Udostępnij
Tweetnij

NPD: zainteresowanie małymi tabletami coraz mniejsze. Winne duże smartfony

Firma NPD DisplaySearch opublikowała nowy raport związany z rynkiem tabletów internetowych. Okazuje się, że mniejsze „dachówki” tracą udziały i są kanibalizowane przez duże smartfony z ekranami o przekątnej 5 i więcej cali oraz większe tablety. Dlaczego tak się dzieje i jaka przyszłość czeka „dachówki” z ekranami o przekątnej od 7 do 7,9 cala?

Firma NPD DisplaySearch opublikowała nowy raport związany z rynkiem tabletów internetowych. Okazuje się, że mniejsze „dachówki” tracą udziały i są kanibalizowane przez duże smartfony z ekranami o przekątnej 5 i więcej cali oraz większe tablety. Dlaczego tak się dzieje i jaka przyszłość czeka „dachówki” z ekranami o przekątnej od 7 do 7,9 cala?

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet do gier za mniej niż tysiąc złotych. Na co zwracać uwagę?

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tablety internetowe z około 7-calowymi wyświetlaczami dotykowymi są obecnie najpopularniejszymi urządzeniami wśród „dachówek”, ale okazuje się, że wcale może nie czekać ich świetlana przyszłość.

W zeszłym roku tablety z ekranami o przekątnej około 7 cali stanowiły aż 58% wszystkich sprzedanych tego typu urządzeń. Ich rynkowy udział ma jednak spadać, aż w końcu przegrają z większymi tabletami, a to ma nastąpić w okolicy 2018 roku, gdy modele z ponad 8-calowymi wyświetlaczami staną się popularniejsze.

140708_global_tablet_pc_shipment_forecast_by_size.fw

Skąd wynika malejące zainteresowanie małymi tabletami? Jednym z głównych czynników są duże smartfony, które wyposażone są w ekrany o przekątnej 5 lub więcej cali. Tego typu urządzenia cieszą się coraz większą popularnością. Jakby nie patrzeć, różnica względem 7-calowego tabletu nie jest już tak duża, jak jeszcze kilka lat temu, gdy na rynku dominowały telefony z około 3,5-4-calowymi wyświetlaczami. Obecnie trend jest jednak inny i wszyscy producenci zwiększają ekrany. Dlatego, że tego po prostu chcą klienci. Zauważyło to nawet Apple, które długo broniło się przed dużymi ekranami w iPhone’ach, a w tym roku mają być wprowadzone do oferty dwa modele – z wyświetlaczami o przekątnej 4,7 oraz 5,5 cala.

Duży smartfon z ekranem o przekątnej ponad 5 cali z powodzeniem nadaje się do przeglądania stron internetowych oraz oglądania filmów. Ponadto ma to, czego nie posiada większość tabletów – modem łączności w sieciach komórkowych oraz funkcję telefonowania. To niestety jest domeną niespełna 5% sprzedawanych na świecie tabletów.

Drugim powodem, dla którego zainteresowanie małymi tabletami spada, to przesycenie rynku tego typu urządzeniami. A gdy dochodzi do takiej sytuacji, to rośnie… rynek urządzeń wtórnych i nie inaczej będzie w tym przypadku. Nowy tablet z 7-calowym ekranem można zakupić już za 200-300 złotych, ale w przypadku używanych urządzeń z powodzeniem znajdziemy nawet „dachówki” w cenie poniżej 100 złotych.

Ponadto wśród tabletów z ekranami o przekątnej od 7 do 7,9 cala istnieje obecnie po prostu największy wybór. Mamy w czym naprawdę wybierać i w zasadzie typowy klient ma niemały problem decydując się na zakup takiego urządzenia. Na takim rynku trudno się przebić. Wie o tym nawet samo Google, którego Nexus 7 (powstały we współpracy z Asusem) nigdy nie odniósł większego sukcesu, choć potencjalnie nic nie stało ku temu na przeszkodzie. To miało miejsce właśnie z powodu konkurencji.

Ponadto z ustaleń NPD DisplaySearch wynika, że producenci będą po prostu stawiać na tablety z większymi ekranami, co oczywiście w przypadku takiej sytuacji ma sens. I przy tym będą różnicować ofertę. Prawda jest taka, że 7-calowe tablety nie mogły zawsze władać rynkiem, choć tak naprawdę wyprzedziły duże modele stosunkowo niedawno, gdy na rynku spopularyzował się Android. Najwidoczniej tak musi się stać…

Źródło: NPD DisplaySearch

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij