Udostępnij
Tweetnij

Gartner: w 2015 roku sprzedaż tabletów będzie większa niż wszystkich komputerów

Najnowszy raport Gartnera nie pozostawia złudzeń. Już w przyszłym roku tablety internetowe mają szansę prześcignąć cały rynek komputerów, który obejmuje laptopy, klasyczne komputery PC i urządzenia klasy ultramobile oraz premium. W 2015 roku zostanie sprzedanych ponad 320 milionów tabletów. Natomiast w przypadku zwykłych komputerów będzie to około 4 mln mniej urządzeń. Czy tak się stanie?

Tablety internetowe

Najnowszy raport Gartnera nie pozostawia złudzeń. Już w przyszłym roku tablety internetowe mają szansę prześcignąć cały rynek komputerów, który obejmuje laptopy, klasyczne komputery PC i urządzenia klasy ultramobile oraz premium. W 2015 roku zostanie sprzedanych ponad 320 milionów tabletów. Natomiast w przypadku zwykłych komputerów będzie to około 4 mln mniej urządzeń. Czy tak się stanie?

Przeczytaj koniecznie >> Chiński rynek tabletów. Jak w rzeczywistości wygląda i kto tam jest liderem?

Co sądzisz o tabletach Samsunga?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Firma analityczna Gartner opublikowała nowe prognozy sprzedaży urządzeń komputerowych na ten i kolejny rok. Do końca tego roku ma trafić na rynek 256,3 mln tabletów, a więc 50 mln więcej niż w zeszłym roku. Natomiast w przypadku komputerów (gdzie Gartner obejmuje nie tylko laptopy i komputery stacjonarne, ale również urządzenia klasy premium i ultramobile) będzie to liczba 308,5 mln sztuk, a więc znacznie większa niż w przypadku tabletów.

Wszystko ma się jednak zmienić już w przyszłym roku. Z ustaleń Gartnera wynika, do końca 2015 roku na rynek trafi ponad 320 milionów tabletów internetowych. Natomiast w przypadku komputerów będzie to niespełna 317 milionów sztuk urządzeń. Dojdzie więc do sytuacji, gdzie tablety po raz pierwszy prześcigną cały rynek PC. Do tej pory udało się to już w przypadku notebooków i innych typów komputerów, ale nie pod względem całości.

Podobnie sytuacja ma wyglądać w przypadku smartfonów, których sprzedaż z roku na rok będzie coraz większa. Do końca tego roku zostanie sprzedanych 1,863 mld smartfonów. Natomiast w 2015 roku będzie to już 1,946 mld. Dokładne detale opublikowane przez Gartnera znajdziecie w poniższej tabeli.

Screenshot-2014-07-07-14.41.11-730x288

Sprzedaż tabletów internetowych z roku na rok wzrasta i nic nie wskazuje na to, iż w niedługim czasie to się zmieni. Ceny „dachówek” są coraz niższe i oferują coraz więcej funkcji. Tablety są poręczniejsze niż komputery, a podłączenie klawiatury sprawia, że z powodzeniem mogą zastąpić nam laptopy.

Gartner jednak stwierdza, że coraz większa liczba sprzedawanych tabletów internetowych obecnie nie wynika jednak z coraz większej funkcjonalności, ale przede wszystkim spadających cen, co jest głównym motorem szybkiej adaptacji tego typu urządzeń. Doskonale widać to na przykładzie tabletów internetowych z Windows. Jeszcze rok temu zakup takiego urządzenia w cenie poniżej tysiąca złotych graniczył z cudem. Tymczasem latem tego roku w sprzedaży pojawią się urządzenia tego typu z okienkami, których cena będzie niższa od równowartości 500 złotych. Ponadto sugeruje się, że koszty produkcji najtańszych tabletów z Chin w tym roku spadną już do kwoty stanowiącej równowartość zaledwie 25-30 dolarów! W tym przypadku mowa jest o 7-calowych tabletach, ale koszty produkcji tych z większymi wyświetlaczami także mają być niższe. Ponadto na rynku jest coraz większa konkurencja, co sprawia, że producenci muszą walczyć o klienta również cenami… oczywiście jak najniższymi.

Pamiętajmy jednak, że obecne prognozy firm analitycznych i tak obecnie są nieco niższe niż te sprzed około roku, gdzie na najbliższe lata sugerowano większą liczbę sprzedanych tabletów. Wynika to między innymi z nasycenia oraz rynku wtórnego, gdzie często dobry, markowy tablet można zakupić w cenie nowego, ale oferującego gorsze parametry i jakość wykonania.

Źródło: Gartner

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij