Udostępnij
Tweetnij

Windows 8 Consumer Preview wydany dla wszystkich!

Na ten dzień czekało pewnie wielu z was! Już w grudniu Microsoft zapowiedział, że publicznej wersji beta nowych okienek, czyli Windows 8 Consumer Preview możemy spodziewać się pod koniec lutego. Gigant z Redmond dotrzymał słowa i dosłownie niecałą godzinę temu ogłosił dostępność nowego systemu! Kompilację, którą można w zupełności za darmo wykorzystać do połowy stycznia przyszłego roku może pobrać i zainstalować każdy. Co jednak z Windows 8 na ARM? Czy tą wersje również udostępniono? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na to, jak i inne pytania związane z Windows 8 Consumer Preview.

Na ten dzień czekało pewnie wielu z was! Już w grudniu Microsoft zapowiedział, że  publicznej wersji beta nowych okienek, czyli Windows 8 Consumer Preview możemy spodziewać się pod koniec lutego. Gigant z Redmond dotrzymał słowa i dosłownie niecałą godzinę temu ogłosił dostępność nowego systemu! Kompilację, którą można w zupełności za darmo wykorzystać do połowy stycznia przyszłego roku może pobrać i zainstalować każdy. Co jednak z Windows 8 na ARM? Czy tą wersje również udostępniono? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na to, jak i inne pytania związane z Windows 8 Consumer Preview.

Przeczytaj koniecznie >> Microsoft ujawnia wymagania stawiane tabletom z Windows 8. Czego się spodziewać?

Windows 8 Consumer Preview, czyli pełnoprawne wydanie beta nowych okienek ujawniono dziś, po godzinie 15:00 na specjalnej konferencji Microsoft zorganizowanej w Barcelonie, a więc w czasie odbywających się targów Mobile World Congress 2012. Na scenie pojawił się nikt inny, jak Steven Sinofsky we własnej osobie – szef działu Windows i Windows Live w Microsofcie. Wspomniany pan pochwalił się, że w Windows 8 Consumer Preview względem kompilacji deweloperskiej z września tego roku – Developer Preview dokonano około 100 tysięcy zmian i modyfikacji! Oczywiście większości z nich nie dostrzeżemy gołym okiem, bo są to pomniejsze poprawki w kodzie systemu, ale kilka nowości na pewno zasługuje na uwagę, w tym:

  • Udoskonalenia interfejsu Metro – nowy, domyślny GUI Windows 8 zaprojektowano przede wszystkim z myślą o tabletach. System idealnie dopasowuje się do potrzeb użytkownika. Microsoft dodał wiele nowych funkcji, które usprawniają pracę (na przykład gest zamykania uruchomionych aplikacji) czy też pozwalają lepiej spersonalizować ekran startowy (na przykład poprzez zmianę koloru tła).
  • Windows Store – sklep z aplikacjami jest zdecydowanie jedną z najważniejszych nowości w Windows 8 Consumer Preview, a którego brak doskwierał nam w kompilacji Developer Preview. W sklepiku z aplikacjami Windows debiutuje około 100 gier i programów, które możemy pobrać w zupełności za darmo. Oczywiście z czasem nie zabraknie płatnego kontentu, ale na razie możemy cieszyć się oprogramowaniem bezpłatnym.

Windows 8 Consumer Preview udostępniono jednak tylko dla architektury intelowskiej. Brak opcji WOA (Windows 8 na ARM), czyli tej, którą głównie kojarzymy z tabletami. Niestety, ale dostęp do wersji dla architektury ARM maja wyłącznie bliscy partnerzy i deweloperzy Microsoftu, którzy biorą udział w testach za „zamkniętymi drzwiami”. Gigant z Redmond nie ma w planach udostępnić WOA publicznie.

Niemniej, kompilacja Consumer Preview i tak jest warta uwagi. Wszak można zapoznać się z nowymi funkcjami systemu, w zupełności za darmo – aż do 15 stycznia przyszłego roku. W tym celu musimy jednak spełnić kilka minimalnych wymagań i jeśli nasz komputer wyposażony jest w co najmniej:

  • Procesor 1 GHz lub mocniejszy (a na pewno przyda się szybszy…);
  • 1 GB pamięci RAM (2 GB da wersji 64-bitowej);
  • 16 GB wolnej powierzchni na dysku (20 GB dla wersji 64-bitowej);
  • Akcelerator grafiki zgodny z bibliotekami DirectX 9.0;
  • Ekran oferujący rozdzielczość co najmniej 1024 x 768 pikseli

… to możemy pokusić się o instalację systemu w wersji beta. Windows 8 Consumer Preview dostępny jest w pięciu wersjach językowych(tak, macie rację – brak wariantu polskiego) i znajdziemy go pod adresem: http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso. Znajdziecie tutaj również odnośniki do FAQ i wielu innych przydatnych informacji. To jak: instalujecie już czy wolicie poczekać na wydanie stabilne? ;-)

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij