Udostępnij
Tweetnij

Nvidia zapowiada układy Tegra 4i ze zintegrowanym LTE

Nvidia zapowiedziała dziś zupełnie nowe układy SoC z serii Tegra 4i, które w odróżnieniu od procesorów ujawnionych w zeszłym miesiącu posiadają zintegrowany moduł LTE. Niestety… tym razem układy zaprojektowano z myślą o smartfonach, a nie tabletach.

Nvidia zapowiedziała dziś zupełnie nowe układy SoC z serii Tegra 4i, które w odróżnieniu od procesorów ujawnionych w zeszłym miesiącu posiadają zintegrowany moduł LTE. Niestety… tym razem układy zaprojektowano z myślą o smartfonach, a nie tabletach.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet. Z Wi-Fi czy 3G?

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Nvidia zapowiedziała procesory Tegra 4 na początku stycznia tego roku. Niestety, te zostały pozbawione zintegrowanego modułu zapewniającego łączność w sieciach 4G/LTE. Dla porównania, Qualcomm zapewnia takie rozwiązanie we własnych  Snapdragonach już od jakiegoś czasu. Dziś Nvidia zapowiedziała jednak nowe procesory, które co prawda bazują na rozwiązaniach zaczerpniętych z Tegra 4, ale posiadają brakujące „ogniwo” w postaci modemu LTE.

Nvidia Tegra 4i, bo o nim mowa ma zapewnić „zielonym” szansę na rynku producentów procesorów ARM, jak Qualcomm czy Texas Instruments. Więcej informacji na jego temat znajdziecie w poniższej informacji prasowej:

Procesor Tegra 4i, znany do tej pory pod nazwą kodową „Project Grey”, wyposażony jest w 60 rdzeni graficznych, czterodzeniowy procesor centralny oparty na najnowszym i najwydajniejszym energetycznie procesorze firmy ARM – Cortex A9 R4 – uzupełniony o piąty energooszczędny rdzeń, a także modem LTE NVIDIA i500, który został specjalnie zaprojektowany do integracji w układach. W efekcie powstał wyjątkowo energooszczędny, zwarty i wysokowydajny procesor mobilny, zapewniający osiągi i funkcjonalność, które były dotychczas zarezerwowane jedynie dla drogich supertelefonów.

„NVIDIA po raz pierwszy wyprodukowała pojedynczy zintegrowany procesor, który obsłuży wszystkie najważniejsze funkcje smartfona bez konieczności stosowania dodatkowych układów”, powiedział Phil Carmack, wiceprezes działu urządzeń mobilnych w firmie NVIDIA. „Telefony wyposażone w procesory Tegra 4i będą cechować się wyjątkową wydajnością, światowej klasy możliwościami, a także wyjątkowo długim czasem pracy baterii.”

Taktowany częstotliwością 2,3 GHz, nowy procesor Tegra4i powstał jako efekt współpracy firm NVIDIA oraz ARM i jest najwydajniejszym energetycznie procesorem mobilnym na rynku.

„Tegra 4i to najnowszy całkowicie zintegrowany układ typu SoC oparty na procesorze ARM Cortex-A9, który udowadnia, że ARM oraz nasi partnerzy wciąż biją nowe rekordy wydajności i tworzą ekscytujące rozwiązania technologiczne”, powiedział Tim Cronk, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny działu procesorów w firmie ARM. „ARM i NVIDIA ściśle współpracowały nad optymalizacją procesora Cortex-A9, usprawniając jego responsywność i funkcje strumieniowania danych. Dzięki wspólnym wysiłkom obu firm i innowacyjnemu podejściu do rozwoju technologii, rozwiązania oparte na platformie ARM będą wiodącymi produktami na rynku rozwiązań układów zintegrowanych.”

Procesor Tegra4i wykorzystuje tę samą architekturę co Tegra 4, więc zawiera pięciokrotnie większą liczbę rdzeni graficznych co procesor Tegra 3. Dzięki temu z powodzeniem obsłuży gry w jakości znanej z konsol, a także wyświetli obraz o rozdzielczości 1080p (full HD). Nowy procesor integruje w sobie również zoptymalizowaną wersją programowalnego modemu radiowego NVIDIA i500, który obsługuje połączenia z sieciami komórkowymi LTE, znacznie usprawniając oraz ułatwiając modernizację i skalowanie urządzeń.

„NVIDIA Tegra 4i znacznie prześciga wydajnościowo wiodące procesory zintegrowane z układami LTE, a ponieważ został wyposażony modem programowalny, można go przeprogramować go w celu obsłużenia nowych częstotliwości i interfejsów komunikacji radiowej – to coś, o czymś inni producenci modemów mogą tylko pomarzyć”, powiedział Stuart Robinson, dyrektor programu rozwoju technologii komponentów do telefonów komórkowych w firmie Strategy Analytics.

W funkcjach obsługi kamery przez procesor mobilny Tegra 4i zawarto architekturę fotografii obliczeniowej NVIDIA Chimera™, tę samą, którą znamy z niedawno zaprezentowanego układu Tegra 4. Dzięki niej smartfon obsłuży wiele zaawansowanych i niespotykanych dotąd funkcji, w tym permanentną funkcję fotografowania w dużym zakresie jasności (HDR), śledzenia wybranego obiektu oraz robienia zdjęć panoramicznych w trybie HDR.

NVIDIA zaprezentowała też referencyjny smartfon „Phoenix”, który wykorzystuje procesor Tegra 4i i pozwala na zademonstrowanie jego unikalnych technologii mobilnych. Dzięki tej platformie producenci telefonów mogą szybciej projektować i produkować swoje smartfony z procesorami Tegra 4i.

Procesor mobilny Tegra 4i zostanie zaprezentowany na targach Mobile World Congress, które odbędą się w Barcelonie w dniach 25-28 lutego, na stoisku firmy NVIDIA w hali nr 7 (stoisko numer C110).

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij