Udostępnij
Tweetnij

Znamy detale linuksowego tabletu Spark 7

Na stronie społeczności KDE pojawiły się detale dotyczące tabletu, o którym już wspominaliśmy. Zenithink Spark 7 to jeden z pierwszych tabletów pracujących pod kontrolą systemu Linux, a ściślej rzecz ujmując – Plasma Active.

Na stronie społeczności KDE pojawiły się detale dotyczące tabletu, o którym już wspominaliśmy. Zenithink Spark 7 to jeden z pierwszych tabletów pracujących pod kontrolą systemu Linux, a ściślej rzecz ujmując – Plasma Active.

Przeczytaj także >> ASUS Eee Pad Slider – recenzja tabletu

7-calowy Spark może być w pełni modyfikowany, ponieważ właśnie do tego został zaprojektowany – zapewnia jeden z programistów KDE, Aaron J. Seigo na swoim blogu. Jego specyfikacja przewiduje procesor 1GHz Cortex-A9 z układem graficznym Mali 400. Na pokładzie znajdzie się 512MB pamięci operacyjnej oraz 4GB przestrzeni na dane użytkownika. Wspomniany wyświetlacz to dotykowa matryca pojemnościowa o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Całość uzupełnia kamerka 1,3Mpix, dwa porty microUSB, slot kart microSD, moduł WiFi i gniazdo jack 3,5mm. Kolejne wersje jakie pojawią się w sklepach mają również otrzymać moduły 3G i GPS.

Jak wcześniej informowaliśmy, Spark 7 ma trafić do sprzedaży w maju. Jego cenę określono wstępnie na 200 Euro. To nie jest mała kwota, szczególnie zważywszy na parametry. Pamiętać jednak należy, że jest to tablet dla entuzjastów, którzy chcą w pełni spersonalizować swoje urządzenie. Producent przewidział jednak opcję, że Sparkiem zainteresują się osoby niekoniecznie biegłe w arkanach programowania, Linuksa, etc. Dla nich zostanie uruchomiony sklep zawierający szereg aplikacji wspomagających.

Ciekawostką jest to, że pomimo iż jądro systemu nie jest oparte na architekturze Androida, z pomocą maszyny wirtualnej prawdopodobnie będzie można uruchomić na tablecie aplikacje przewidziane dla Androida. Nie zostało to póki co potwierdzone, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby na tablecie zainstalować właśnie system Google

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij