Udostępnij
Tweetnij

Microsoft odświeża wymagania stawiane tabletom z Windows 8

Microsoft kilka miesięcy temu ustalił wymagania techniczne, które stawiane będą producentom tabletów z Windows 8. Jakiś czas temu, bez większego rozgłosu gigant z Redmond odświeżył wspomniane wymogi i dodał kilka nowych wytycznych, których będą musieli trzymać się partnerzy OEM produkujący urządzenia z nowymi okienkami na pokładzie. Co się zmieniło?

Microsoft kilka miesięcy temu ustalił wymagania techniczne, które stawiane będą producentom tabletów z Windows 8. Jakiś czas temu, bez większego rozgłosu gigant z Redmond odświeżył wspomniane wymogi i dodał kilka nowych wytycznych, których będą musieli trzymać się partnerzy OEM produkujący urządzenia z nowymi okienkami na pokładzie. Co się zmieniło?

Przeczytaj koniecznie >> Windows 8 w trzech smakach, w tym jeden dla tabletów z układami ARM

Na początku tego roku Microsoft opublikował pierwszy z dokumentów Windows Hardware Certification Requirements, w którym zawarto dokładne dane i wytyczne dla producentów tabletów z Windows 8. Gwoli przypomnienia, wśród nich znalazły się między innymi następujące detale:

5-punktowy ekran dotykowy

Tablety z Windows 8 muszą obsługiwać minimum 5 punktów na ekranie dotykowym. Oczywiście ma to zapewnić obsługę dla wszystkich gestów użytkownika w nowych okienkach, w tym również tych wykonywanych pięcioma palcami. Oczywiście droższe tablety wyposażone zostaną w pełną obsługę multi-touch, czyli wsparcie dla wszystkich dziesięciu palców. Niemniej, pięć punktów to minimum. Mamy więc pewność, że kupując tablet z Windows 8 zawsze wykorzystamy w pełni dostępne gesty, a producent nie pozostawi nas na lodzie.

Przyciski na obudowie

Urządzenia z nowymi okienkami Microsoftu nie muszą co prawda dysponować kilkunastoma przyciskami funkcyjnymi, ale kilka z nich na pewno trafi na obudowę każdego tabletu. Są to:

•    Przycisk zasilania;
•    Przycisk blokujący zmianę położenia ekranu;
•    Przycisk z logo Windows (tutaj warto zauważyć, że jego rozmiar musi wynosić co najmniej 10,5 mm, ale kształt może być dowolny);
•    Kontrolki odpowiedzialne za zwiększanie i zmniejszanie głośności.

Poza tym Microsoft nie stawia więcej wymagań. Tutaj warto jednak wspomnieć, że słynne CTRL + ALT + DELETE zostanie zastąpione kombinacją przycisku zasilania + logo Windows.

Minimalne wymagania sprzętowe

Microsoft stawia oczywiście producentom minimalne wymagania sprzętowe, które muszą być spełnione w celu zainstalowania oraz uruchomienia systemu i są to:

•    Ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli;
•    Moduł Wi-Fi + bluetooth 4.0;
•    Układ graficzny zgodny z Direct3D 10 i sterownik WDDM 1.2 (ponadto driver dla grafiki nie powinien powodować restartów w przypadku aktualizacji);
•    UEFI zamiast BIOS-u;
•    Kamera o rozdzielczości 720p;
•    Czujnik światła;
•    Magnetometr, żyroskop, akcelerometr;
•    Co najmniej jeden port USB 2.0;
•    Dysk o wolnej powierzchni 10 GB lub więcej (po zainstalowaniu systemu), w praktyce oznacza to stosowanie dysków 32 GB i większych;
•    Głośnik.

To jednak nie wszystko. Premiera nowych okienek zbliża się wielkimi krokami i Microsoft jakiś czas temu uaktualnił wspomnianą listę wymagań (o czym informuje Rafael Rivera prowadzący blog Within Windows). Wśród nowych wymagań znalazły się następująco:

  • Optymalizacja poboru energii pod kątem podświetlenia ekranu – nowe okienka Microsoftu będą wymagać od producentów urządzeń dostosowania mechanizmu odpowiedzialnego za oszczędzanie energii na podstawie jasności ekranu. Oczywiście sprawdza się to do regulacji pod kątem tego z jaką zawartością oraz przy jakich warunkach oświetleniowych korzystać będziemy z tabletu.
  • Zakres temperatury – tablet z Windows 8 na pewno nas nie poparzy. Dlaczego? Ponieważ Microsoft wymaga, aby urządzenie nie nagrzewało się do temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza.
  • 3,5 mm jack audio w standardzie – każdy tablet z Windows 8 będzie musiał być wyposażony w standardowe złącze jack dla głośników. Wymagania nie obejmują jednak konieczności stosowania portu dla mikrofonów.
  • USB 3.0 w przyszłości – na razie Microsoft wymaga obecności co najmniej jednego portu USB 2.0. Niemniej, w momencie, gdy chipy SoC oparte na architekturze ARM również będą natywnie obsługiwać nową magistralę, to wtedy wymogiem będzie złącze USB 3.0.

Tym samym wiemy mniej więcej czego spodziewać się po tabletach z Windows 8. Kto wie, a może Microsoft jeszcze coś sobie zażyczy w niedalekiej przyszłości…?

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij