Smartphone Samsung Galaxy S4 – odcinek 16 [wideo]

Dritone, 2013-06-20 17:24
1

 

W naszej sekcji Wideo dodaliśmy dla was kolejny film, w którym Piotr Zelt tym razem opowiada wam o możliwościach smartfonu Samsung Galaxy S 4. Oglądając naszą wideorecenzję dowiecie się nie tylko, jakie zastosowania ma to urządzenie, ale poznacie również technologie ukrywające się pod jego maską.

Przeczytaj koniecznie >> Poradniki w serwisie Tablety.pl

Posiadasz tablet i smartfon?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Piotr Zelt polubił nas na dobre i tym razem prezentuje dla was możliwości smartfonu marki Samsung – Galaxy S 4, a więc obecnie topowego modelu w ofercie Koreańczyków, który sprzedaje się jak świeże bułeczki.

Co ma do powiedzenia o tym modelu smartfonu Piotr Zelt? O tym dowiecie się oglądając powyższy film.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej sekcji Wideo, gdzie  znajdziecie wcześniejsze nasze filmy.

The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

W moje ręce wreszcie trafiło najmłodsze póki co smartfonowe dziecko firmy Samsung, czyli Galaxy S4. Czy faktycznie jest to urządzenie jeszcze lepsze, jeszcze szybsze i jeszcze wydajniejsze od poprzednich jego wcieleń? Tego dowiecie się już za chwilę!

Wypada na wstępie powiedzieć, że prezentujemy Wam model Samsung Galaxy S4 o kodowej nazwie GT-I9505 czyli model wyposażony w modem Qualcomm MDM9215 pozwalający na łączność z sieciami komórkowymi 3G HSPA+ oraz 4G LTE.

Wyjątkowo jak dla serii Galaxy także i ten model działa w oparciu o system Android 4.2.2 Jelly Bean z interfejsem TouchWiz UI. Firma Samsung wykorzystuje znane rozwiązania, nieco je czasem modyfikując. Przykładowo w S4 każdy z trzech przycisków pod ekranem posiada alternatywny tryb działania, uruchamiany przez dłuższe przytrzymanie. Długie wciśnięcie Home wywołuje menu przełączania się między programami. Z kolei przytrzymanie Menu z kolei wywołuje Google Now. Wreszcie długie wciśnięcie BACK wywołuje pasek zadań przeznaczony do uruchamiania programów na podzielonym ekranie.

Jak już wspomnieliśmy o ekranie to warto zauważyć, iż 5-calowa matryca Full HD Super Amoled. Wprowadzono tu jednak kilka ciekawostek…

Przede wszystkim Samsung S4 potrafi wyczuć położenie palca, zanim ten dotknie ekranu. Ponadto interfejs można teraz bez problemu obsługiwać w rękawiczkach.

Jeśli chodzi o obudowę, to nie nastąpiły tu wielkie zmiany względem poprzedniego modelu. Z przodu nad ekranem patrząc od lewej umieszczono diodę powiadomień, czujnik oświetlenia, głośnik, czujnik zbliżeniowy i rozpoznawania gestów oraz przedni aparat. Z prawej strony znajduje się przycisk włącznika i blokady ekranu w jednym, a z lewej przycisk regulacji głośności. Na górnej krawędzi znajdziecie patrząc od prawej diodę podczerwieni, mikrofon i gniazdo słuchawkowe. Tył aparatu wyposażono we flasz i aparat, a pod pokrywą – miejsce na kartę microSIM oraz microSD, a także oczywiście baterię. W dolnej części obudowy umieszczono złącze micro USB oraz mikrofon.

Dodam może tylko, że telefon przyjemnie leży w dłoni i świetnie mieści się w kieszeni. Wymiary – dla mnie niemal idealne. A co skrywa obudowa?

Czterordzeniowy procesor Snapdragon, wydajny układ graficzny oraz 2 GB pamięci RAM. Firma Samsung przygotowała na Polski rynek urządzenie wyposażone wewbudowaną pamięć flash o pojemności 16 GB. A za sprawą karty microSD pamięć można rozszerzyć nawet o dodatkowe 64 GB.

Nadszedł czas, by bliżej przyjrzeć się oprogramowaniu. Oferowane przez Galaxy S4 opcje to prawdziwa klęska urodzaju. Wybrałem zatem te kilka moim zdaniem najciekawszych.

Jeden z wyróżników to bez wątpienia funkcja Air Gesture/ Air View. Warstwa dotykowa nad ekranem wykrywa obecność palca zanim jeszcze zdążymy go przyłożyć do chroniącej matrycę warstwy Gorilla Glass. I tak, na przykład, gdy umieścimy palec nad klawiaturą alfanumeryczną telefonu, wyświetlone zostaną numery przypisane do wskazywanej cyfry.

Przesunięcie ręki w lewo, a potem w prawo nad czujnikiem pozwoli odebrać nadchodzące połączenie.

Nawet gdy ekran jest wyłączony, działa czujnik ruchu. W efekcie, jeśli poruszymy nad nim dłonią, wyświetlą się powiadomienia, nieodebrane połączenia czy nieprzeczytane wiadomości.

Gesty dostępne są również we wbudowanej przeglądarce WWW, w której przesunięcie dłonią w górę spowoduje przewijanie strony w górę, a w dół – przewijanie w dół.

Jeżeli sterowanie gestami nie robi na Was wrażenia, to co powiecie na… sterowanie wzrokiem?

Za tę opcję odpowiada funkcja Smart Pause. Przykładowo, gdy oglądamy film i odwrócimy wzrok gdzieś poza ekran, odtwarzanie zostanie automatycznie zatrzymane.

Kiedy z kolei odłożymy telefon na bok z ekranem wyświetlającym obraz w pionie, to ten nie zmieni orientacji dopóki będziemy wpatrywać się w matrycę. Lecz jeżeli odwrócimy głowę na dłuższą chwilę, interfejs przełączy się do orientacji poziomej.

Resztę odkrywania nowych funkcji zostawimy Wam – i tak o wszystkich nie zdążymy opowiedzieć. Przejdźmy więc do przeglądu dostarczonych z urządzeniem aplikacji.
S Translator przydaje się w podróży, choć niestety nie obsługuje języka polskiego. Ale pozwala zadane głosowo pytanie choćby po angielsku – na przykład „Where is train station” – przełożyć na francuski, hiszpański, japoński niemiecki, włoski, chiński czy koreański. Aplikacja działa również w drugą stronę i wyraźnie wypowiedzianą odpowiedź przełoży na wybrany przez nas język.

Odtwarzacz filmów zwany po prostu Video posiada wiele klasycznych funkcji oraz pewne nietypowe. Na przykład jeśli odłożymy smartfon na stół, odtwarzanie zostanie zatrzymane. A kiedy skierujemy ekran tak, by przednia kamera rozpoznała oczy użytkownika, aplikacja wznowi odtwarzanie. Rzecz jasna obraz możemy też przesyłać na zewnętrzne urządzenia poprzez znaną usługę AllShare czy kabelek MHL podłączany do złącza microUSB.

Gesty przydają się też do obsługi aplikacji Muzyka. Choćby przesunięcie ręką z jednej strony ekranu na drugą przełącza utwory. Oczywiście muzykę da się też odtwarzać drogą bezprzewodową na innych urządzeniach.
Biznesmenom – ale nie tylko – może się przydać aplikacja Czytnik optyczny. Służy ona nie tylko do rozpoznawania coraz to popularniejszych kodów QR, ale także pozwala szybko odczytywać dane z wizytówek i dodawać je do kontaktów. Wskazując nr telefonu możemy połączyć się błyskawicznie z daną osobą, a skupiając kamerę na adresie e-mail uruchomimy pocztę. Co więcej, Czytnik optyczny pozwala skanować tekst, który potem można szybko przetłumaczyć lub zmienić na formę cyfrową. Nawet chińskie czy japońskie teksty da się szybko przełożyć!

Samsung Galaxy S4 ma tyle zalet, aż trudno byłoby je wszystkie wymienić. Na pewno warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i smukłą obudowę. Imponuje też wyświetlacz Full HD sAMOLED. Do tego wysoka wydajność procesora głównego i graficznego, świetna jakość zdjęć czy sterowanie gestami oraz wzrokiem… mógłbym tak długo wymieniać.

Ale niestety mój czas się kończy. Przynajmniej jeśli chodzi o ten telefon. Bo niedługo powrócę z nowym mobilnym urządzeniem, a wy w międzyczasie odwiedzajcie naszą stronę WWW.

Do zobaczenia…

Zobacz także

Samsung · Tablety · Wideo · · · · · ·
  • Jonasz Olszewski

    Układ Qualcoma ma Adreno 320, nie PowerVR :)