Udostępnij
Tweetnij

Nowy, energooszczędny procesor Intela jeszcze w tym roku?

Linia produktów Intela na 2013 rok jest wprawdzie znana, jednak producent nie poprzestaje na tym i idzie w kierunku redukcji zużycia energii. Mówimy tu o procesorach czwartej generacji – Haswell, których seria ma powiększyć się o kolejny model.

Procesor Intel Haswell dla tabletów

Linia produktów Intela na 2013 rok jest wprawdzie znana, jednak producent nie poprzestaje na tym i idzie w kierunku redukcji zużycia energii. Mówimy tu o procesorach czwartej generacji – Haswell, których seria ma powiększyć się o kolejny model.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja tabletu o’Lofer JustTab C1041 IPS

Zamierzasz kupić tablet Surface z Windows RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Większość układów, w tym również te, pochodzące od Chipzilli, a wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych, wykazuje zużycie energii na poziomie 6 watów. Intel ma zamiar wprowadzić nowy procesor, prawdopodobnie jeszcze w tym roku, w którym zapotrzebowanie na energię nie będzie przekraczać 4,5 wata. Układ ten będzie najprawdopodobniej odrębnym, limitowanym modelem.

Intel twierdzi, że nowy układ, który będzie w kwestii energooszczędności konkurencją dla innych procesorów linii Atom, na tę chwilę oferuje SDP na poziomie 4,5 wata (TDP na poziomie 11,5 wata), jednak już wcześniej w tym roku Intel przedstawił koncepcję SDP (Scenario Design Power), zgodnie z którą zużycie energii mierzy się przy typowym wykorzystaniu urządzenia. Tym samym procesor Intel Core serii Y, zaprojektowany dla lightbooków i tabletów może faktycznie osiągnąć zużycie na poziomie 4,5 wata.

Przypomnijmy tylko, jak dotąd najbardziej oszczędne pod względem zapotrzebowania na energię procesory Intel Haswell posiadają SDP na poziomie 6W. Nowy procesor umożliwiłby producentom tabletów nie tylko zmniejszenie wymiarów wytwarzanych urządzeń, ale wydłużyłby żywotność ich baterii.

Na tę chwilę nie wiadomo w jaki sposób nowy układ miałby być zaimplementowany. Teoretycznie, gdyby trafił do tabletów mających być konkurencją choćby dla iPada, to oprócz wydajniejszej w tym przypadku baterii, oferowałby możliwość uruchamiania na tych tabletach aplikacji mobilnych i desktopowych.

Jeśli dodatkowo Intel wyceniłby ten procesor podobnie jak to robi z Atomami, Celeronami czy Pentiumami, można założyć, że cena takiego tabletu kształtowałaby się na poziomie ceny iPada. Jeśli jednak seria Y zostanie wyceniona wyżej, czyli porównywalnie do chipów o wyższej wydajności – Haswell, będziemy mogli oczekiwać cen tabletów na poziomie około 900 dolarów, czyli tyle ile liczy sobie Microsoft za Surface Pro.

Źródło: AnadTech

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij