Udostępnij
Tweetnij

Galeria: 7 najciekawszych tabletów w historii Microsoftu

Historia tabletów jest znacznie starsza niż wam się wydaje i wcale nie zaczęła się w 2010 roku za sprawą iPada pierwszej generacji, ale znaaaacznie wcześniej. Tym razem proponujemy wam wycieczkę w czasie, zaczynając od 2000 roku, gdy Microsoft zaprezentował tablet PC z Windows XP na targach Comdex. W kolejnych latach mieliśmy do czynienia również z wieloma ciekawymi próbami zawojowania rynku komputerów z ekranami dotykowymi. Przyjrzyjmy się z bliska wszystkim najciekawszym projektom, które Microsoft i jego partnerzy zaprezentowali w zeszłej dekadzie.

Historia tabletów jest znacznie starsza niż wam się wydaje i wcale nie zaczęła się w 2010 roku za sprawą iPada pierwszej generacji, ale znaaaacznie wcześniej. Tym razem proponujemy wam wycieczkę w czasie, zaczynając od 2000 roku, gdy Microsoft zaprezentował tablet PC z Windows XP na targach Comdex. W kolejnych latach mieliśmy do czynienia również z wieloma ciekawymi próbami zawojowania rynku komputerów z ekranami dotykowymi. Przyjrzyjmy się z bliska wszystkim najciekawszym projektom, które Microsoft i jego partnerzy zaprezentowali w zeszłej dekadzie.

Przeczytaj koniecznie >> Prawdziwa historia tabletu PC

Jakie aplikacje dla tabletów preferujesz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Prototyp Tabletu PC (2000 rok)

Pierwszym urządzeniem, od którego rozpoczniemy naszą wędrówkę w czasie jest prototyp tabletu PC, który Microsoft zademonstrował na targach Comdex 2000. Urządzenie z wyglądu przypominało coś, co dziś nazwalibyśmy tabletem dla dziecka. Trudno byłoby raczej o odniesienie sukcesu w takiej postaci w obecnych czasach. Wtedy jednak wspomniany prototyp wywołał spore poruszenie, a rok później Bill Gates (również na Comdex) zapowiedział, że tablety PC zawojują rynek w przeciągu kolejnych pięciu lat. To jednak potrwało nieco dłużej niż spekulował jeden z założycieli Microsoftu…

Toshiba Portégé 3500 (2002 rok)

Kolejnym ciekawym tabletem PC, który zaprezentowano w 2002 roku było urządzenie marki Toshiba – Portégé 3500. Było to typowe połączenie notebooka z ekranem dotykowym, który można było obracać w dowolnym kierunku. Gadżet pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP Tablet PC Edition, który Microsoft wprowadził do oferty również w tym samym roku. Choć tablet PC Toshiby był naprawdę ciekawym urządzeniem, tak o jego rynkowej porażce przesądziła wysoka cena – 1800 funtów brytyjskich, co w Polsce oznaczało wtedy wydatek ponad 11 tysięcy złotych.

HP Compaq TC1100 (2003 rok)

Urządzenie marki HP, które powstało we współpracy z firmą Compaq – TC1100 było jednym z ciekawszych tabletów PC. Urządzenie zadebiutowało w 2003 roku i mogło się pochwalić nietypową konstrukcją. Ekran dotykowy przymocowany był do podstawki wyposażonej w klawiaturę. Co jednak ciekawe, oba elementy można było od siebie odłączać. Coś wam to przypomina? Oczywiście na przykład popularne Transformery. Jak jednak nie trudno zauważyć, to jednak nie Asus był pionierem na rynku tego typu wynalazków, gdyż podobne urządzenia debiutowały 10 lat temu.

NEC Versa T400 (2003 rok)

Kolejnym tabletem z Windows XP Tablet PC Edition na pokładzie wprowadzonym do sprzedaży również w 2003 roku był gadżet marki NEC. Urządzenie Versa T400 zapamiętamy przede wszystkim, jako najlżejszy oraz najcieńszy tablet z tamtego okresu czasu. Ten tablet PC (choć zebrał wiele dobrych recenzji, głównie ze względu na udany 10,5-calowy wyświetlacz oraz stosunkowo długi czas pracy na baterii) również przepadł na rynku. Cena w granicach 1400 funtów brytyjskich oznaczała wtedy możliwość zakupu trzech laptopów o podobnej specyfikacji technicznej.

Asus R2H (2006 rok)

Asus w 2006 roku wprowadził na rynek mały komputer typu Portable PC, który również wyposażono w wyświetlacz dotykowy. Urządzenie było lekkie i poręczne (ważyło zaledwie 120 gramów), a ekran dotykowy można było obsługiwać dołączonym rysikiem. Jeśli wierzyć ówczesnym recenzjom, to R2H miał jeden z najlepszych w tamtych latach wyświetlaczy dotykowych. Z wyglądu urządzenie przypominało przenośną konsolę do gier. I rzeczywiście, gdyż na wyposażeniu znalazł się nawet dżojstik. Co ciekawe, Asus R2H doczekał się wsparcia producenta nawet po premierze Windows Vista i działał również z tym systemem operacyjnym.

Microsoft Courier (2009 rok)

Tablet, który nigdy nie ujrzał światła dziennego, a wielka szkoda (zapewne dziś własnej decyzji żałuje sam Microsoft, który uśmiercił projekt na kilka tygodni przed premierą pierwszego iPada), gdyż zapowiadał się naprawdę ciekawie. Courier był konceptem, który oparto na dwóch stronach (jak w książce), na których umieszczone były różne ekrany. Prawda jest taka, że gdyby projekt ten został wprowadzony do sprzedaży, to dziś rynek tabletów internetowych mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Więcej informacji na temat projektu Courier przeczytacie w tym artykule.

HP Slate 500 (2010 rok)

HP Slate był tabletem internetowym, który zaprezentował na targach CES 2010 (a więc jeszcze przed premierą iPada pierwszej generacji) sam Steve Ballmer. Urządzenie było z pewnością ciekawe. Tablet posiadał na wyposażeniu dwurdzeniowy procesor Atom, 2 GB pamięci RAM oraz 64 GB na dane. Pracował w oparciu o system Windows 7. Dlaczego więc nie odniósł sukcesu? Z dwóch przyczyn. Do sprzedaży trafił dopiero dziesięć miesięcy później, a ponadto był droższy od iPada o 300 dolarów. Klienci wybrali więc tablet Apple, a HP Slate 500 przepadł na rynku bez echa.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij