Udostępnij
Tweetnij

Microsoft nie udostępni Windows 10 dla tabletów z Windows RT. Co w zamian?

Windows RT. System, który poniósł na rynku sromotną porażkę. Gigant z Redmond obecnie przygotowuje się do premiery nowych okienek – Windows 10. Niestety, okazuje się, że nowego systemu operacyjnego nie dostaną tablety z Windows RT, czyli Surface RT i kilka innych modeli. Microsoft zamierza na te urządzenia przenieść tylko część nowych funkcji, ale pełna „dziesiątka” na tabletach z Windows RT nie pojawi się.

Windows10_Continuum-1C-500x299

Windows RT. System, który poniósł na rynku sromotną porażkę. Gigant z Redmond obecnie przygotowuje się do premiery nowych okienek – Windows 10. Niestety, okazuje się, że nowego systemu operacyjnego nie dostaną tablety z Windows RT, czyli Surface RT i kilka innych modeli. Microsoft zamierza na te urządzenia przenieść tylko część nowych funkcji, ale pełna „dziesiątka” na tabletach z Windows RT nie pojawi się.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

W trakcie środowej konferencji Microsoftu dowiedzieliśmy się między innymi, że Windows 10 będzie darmową (przez rok) aktualizacją dla Windows 7 oraz Windows 8.1. Microsoft nie wspomniał jednak nic na temat urządzeń z systemem Windows RT. Cóż… chyba już wiemy dlaczego.

Serwis The Verge raportuje (powołując się na wypowiedzi pracownika Microsoftu), że gigant z Redmond zamierza udostępnić Windows 10 dla tabletów z linii Surface Pro. Co natomiast z Surface’ami z Windows RT? Pracownik dodaje: „pracujemy nad aktualizacją dla Surface, która ma zawierać część funkcji z Windows 10. Więcej informacji przekażemy z czasem.” Co to oznacza? Nic innego jak to, że właściciele Surface’ów i innych tabletów z Windows RT nie zobaczą pełnego Windowsa 10.

Niestety, na chwilę obecną nie wiemy, które z funkcji Windows 10 Microsoft zamierza udostępnić dla Surface’ów z Windows RT. Być może będzie to nowa przeglądarka Spartan, którą prezentowano w środę lub nowy, uniwersalny pakiet biurowy Office czy aplikacje, o których wspominał Micrsoft? Zapewne tak, ale to tylko nasze domysły. Gigant z Redmond na razie milczy w tym temacie.

Ruch Microsoftu trochę dziwi i na pewno pozostawi niesmak wśród użytkowników Surface’ów z procesorami Nvidia Tegra. Zacznijmy od tego, że Windows 10 wcale nie jest pozbawiony wsparcia dla architektury ARM. Wszak trafi także na smartfony z Windows Phone, a te pracują w oparciu o układy Qualcomm Snapdragon. Przystosowanie nowych okienek pod kątem Nvidia Tegry zapewne nie zajęłoby programistom Microsoftu zbyt wiele czasu. To się jednak nie wydarzy.

W zasadzie z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia przy okazji premiery Windows Phone 8. Microsoft nie uaktualnił smartfonów z Windows Phone 7. Zamiast tego udostępnił im uaktualnienie w postaci Windows Phone 7.8, które zawierało część (nieznaczną) funkcji z WP8, ale nie było to satysfakcjonujące dla użytkowników rozwiązanie.

Pamiętajmy, że platforma Windows RT nigdy nie odniosła sukcesu. Poza tym, iż pierwszy Surface jest najpopularniejszym urządzeniem z Windows, ale to dlatego, że Microsoft pozbył się tych tabletów za przysłowiowe grosze, gdy projekt przyniósł zbyt wiele strat (tylko w pierwszym roku fiskalnym od premiery było to 900 mln dolarów).

Tablety z systemem Windows RT, poza Microsoftem, wyprodukowały również firmy Dell, Lenovo, Asus oraz Samsung i Nokia. Ostatni z producentów został wchłonięty przez giganta z Redmond. Natomiast pozostali szybko dali sobie spokój z Windows RT i po jednorazowej przygodzie z tym systemem nie zdecydowali się na kolejne modele. Te z 2013 roku były ostatnimi.

Tak więc wraz z decyzją Microsoftu, związaną z brakiem aktualizacji do Windows 10, możemy stwierdzić jedno. Windows RT jest już oficjalnie uśmiercany. Tak na marginesie, wsparcie dla pierwszego Surface’a kończy się w 2017 roku, a dla Surface 2 rok później.

Źródło: The Verge

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij