Udostępnij
Tweetnij

MT6795 – pierwszy 64-bitowy, 8-rdzeniowy SoC z LTE od MediaTek

Firma MediaTek oficjalnie zapowiedziała w ofercie nowy procesor mobilny. Układ MT6795, który jest pierwszym, w pełni 8-rdzeniowym układem SoC ze wsparciem dla 64-bitowej technologii ARMv8 oraz posiadający wbudowany modem LTE. Ponadto nie zabrakło wsparcia dla wyświetlaczy o rozdzielczości 2K oraz nagrywania wideo w trybie slow motion w rozdzielczości full HD.

MediaTek

Firma MediaTek oficjalnie zapowiedziała w ofercie nowy procesor mobilny. Układ MT6795, który jest pierwszym, w pełni 8-rdzeniowym układem SoC ze wsparciem dla 64-bitowej technologii ARMv8 oraz posiadający wbudowany modem LTE. Ponadto nie zabrakło wsparcia dla wyświetlaczy o rozdzielczości 2K oraz nagrywania wideo w trybie slow motion w rozdzielczości full HD.

Przeczytaj koniecznie >> Wszystko o technologiach mobilnych dla tabletów

Którą z polskich marek tabletów cenisz sobie najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Firma MediaTek, która jest jednym z głównych dostawców procesorów do tabletów, zwłaszcza tych tańszych, zapowiedziała wczoraj zupełnie nowy SoC (System-on-Chip) – MT6795. Co oferuje nowy procesor Tajwańczyków? Znajdziemy tu między innymi następujące rozwiązania:

  • 8 64-bitowych rdzeni, które mogą pracować z częstotliwością do 2,2 GHz. Dzięki technologii CorePilot opracowanej przez MediaTek wszystkie 8 rdzeni może pracować jednocześnie z najwyższym zegarem. Dzięki temu dostarczana jest odpowiednia moc, gdy zajdzie taka potrzeba. Oczywiście nie zabrakło funkcji z zakresu oszczędzania energii, które powodują dezaktywację niepotrzebnych rdzeni procesora;
  • Dwukanałowy kontroler pamięci RAM typu LPDDR3 pracującej na szynie z częstotliwością do 933 MHz;
  • Wsparcie dla wyświetlacz o rozdzielczości 2K (do 2560 x 1600 pikseli) przy odświeżaniu do 120 Hz (dzięki technologiom Response Time Enhancement oraz MediaTek ClearMotion);
  • Wsparcie dla nagrywania (i odtwarzania) wideo w trybie slow motion w rozdzielczości 1080p przy 480 klatkach na sekundę;
  • Obsługę modułów Wi-Fi w standardzie 802.11ac, Bluetootha, radia FM, GPS/Glonass, Beidou i ANT+;
  • Wsparcie dla wideo zakodowanym w H.265 Ultra HD (nagrywanie i odtwarzanie), Ultra HD dla H.264 oraz VP9 (odtwarzanie);
  • Wbudowane wsparcie dla modemów LTE zapewniających przesyłanie danych z prędkością do 150 Mbps (wysyłanie do 50 Mbps);
  • Obsługę bezprzewodowego ładowania baterii.

Nowy procesor MediaTek zapowiada się więc naprawdę arcyciekawie. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie dla technologii 64-bitowej, która w przypadku Androida jest bardzo wyczekiwana. Już dziś urządzenia mobilne wyposażone są w 3 GB pamięci, a jak wiemy (lub nie) 32-bitowe systemy operacyjne potrafią zaadresować maksymalnie tylko 4 GB pamięci RAM. Na szczęście już jesienią, wraz z Androidem L, to ma się zmienić. Nowy system mobilny Google, który obecnie dostępny jest dla deweloperów, ma w pełni wspierać 64-bitową technologię, a to znacznie zwiększy możliwości z zakresu adresowania pamięci. Ponadto przełoży się również na lepszą wydajność oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Nic więc dziwnego, że producenci procesorów już przygotowują się na nadejście nowego Androida. Firma MediaTek doskonale zdaje sobie sprawę z zainteresowania 64-bitową technologią i SoC MT6795 ma stanowić odpowiedź na potrzeby partnerów, którzy już w niedługim czasie będą chcieli tworzyć tablety z 64-bitowymi procesorami pracującymi w oparciu o Androida L.

Procesor MediaTek MT6795 ma być dostępny ma być dla partnerów OEM jeszcze przed końcem tego roku, a więc pierwsze tablety internetowe z tym układem zobaczymy w sprzedaży zapewne dopiero na początku 2015 roku. Z pewnością będą to początkowo urządzenia od chińskich producentów, jak Onda, Teclast itp., ale z czasem po nowy SoC sięgną zapewne także polskie firmy. To tylko kwestia kilku miesięcy dłużej.

Źródło: Android Police

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij