Udostępnij
Tweetnij

Analitycy mówią: Nokia musi wprowadzić phablet albo… zginie

Nokia nie udało się jak dotąd wkroczyć do segmentu tabletów czy phabletów. Co gorsza, poza kilkoma plotkami na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, wśród których znalazły się takie, mówiące o czymś o nazwie Nokia Juggernaut, nic nie wskazuje na to, aby ten status quo miał się rychło zmienić.

Nokia nie udało się jak dotąd wkroczyć do segmentu tabletów czy phabletów. Co gorsza, poza kilkoma plotkami na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, wśród których znalazły się takie, mówiące o czymś o nazwie Nokia Juggernaut, nic nie wskazuje na to, aby ten status quo miał się rychło zmienić.

Przeczytaj koniecznie >> Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W wywiadzie udzielonym serwisowi Bloomberg, analityk IDC Francisco Jeronimo twierdzi z całą stanowczością – Nokia musi bezwzględnie zaadoptować „trend, którego nie można pominąć”, odnosząc się tym samym do coraz popularniejszych na rynku phabletów. Jeronimo podkreśla, że “ludzie wykorzystują swoje smartfony do różnych celów i w różny sposób, konsumując przy tym media poprzez streaming zapewniany dzięki szybkim łączom mobilnym”.

Szef firmy sondażowej CCS Insight, Ben Wood, podziela to zdanie. On również uważa, że posiadanie phabletu w ofercie to duża rzecz. W wywiadzie dla Bloomberg również twierdzi, że Nokia nie może nie zbudować takiego urządzenia jeśli chce pozostać na rynku. Mógłby to być chociaż 5-calowy smartfon

Niestety Finowie jakoś nie kwapią się ku temu. Jedynym podobnych gabarytów urządzeniem  ich ofercie jest Nokia Lumia 920. To spore urządzenie, wbrew pozorom w niektórych aspektach większe od Galaxy Note II, które jednak ma wyświetlacz o 1 cal mniejszy.

Wszyscy analitycy pytani o szanse Nokii na przetrwanie na mobilnym rynku twierdzą zgodnie, że nawet jeśli fiński potentat wprowadzi phablet do oferty, to będzie to trzeci raz w ciągu ostatniej dekady, gdzie Nokia najzwyczajniej przespała główny nurt zmian na rynku urządzeń. Wystarczy przypomnieć, że w 2004 fiński producent spóźnił się z telefonami typu „klapka”, wprowadzając takowe, gdy większość producentów czerpała pełnymi garściami z zysków ze sprzedaży tych telefonów. Potem było również „za późno”, tyle że z wprowadzeniem smartfonów z wyświetlaczami dotykowymi. Czy Nokia zdąży na pociąg zwany phabletem…?

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij