Udostępnij
Tweetnij

Windows 8 gotowy, również na tablety!

Microsoft oficjalnie przekazał, że prace nad Windows 8 dobiegły końca. System został skierowany do produkcji, a jego rynkowej premiery spodziewamy się za niecałe trzy miesiące. To samo dotyczy Windows RT, a więc wersji oprogramowania dla urządzeń z układami opartymi na architekturze ARM, czyli przede wszystkim tabletów internetowych. Oba systemy przekazano w ręce partnerów OEM, którzy mogą zacząć przygotowywać oprogramowanie pod kątem własnych komputerów.

Microsoft oficjalnie przekazał, że prace nad Windows 8 dobiegły końca. System został skierowany do produkcji, a jego rynkowej premiery spodziewamy się za niecałe trzy miesiące. To samo dotyczy Windows RT, a więc wersji oprogramowania dla urządzeń z układami opartymi na architekturze ARM, czyli przede wszystkim tabletów internetowych. Oba systemy przekazano w ręce partnerów OEM, którzy mogą zacząć przygotowywać oprogramowanie pod kątem własnych komputerów.

Przeczytaj koniecznie >> Planujesz zakup tabletu z Windows RT jesienią? Będziesz miał ograniczony wybór

Prace nad Windows 8 trwały trzy lata. Nabrały one rozpędu w zeszłym roku. We wrześniu Microsoft udostępnił pierwszą publiczną kompilację ósemki, czyli build Developer Preview. Później z kolei, pod koniec lutego oddano do testów Windows 8 Consumer Preview. Do tego czasu minęło pięć miesięcy i prace nad systemem w końcu sfinalizowano. Wydanie RTM z numerem 9200 poprzedzone było jeszcze wariantem Release Preview, które przetestowało aż 16 milionów osób.

Wersja RTM (Released to Manufacturing) oznacza koniec prac nad systemem, a ten został oddany w ręce partnerów OEM Microsoftu, którzy mogą rozpocząć prace związane z optymalizacją oprogramowania dla własnych urządzeń, w tym tabletów.

W oficjalnym komunikacie prasowym Microsoft nie pochwalił się, że ukończono również prace nad Windows RT, a więc wariantem nowych okienek dla architektury ARM, która przede wszystkim napędzać będzie tablety internetowe. Serwis The Next Web raportuje, że ta wersja okienek również została sfinalizowana i skierowana do produkcji.

Rynkowa premiera Windows 8 przewidziana jest na 26 października tego roku, a więc za niecałe trzy miesiące. Dla Microsoftu nowe okienka oznaczają przede wszystkim być albo nie być na rynku tabletów internetowych, którym rządzi obecnie Apple i jego iPad. Wraz z premierą nowego systemu spodziewamy się ponad 20 tabletów, w tym przede wszystkim konstrukcji wyposażonych w procesory Intela oraz Windows 8 dla architektury x86. Nie zabraknie również urządzeń z Windows RT. Tych jednak z racji ograniczeń, które wprowadził Microsoft będzie znacznie mniej. Pewniakiem są na razie tylko dwa tablety z Windows RT – Microsoft Surface oraz Asus Tablet 600. Wiemy jednak, że nad podobnymi urządzeniami pracuje również kilka innych firm, w tym Samsung czy Lenovo, a więc całkiem możliwe, iż będziemy mogli wybierać jeszcze wśród kilku innych modeli.

Dostępność Windows 8 w październiku oznacza nie tylko maszyny z nowym systemem w sklepach, ale również uruchomienie programu aktualizacji z wcześniejszych wersji okienek. Ci z was, którzy zakupili nowy komputer lub tablet z Windows 7 po 2 czerwca tego roku będą mogli nabyć uaktualnienie do Windows 8 Pro za jedyne 69 złotych. Z kolei za 39,99 dolarów aktualizacja dostępna będzie dla pozostałych z was.

Wybrani użytkownicy (przede wszystkim z sektora biznesowego) otrzymają dostęp do systemu znacznie wcześniej, bo już począwszy od 15 sierpnia tego roku. Tego dnia Windows 8 trafi w ręce subskrybentów TechNet oraz MSDN. Następnie 16 sierpnia ruszy aktualizacja dla firm posiadających prawa do licencji zbiorowych, na przykład w programie Software Assurance. 20 sierpnia z kolei system trafi w ręce członków MAPS (Microsoft Action Pack Providers). Pozostali z was będą musieli poczekać do października.

Nowe okienka doczekały się wielu usprawnień. Na pewno warto wymienić tutaj przede wszystkim nowy interfejs użytkownika oparty na Metro UI i skrojony pod kątem ekranów dotykowych oraz mocną integrację z usługami opartymi na przetwarzaniu w chmurze.

Trudno powiedzieć jaki sukces ma szansę odnieść Windows 8. Microsoft wierzy, że przez rok od premiery ósemka ma szansę zostać sprzedano w ilości około 300 milionów kopii. Analitycy nie pozostawiają jednak złudzeń Microsoftowi co do rynku tabletów. Tutaj przez kilka najbliższych lat rządzić ma iPad.

Dritone

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij