Udostępnij
Tweetnij

Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 4: jasność i kąt widzenia

W naszym cyklu artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlacza dotykowych” poruszaliśmy już tematykę technologii wykonania ekranów w tabletach, przekątnej i proporcji oraz rozdzielczości wyświetlaczy. W tym odcinku porozmawiamy na temat jasności oraz katów widzenia w wyświetlaczach tabletów internetowych.

W naszym cyklu artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlacza dotykowych” poruszaliśmy już tematykę technologii wykonania ekranów w tabletach, przekątnej i proporcji oraz rozdzielczości wyświetlaczy. W tym odcinku porozmawiamy na temat jasności oraz katów widzenia w wyświetlaczach tabletów internetowych.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tani tablet. Na co zwracać uwagę?

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kupując tablet internetowy już wiesz na co mniej więcej zwracać przede wszystkim uwagę pod względem technicznym. Podpowiedzieliśmy wam już co nieco na temat rozdzielczości, przekątnej, proporcjach oraz technologiach wykonania wyświetlaczy tabletów. Pozostała nam do omówienia jeszcze jedna ważna kwestia związana z parametrami ekranów dotykowych. Mianowicie podświetlenie oraz kąt widzenia (oba parametry są poniekąd od siebie uzależnione). Jak z pewnością się domyślacie, pod tym względem jeden tablet drugiemu również nie jest równy.

Jasność ekranu dotykowego

Jasność (lub jak kto woli – luminacja) wyświetlacza w tabletach internetowych wiąże się z lepszymi (lub gorszymi) doznaniami wzrokowymi podczas pracy. W zasadzie im jasność jest większa (oczywiście bez przesady), to możemy liczyć się z lepszym efektem. Parametr ten określany jest za pomocą jednostki nit (nt), która stanowi miarę natężenia oświetlenia w danym kierunku. Opisuje ilość światła, które przechodzi lub jest emitowane przez określoną powierzchnię. W tym przypadku wyświetlacza tabletu. Niestety, producenci urządzeń dosyć rzadko podają ten parametr na opakowaniu. Zazwyczaj spotkamy się z wartością od około 150 do 400 nitów. Jednym z liderów pod tym względem jest wyświetlacz Retina z iPada 3. i 4. generacji, który może pochwalić się jasnością właśnie na poziomie 400 nitów.

Kąt widzenia

Kąt widzenia jest kolejnym ważnym parametrem wyświetlacza tabletu internetowego, który mówi nam o maksymalnym kącie pod jakim możemy patrzeć na ekran. W przypadku, gdy korzystamy z tabletu sami być może nie ma to większego znaczenia, ale już w momencie, gdy oglądamy na przykład zdjęcia ze znajomymi, już jak najbardziej.

Kąt widzenia uzależniony jest przede wszystkim od kontrastu (a ten z kolei od luminacji), a więc współczynnika określającego jasność maksymalną do minimalnej. Akceptowalnym kątem widzenia jest taki, dla którego kontrast spada do wartości 10:1 i nie mniejszej. Parametr ten jest dosyć często podawany przez producentów tabletów na opakowaniu. W zasadzie spotkamy się tutaj z wartościami na poziomie od 120 począwszy, na 178 stopniach skończywszy. Oczywiście im większy kąt widzenia, tym lepiej.

Wiemy już praktycznie wszystko na temat parametrów wyświetlaczy dotykowych. Ostatnią kwestią, którą pozostała nam jeszcze do omówienia, to powłoki i szkła ochronne, którymi pokryte są ekrany tabletów internetowych. O tym jednak porozmawiamy w kolejnym odcinku cyklu.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij