Udostępnij
Tweetnij

Samsung pracuje nad 8-rdzeniowym procesorem architektury ARM

To była kwestia czasu, kiedy ktoś stworzy chip architektury ARM, który składałby się z ośmiu rdzeni. Wyzwanie w tej materii przyjął jeden z potentatów na rynku tabletów i procesorów, firma Samsung.

To była kwestia czasu, kiedy ktoś stworzy chip architektury ARM, który składałby się z ośmiu rdzeni. Wyzwanie w tej materii przyjął jeden z potentatów na rynku tabletów i procesorów, firma Samsung.

Przeczytaj koniecznie >> NVIDIA Tegra 3 – architektura i możliwości

Koreański gigant podał pierwsze informacje związane z swoim najnowszym układem SoC już w lutym bieżącego roku, na konferencji International Solid State Circuits. Jak się teraz dowiadujemy, wykonany w 28-nanometrowym procesie technologicznym chip opiera się na dwóch, czterordzeniowych procesorach architektury A7 i A15, stąd też jego nazwa robocza – big.little.

Część A7 procesora pracuje z prędkością 1,2GHz, zaś część A15 – 1,8GHz. Chip otrzymał 2MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2). Część określana jako “little” jest odpowiedzialna za efektywność energetyczną układu, zaś A15 za wydajność.

Jak to wygląda w rzeczywistym zastosowaniu? Osiem rdzeni zdaje się być wręcz zabójcze dla każdego smartfona czy tabletu, szczególnie dla ich źródeł zasilania. Niestety Samsung nie podał informacji, kiedy dokładnie chip trafi na rynek. Póki co zatem można go traktować jako projekt koncepcyjny.Może w międzyczasie zostanie wykorzystane połączenie obydwu architektur A7 i A15, np. w czterordzeniowym układzie? Brzmi zachęcająco…

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij