Udostępnij
Tweetnij

Google ostrzeże nas przed stronami bez wersji na urządzenia mobilne

Coraz częściej przeglądamy zawartość w sieci na urządzeniach mobilnych, jak smartfony oraz tablety internetowe. W przypadku dedykowanych aplikacji nie ma problemu. Sytuacja niestety znacznie gorzej wygląda w przypadku zwykłych stron internetowych, które często nie są zoptymalizowane pod kątem mniejszych wyświetlaczy. W konsekwencji nierzadko Google przekierowuje nas do treści, których na smartfonie lub tablecie nie jesteśmy czasami w stanie nawet wygodnie otworzyć. To się jednak wkrótce zmieni, gdy popularna wyszukiwarka zacznie nas ostrzegać przed stronami, które nie są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych!

Tablety.pl - mobile

Coraz częściej przeglądamy zawartość w sieci na urządzeniach mobilnych, jak smartfony oraz tablety internetowe. W przypadku dedykowanych aplikacji nie ma problemu. Sytuacja niestety znacznie gorzej wygląda w przypadku zwykłych stron internetowych, które często nie są zoptymalizowane pod kątem mniejszych wyświetlaczy. W konsekwencji nierzadko Google przekierowuje nas do treści, których na smartfonie lub tablecie nie jesteśmy czasami w stanie nawet wygodnie otworzyć. To się jednak wkrótce zmieni, gdy popularna wyszukiwarka zacznie nas ostrzegać przed stronami, które nie są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych!

Przeczytaj koniecznie >> Krótki test popularnych przeglądarek internetowych na Androida

Posiadasz tablet i smartfon?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Sytuacja obecnie wygląda tak. Wyszykujemy dane zagadnienie w Google i popularna wyszukiwarka zwraca nam wyniki. Załóżmy, że klikamy na dany wynik i po chwili… zanim strony z danym tematem, to wita nas główna witryna, gdzie znajduje się dany materiał. Tak więc wyszukiwanie równie dobrze możemy rozpocząć od nowa.

Z czego to wynika? Wiele stron internetowych w sieci nie jest po prostu zoptymalizowanych pod kątem mniejszych wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych, jak tablety lub smartfony. Dlatego też pojawia się problem, który wcale nie jest taki prosty do rozwiązania i zależy od deweloperów danej witryny. Mogą oni przystosować własną stronę pod kątem smartfonów i tabletów lub nie.

Co jednak jeśli tego nie zrobią? Jak uniknąć marnowania czasu na wyniki w Google, które w rzeczywistości donikąd nas nie doprowadzą? Na szczęście firma z Mountain View wie o tym „problemie” i zamierza temu zaradzić. W jaki sposób? Poprzez zmiany w postaci komunikatów ostrzegawczych.

Już w niedługim czasie popularna wyszukiwarka internetowa będzie nas informować na temat stron, które nie są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Zmiany najpierw zostaną wprowadzone w anglojęzycznych wersjach Google (w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych). Po zidentyfikowaniu danej strony, która nie jest zoptymalizowana, zostanie wyświetlony komunikat z ostrzeżeniem, jak ten widoczny poniżej. Będziemy mogli przejść na daną stronę, ale Google podpowie, że może to zakończyć się przeniesieniem na główną witrynę, a nie podstronę zawierającą konkretny materiał, którego szukaliśmy.

google_mobile

Oczywiście powyższe zmiany nie tylko będą wielkim udogodnieniem dla użytkowników smartfonów i tabletów. Powinny także w wielkim stopniu wpłynąć na działania samych deweloperów. Firma z Mountain View w ten sposób zapewne będzie chciała zachęcić twórców stron do optymalizacji własnych projektów pod kątem urządzeń mobilnych. Tak więc bardzo podobne komunikaty pojawią się również w narzędziach dla webmasterów.

Rozwiązanie będzie wdrażane etapami w poszczególnych regionach. Niestety, nie wiemy, kiedy dokładnie pojawi się w Polsce. Zanim to nastąpi, to może upłynąć nawet kilka miesięcy, ale w końcu z pewnością to nastąpi. Pozostaje nam więc czekać.

Nie ukrywajmy, ale problem optymalizacji stron internetowych pod kątem urządzeń mobilnych nadal stanowi spory problem. Nie dotyczy to tylko wymienionego wyżej mankamentu, ale również samej wygody przeglądania. W przypadku większych tabletów można sobie jeszcze z tym jakoś poradzić, ale już na mniejszych ekranach smartfonów i małych „dachówek” nawigacja oraz czytanie często po prostu wołają o pomstę do nieba…

Źródło: wirtualnemedia

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij