Udostępnij
Tweetnij

Szef Barnes & Noble rezygnuje ze stanowiska. Co dalej?

W ciągu kilku ostatnich tygodni zza oceanu docierają same złe wieści dotyczące Barnes & Noble. Firma traci dochody, zakończono produkcję tabletów Nook, a na domiar złego, szef firmy – William Lynch – składa rezygnację ze stanowiska.

Tablet Barnes&Noble Nook

W ciągu kilku ostatnich tygodni zza oceanu docierają same złe wieści dotyczące Barnes & Noble. Firma traci dochody, zakończono produkcję tabletów Nook, a na domiar złego, szef firmy – William Lynch – składa rezygnację ze stanowiska.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja tabletu Acer Iconia B1

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wszystko wskazuje na to, że producent boryka się z niemałymi problemami. Tablety Nook HD nie mogły nawiązać walki z konkurencją spod flagi Amazona, Apple czy Google. Nie pomogły w tym nawet ostatnie, w dodatku znaczące obniżki cen urzadzeń.

Pozostały na stanowisku, p.o. szefa firmy Michael P. Huseby został jednocześnie szefem Nook Media i prezesem Barnes & Noble w jednej osobie. Do koncernu trafił on w 2012 roku jako szef finansów potentata. Od tego czasu, w kooperacji z Mitchellem Klipperem, szefem działu sprzedaży Barnes & Noble, próbował ratować okręt przed zatonięciem.

Przypomnijmy tylko, Barnes & Noble zanotował już w ostatnim kwartale 2012 roku potężny, bo 34-procentowy spadek dochodów. Przełożyło się to na straty, które w pierwszym kwartale podwoiły się, sięgając 118,6 miliona dolarów. Największy udział w tym miały, jak nietrudno się domyśleć, tablety Nook, czy raczej e-czytniki książek Nook. Wprowadzone na rynek w 2009 roku, od samego początku nie mogły one poradzić sobie z konkurencją z stajni Amazon.

Co dalej? Póki co tylko spekulacje. Wiadomo, że marka sama w sobie, czyli Barnes & Noble nie zniknie póki co z rynku. Firma skupi się jedynie na segmencie wydawnictw elektronicznych i powiązanych z nim serwisów. Czytniki, na których znajdzie się zawartość producenta, będą produkowane przez producentów trzecich, choć nie sprecyzowano jeszcze przez kogo konkretnie. Być może przez Microsoft, który – przypomnijmy – jest właścicielem 17% udziałów w Nook Media?

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij