Udostępnij
Tweetnij

Pierwsze tablety z Windows 8 zadebiutują w październiku

Premiera Windows 8 zbliża się coraz większymi krokami. Nowy system Microsoftu doczekał się optymalizacji pod kątem ekranów dotykowych na tabletach i gigant z Redmond wierzy, że będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku z Apple oraz Androidem. Tymczasem serwis CNet raportuje, że pierwsze tablety z Windows 8 i procesorami Intela zadebiutują na rynku już w październiku, a więc potwierdzają się wcześniejsze doniesienia. Czego możemy się spodziewać?

Premiera Windows 8 zbliża się coraz większymi krokami. Nowy system Microsoftu doczekał się optymalizacji pod kątem ekranów dotykowych na tabletach i gigant z Redmond wierzy, że będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku z Apple oraz Androidem. Tymczasem serwis CNet raportuje, że pierwsze tablety z Windows 8 i procesorami Intela zadebiutują na rynku już w październiku, a więc potwierdzają się wcześniejsze doniesienia. Czego możemy się spodziewać?

Przeczytaj koniecznie >> Windows 8 w trzech smakach, jeden wariant dla tabletów z układami ARM

Intel już miesiąc temu, podczas konferencji IDF 2012 w Pekinie ujawnił własne wytyczne stawiane partnerom będącymi producentami tabletów z Windows 8. Wśród ogólnych propozycji (a więc dla wszystkich urządzeń) wymienia się baterię, która pozwoli na 9 godzin pracy i tryb czuwania do 30 dni, funkcję Connected Standby, wagę poniżej 700 gramów, moduł umożliwiający łączność w sieciach 3G/4G oraz grubość obudowy mniejszą niż 9 mm.

Dalej jednak jest ciekawiej. Intel proponuje różne wytyczne w zależności od tego, do jakiego typu klienta końcowego skierowane jest urządzenie. Dla przykładu tablet dla graczy powinien być wyposażony w technologię Hyper Threading (zapewnia obsługę dwa razy większej liczby wątków niż liczba rdzeni w procesorze), Burst Mode (tryb autopodkręcania w zależności od obciążenia CPU) oraz Wi-Fi Direct. Z kolei tablet typowo biznesowy, to oczywiście wsparcie dla starszych programów (tutaj nie powinno być problemów, bo Microsoft niegdyś przekazał, że każdy program z Windows 7 zadziała również pod kontrolą ósemki), moduł sprzętowego szyfrowania zawartości oraz możliwość dołączania do domeny (to akurat uzależnione jest od typu systemu operacyjnego). Intel wspomniał również o module NFC. Całkiem możliwe więc, że wraz z nowymi okienkami ta technologia w końcu się upowszechni. Na razie jest tylko domeną Androida. Więcej informacji na ten temat przeczytacie w artykule pod tytułem: „Taki powinien być tablet z Windows 8 według Intela„.

Microsoft oczywiście ma własne wytyczne związane z „budowaniem” tabletów mających pracować pod kontrolą Windows 8 i wśród nich znajdują się między innymi:

•    Moduł Wi-Fi + bluetooth 4.0;
•    Ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli;
•    Układ graficzny zgodny z Direct3D 10 i sterownik WDDM 1.2 (ponadto driver dla grafiki nie powinien powodować restartów w przypadku aktualizacji);
•    UEFI zamiast BIOS-u;
•    Kamera o rozdzielczości 720p;
•    Czujnik światła;
•    Magnetometr, żyroskop, akcelerometr;
•    Co najmniej jeden port USB 2.0;
•    Dysk o wolnej powierzchni 10 GB lub więcej (po zainstalowaniu systemu), w praktyce oznacza to stosowanie dysków 32 GB i większych;
•    Głośnik.

Poza tym Microsoft podpowiada, w jakie elementy powinna być wyposażona obudowa tabletów z Windows 8 i są to:

•    Przycisk zasilania;
•    Przycisk blokujący zmianę położenia ekranu;
•    Przycisk z logo Windows (tutaj warto zauważyć, że jego rozmiar musi wynosić co najmniej 10,5 mm, ale kształt może być dowolny);
•    Kontrolki odpowiedzialne za zwiększanie i zmniejszanie głośności.

Jakiś czas temu pojawiły się spekulacje, że Windows 8 zadebiutuje na rynku w trzy lata po Windows 7, a więc w październiku tego roku. Doniesienia te potwierdził dziś serwis CNet, który raportuje, iż za pięć miesięcy na rynek rzeczywiście trafią pierwsze tablety z Windows 8 i procesorami Intela. Ma być ich co najmniej dwanaście, a gros z nich to urządzenia hybrydowe, na przykład jak Lenovo IdeaPad Yoga. Tablety pracować mają pod kontrolą nowych, dwurdzeniowych procesorów Intel Atom, które produkowane będą w procesie technologicznym 32 nm i będących częścią platformy Clover Trail (ich jednordzeniowy odpowiednik, to układy Medfield). Całkiem możliwe, że bardziej „wypasione” konstrukcje bazować będą na procesorach Ivy Bridge. Niestety, CNet nie wspomina nic na temat tabletów z Windows RT, a więc dla architektury ARM. Niedawno pojawiły się plotki, że tego typu urządzenia pojawią się później, a Windows 8 początkowo pojawi się tylko na komputerach z procesorami bazującymi na architekturze x86.

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij