Udostępnij
Tweetnij

Surface to obecnie miliardowy biznes dla Microsoftu. Koniec strat. Pora na zyski

Microsoft nie miał łatwego startu z Surface na rynku. Początkowo projekt przynosił gigantyczne straty. To jednak przeszłość, bo już w trzecim kwartale 2014 roku Surface przyniósł firmie zysk i dobra passa była kontynuowana także w czwartym kwartale, gdy dział tabletów Microsoftu stał się miliardowym biznesem i wygenerował 1,1 mld dolarów przychodu!

Windows 10 Surface

Microsoft nie miał łatwego startu z Surface na rynku. Początkowo projekt przynosił gigantyczne straty. To jednak przeszłość, bo już w trzecim kwartale 2014 roku Surface przyniósł firmie zysk i dobra passa była kontynuowana także w czwartym kwartale, gdy dział tabletów Microsoftu stał się miliardowym biznesem i wygenerował 1,1 mld dolarów przychodu!

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

Microsoft ujawnił własne wyniki finansowe za zeszły kwartał (dla firmy był to drugi kwartał roku fiskalnego). W tym czasie gigant z Redmond miał przychody na poziomie 26,5 mld dolarów i 7,8 mld przychodów operacyjnych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze wzrostem o 8% (względem adekwatnego okresu z 2013 roku), a w drugim ze spadkiem o 2%.

Skupmy się jednak na urządzeniach Microsoftu. W zeszłym kwartale gigant z Redmond sprzedał rekordową ilość smartfonów Lumia – 10,5 mln sztuk. To wynik, który nigdy nie osiągnęła Nokia. Tak dobry sukces wynika przede wszystkim ze sprzedaży słabszych modeli, jak Lumia 535 i podobne.

W przypadku Surface’ów Microsoft nie zdradził dokładnych wyników sprzedaży. Co ciekawe, do tej pory nigdy tego nie ujawniono. Przychody ze sprzedaży tabletów Microsoftu i akcesoriów przekroczyły wartość jednego miliarda (dokładnie 1,1 mld) dolarów, co oznacza wzrost o 24%.

Tym samym czwarty kwartał był kolejnym, dobrym okresem dla działu Surface, który przestał przynosić straty kilka miesięcy temu. Jak dobrze pamiętamy, na początku nie było tak różowo. Tylko w pierwszym roku fiskalnym od wprowadzenia do sprzedaży Surface’ów gigant z Redmond zanotował stratę w wysokości aż 900 milionów dolarów. Wynikało to z faktu, że Microsoft wyprodukował zbyt wiele Surface’ów z systemem Windows RT, których potem nie mógł sprzedać. Dlatego też latem 2013 roku zdecydowano się na wyprzedaż tych urządzeń w niższej cenie. Po to, aby chociaż trochę pokryć wielomilionowe straty. Kolejne miesiące były coraz mniej stratne dla Surface’ów. W pierwszej połowie 2014 roku straty, które generował dział, nie przekraczały kilkudziesięciu milionów dolarów. Przełom nastąpił w trzecim kwartale, o czym więcej przeczytacie tutaj.

Coraz lepsze wyniki sprzedaży Surface’ów wynikają także z zainteresowania ze strony sektora biznesowego. Firmy coraz chętniej inwestują pieniądze w modele Pro 3. Niemniej, w trakcie targów CES 2015 w Las Vegas wielu producentów zaprezentowało odświeżone wersje własnych hybryd z procesorami Intel Core M i/lub Core 5. generacji. Surface Pro 3 pracuje pod kontrolą starszych procesorów Intela i w zasadzie już teraz proszą się o odświeżenie. Microsoft z pewnością już przygotowuje się do premiery nowych tabletów, które zobaczymy zapewne już wiosną tego roku.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że akcesoria dedykowane Surface Pro 3 mają być kompatybilne z nową generacją tabletu. To oznacza, że Surface Pro 4 nadal będzie dysponować 12-calowym ekranem. W sieci jednak krążą plotki na temat jeszcze jednego, większego modelu Surface Pro, który może mieć wyświetlacz o przekątnej około 13-14 cala.

Warto pamiętać, że Surface Pro doczeka się wielu nowych funkcji wraz z aktualizacją do Windows 10, w tym ciekawego trybu Continuum.

Zobacz także >> Microsoft: Windows 10 będzie dostępny na tablety z układami ARM. Jest tylko pewne „ale”

Źródło: Neowin (2)

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij