Udostępnij
Tweetnij

Jak sprawić, aby tablet wiedział ile „naprawdę” pozostało energii na baterii?

Wszyscy narzekamy na czas pracy na baterii w tablecie. Nierzadko dziwimy się, że z 50% dostępnej energii robi nam się po kilku minutach 10% mniej. To nie wina urządzenia, gdyż tak skonstruowane są baterie litowo-polimerowe wykorzystywane również w tabletach internetowych. Rozwiązaniem problemu okazuje być się okresowa kalibracja. Dowiedzmy się jak poprawnie oraz kiedy warto przeprowadzić ten proces.

Wszyscy narzekamy na czas pracy na baterii w tablecie. Nierzadko dziwimy się, że z 50% dostępnej energii robi nam się po kilku minutach 10% mniej. To nie wina urządzenia, gdyż tak skonstruowane są baterie litowo-polimerowe wykorzystywane również w tabletach internetowych. Rozwiązaniem problemu okazuje być się okresowa kalibracja ogniwa w urządzeniu. Dowiedzmy się jak poprawnie oraz kiedy warto przeprowadzić ten proces.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet. Z Wi-Fi czy 3G?

Niestety, ale taka jest prawda. Choć winimy producenta za krótki czas pracy na baterii, tak okazuje się, że rzeczywiście nie jest to wina wytwórcy sprzętu. Prawda jest taka, że wykorzystywane popularnie w tabletach baterii litowo-polimerowe mają to do siebie, że należy je co jakiś czas skalibrować. Po co? W celu „dogrania” parametrów baterii z oprogramowaniem zarządzającym tabletem tak, aby urządzenie rzeczywiście wskazywało rzeczywistą wartość energii (oraz czasu), który jeszcze pozostał nam do rozładowania podczas pracy bez zasilacza.

Tablety internetowe, jak i inne urządzenie przenośne (na przykład smartfony, odtwarzacze multimedialne) wyposażone są w akumulatory litowo-polimerowe, a te (za Wikipedią) są rodzajem akumulatora litowo-jonowego, do budowy którego wykorzystywane są stopy metalicznego litu oraz polimery przewodzące. W działaniu jest podobny do akumulatora litowo-jonowego. Ze względu na obecność polimerów nowa technologia umożliwia konstruowanie giętkich, bardzo cienkich i płaskich elastycznych ogniw (nawet o grubości milimetrowej). Ogniwa te są jednak nieodporne i łatwo je uszkodzić w wyniku niewielkiego nawet przeładowania, dlatego układy elektroniczne kontrolujące proces ładowania są bardzo złożone.

Jak więc odpowiednio kalibrować baterię? W tym celu musimy przynajmniej raz  w miesiącu (i raczej nie powinniśmy częściej tego robić) całkowicie rozładować baterię tabletu. W tym celu oczywiście powinniśmy naładować ogniwo do pełna i następnie sprawić, aby to rozładowało się bez podłączania do gniazdka elektrycznego. W zasadzie nic trudnego. W czasie tego procesu urządzenie będzie informować system operacyjny o całkowitym ładunku, który zużywany jest od pełnego naładowania do momentu, aż energia wyczerpie się do minimalnej, akceptowalnej wartości (ale nie zupełnego 0%). Wtedy też będziemy mieć pewność, że system rzeczywiście dysponuje odpowiednimi informacjami na temat rzeczywistego stanu naładowania baterii. Unikniemy tym samym sytuacji, o której wspominamy na początku artykułu, a więc nagłego ubytku energii ogniwa o przykładowe 10%.

Oczywiście kalibracja baterii to nie wszystko. Warto również rozważyć sposoby na jej oszczędzanie. Szerzej na ten temat wspominaliśmy wam w artykule pod tytułem: „7 sposobów na wydłużenie czasu pracy na baterii iGadżetu z iOS 6„. Oczywiście podobne zabiegi można stosować również w innych tabletach niż iPad. Musicie tylko poszukać stosownych ustawień konfiguracyjnych we własnym urządzeniu.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij