Udostępnij
Tweetnij

Tak powstawał Windows RT na tablety

Microsoft ukończył prace nad tabletowym wariantem nowych okienek dla architektury ARM, czyli Windows RT w tym samym momencie, co Windows 8. Zastanawialiście się jednak jakie cele przyświecały tej wersji systemu operacyjnego oraz jak był rozwijany? Odpowiedź na to pytanie udzielił nam na oficjalnym blogu ósemki sam gigant z Redmond publikując masywny post poświęcony Windows RT.

Microsoft ukończył prace nad tabletowym wariantem nowych okienek dla architektury ARM, czyli Windows RT w tym samym momencie, co Windows 8. Zastanawialiście się jednak jakie cele przyświecały tej wersji systemu operacyjnego oraz jak był rozwijany? Odpowiedź na to pytanie udzielił nam na oficjalnym blogu ósemki sam gigant z Redmond publikując masywny post poświęcony Windows RT.

Przeczytaj koniecznie >> Coraz więcej kontrowersji wokół tabletów z Windows RT. Tym razem chodzi o cenę

Microsoft po raz pierwszy oficjalnie przekazał informacje związane z nowym Windows dla architektury ARM w styczniu zeszłego roku, podczas targów CES 2011 w Las Vegas. Wtedy też ogłoszono trzech kluczowych partnerów będącymi producentami układów ARM: Nvidia, Qualcomm oraz Texas Instruments. Zaprezentowano również nowe okienka na sprzęcie wyposażonym w układ oparty na tej architekturze procesorów.

Koniec końców, prace nad tą wersją systemu zostały ukończone. Microsoft obwieścił światu status RTM dla Windows 8 oraz Windows RT pierwszego sierpnia tego roku. Wiemy również, że rynkowa premiera systemu i pierwszych urządzeń z nim nastąpi 26 października.

Windows RT, znany wcześniej jako WOA (Windows on ARM) jest pierwszą w historii systemów operacyjnych Microsoftu wersją okienek, która jest zgodna z architekturą dominującą na rynku tabletów. Nic więc dziwnego, że gigant z Redmond zdecydował się przygotować tego typu oprogramowanie. Wszak Windows RT oznacza dla Microsoftu być albo nie być na rynku tabletów.

Na oficjalnym blogu Building Windows 8 Microsoft pochwalił się kluczowymi elementami, które przyświecały pracom nad Windows RT i są to następująco:

  • Windows RT jest częścią dużego ekosystemu (czyli Windows) i bazuje na rozwiązaniach zaczerpniętych z Windows 8;
  • System został dostosowany pod kątem wszystkich popularnych układów SoC ARM od czołowych dostawców, a więc Nvidii, Qualcomma i Texas Instruments;
  • Celem stworzenia Windows RT było zapewnienie wsparcia dla nowych rozwiązań na rynku komputerów, a więc coraz popularniejszej architektury ARM;
  • Windows RT ma zapewnić jak największe możliwości systemu operacyjnego przy jednocześnie najniższym poborze energii elektrycznej;
  • Rolą partnerów jest dostarczenie urządzeń z odpowiednim firmware oraz Windows RT do klientów. Dystrybucja Windows RT innymi kanałami nie będzie się odbywać. Tak więc systemu nie kupimy w pudełku jak Windows 8. Jedynie z nowym urządzeniem, na przykład tabletem.

Przy okazji zaprezentowano również pierwszy prototyp urządzenia z Windows RT, który możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu (po lewej stronie, po prawej Surface). Microsoft przy okazji zdradził także, iż poza jego Surface oraz tabletem od Asusa (Tablet 600) własne produkty z Windows RT wprowadzą w tym roku na rynek także Dell, Lenovo i Samsung. Wśród grona producentów zabraknie jednak Toshiby, o czym wspominaliśmy wam wcześniej.

Microsoft mocno wierzy w sukces Windows 8 oraz Windows RT. Wokół urządzeń z tym drugim systemem istnieje jednak wiele kontrowersji. Niemniej, jeśli cena tabletów z Windows RT będzie atrakcyjna względem urządzeń z Androidem, to nowe okienka rzeczywiście mają szansę odnieść sukces. Jak będzie w rzeczywistości, to przekonamy się dopiero za kilka miesięcy.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij