Udostępnij
Tweetnij

Windows 8 już jest, a wraz z nim pierwsze tablety!

Na ten moment czekało zapewne wielu z was. Wczoraj, w Nowym Jorku miała miejsce oficjalna premiera Windows 8 oraz tabletów z serii Microsoft Surface. Gigant z Redmond zapowiedział, że czeka nas na rynku rewolucja na miarę tej sprzed siedemnastu lat, która dokonała się za sprawą Windows 95! Pierwsze tablety z nowymi okienkami, w tym Surface oficjalnie trafiły do sprzedaży!

Na ten moment czekało zapewne wielu z was. Wczoraj, w Nowym Jorku miała miejsce oficjalna premiera Windows 8 oraz tabletów z serii Microsoft Surface. Gigant z Redmond zapowiedział, że czeka nas na rynku rewolucja na miarę tej sprzed siedemnastu lat, która dokonała się za sprawą Windows 95! Pierwsze tablety z nowymi okienkami, w tym Surface oficjalnie trafiły do sprzedaży!

Przeczytaj koniecznie >> Wszystko co musisz wiedzieć o Microsoft Surface

Gigant z Redmond już od wielu miesięcy zapowiadał rewolucję na rynku, która ma dokonać się za sprawą urządzeń pracujących w oparciu o nowe okienka, czyli Windows 8. Podczas wczorajszej premiery systemu w Nowym Jorku oczywiście podkreślano ten fakt kilka razy. Proszę państwa: Windows 8 oficjalnie debiutuje na rynku, a wraz z nowym systemem również pierwsze urządzenia, w tym przede wszystkim tablety internetowe, na które Microsoft do tej pory przespał cały boom.

Na początku konferencji ujawniono oczywiście kilka ciekawych statystyk. Warto wspomnieć tutaj o:

  • Na świecie jest już ponad miliard użytkowników systemów z rodziny Windows;
  • Do tej pory sprzedano ponad 670 milionów sztuk Windows 7;
  • SkyDrive może pochwalić się ponad 200 milionami użytkowników, którzy opublikowali ponad 11 miliardów zdjęć i współdzielą już ponad 14 petabajtów danych;
  • Windows Store, czyli zintegrowany z Windows 8 sklep z aplikacjami dostępny jest na 231 rynkach i w 109 różnych językach. Ponadto w ofercie jest ponad 7 tysięcy aplikacji;
  • 16 milionów użytkowników zainstalowało wersję beta lub RP Windows 8;
  • Partnerzy OEM Microsoftu przygotowali ponad tysiąc urządzeń zgodnych z Windows 8;
  • 420 milionów urządzeń i akcesoriów zgodnych jest z Windows RT, czyli nowymi okienkami dla architektury ARM.

Dziś z kolei uruchomiono sprzedaż komputerów, tabletów z nowymi okienkami, jak i samego systemu. Warto dodać, że do 31 stycznia przyszłego roku nowy Windows oferowany jest w promocyjnej cenie zaledwie 129 złotych w postaci uaktualnienia ze starszych wersji oprogramowania lub za jedyne 69 złotych dla tych osób, które zakupiły po 2 czerwca tego roku nowe urządzenie z Windows 7. Szczegóły oferty można znaleźć pod tym oraz tym adresem.

Później Microsoft zaprezentował (po raz kolejny zresztą) własne tablety z serii Surface. Microsoft podkreślał przede wszystkim ich innowacyjność względem konkurencyjnych produktów. Gigant z Redmond twierdzi, że Surface to coś więcej niż tylko tablet internetowy, to również PC, a dla niedowiarków zaprezentowano jeszcze jedną funkcję… w postaci deskorolki!

Tablety Microsoftu można już kupić w wybranych państwach, również Europy, ale niestety nie w Polsce. Nadal brak informacji na temat lokalnej premiery Surface. Pewnym jest, że stanie się to przed końcem roku, ale konkretnej daty brak.

Pamiętajmy jednak, że zwykły Surface nie pozwoli nam uruchomić starszych aplikacji dla Windows, a jedynie nowe programy pisane  z myślą o architekturze ARM. Z dotychczasowymi programami zgodny będzie dopiero Surface Pro z Windows 8 dla architektury x86, ale to urządzenie ma trafić do sprzedaży dopiero za jakiś czas.

Oferta tabletów z Windows 8 i RT przygotowanych przez partnerów Microsoftu jest naprawdę bogata. Możemy wybierać wśród wielu różnych form, od zwykłych dachówek, na rozbudowanych hybrydach z dwoma ekranami dotykowymi i stacją dokującą skończywszy. Czy jednak ten miszmasz sprawi, że Microsoft będzie mógł w końcu konkurować na rynku z iPadem i Androidem? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas…

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij