765fcc4b

Jeśli wierzyć plotkom, to Huawei przygotowuje własny system operacyjny dla smartfonów, który ukrywa się pod nazwą Kirin OS. Firma chce w ten sposób nieco uniezależnić się od Androida.

Już jakiś czas temu w sieci pojawiły się plotki, jakoby firmy ZTE i Huawei pracowały nad własnymi systemami operacyjnymi dla urządzeń mobilnych, które jednak nie bazują na Androidzie. Rzekomo druga z firm już przygotowuje nowego smartfona, który ma pracować pod kontrolą autorskiego oprogramowania i będzie to Kirin OS. Co ciekawe, Huawei opracowuje ten system operacyjny we własnych laboratoriach już od około trzech lat. Kirin OS ma współpracować z urządzeniami wyposażonymi w procesory o tej samej nazwie, które również opracowało Huawei.

Pamiętajmy jednak, że to tylko plotki i trudno powiedzieć ile w tym prawdy. Kolejna kwestia to zaplecze w postaci aplikacji. Jak dobrze wiemy, bez tego Kirin OS nie będzie nic znaczyć i mało kto zdecyduje się na zakup smartfonu z takim systemem. Nawet jeśli na siłę chcieliby uwolnić się od Androida. Historia pokazuje, że alternatywne platformy mobilne nie mają łatwego życia. Jest mało prawdopodobne, że Huawei zachęci znaczących twórców aplikacji do przeniesienia własnych projektów na zupełnie nowy system. Pewnym rozwiązaniem problemu mogłoby być zapewnienie w Kirin OS możliwości uruchamiania aplikacji pisanych na Androida. Na razie jednak nic na ten temat nie wiadomo.

źródło: gizmochina

Posiadasz tablet i smartfon?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij