Udostępnij
Tweetnij

Microsoft ujawnia wymagania stawiane tabletom z Windows 8. Czego się spodziewać?

Już w tym roku Microsoft zamierza powrócić w chwale na rynek tabletów wraz z Windows 8. Nowe okienka, to oczywiście nowe wymagania stawiane producentom OEM, którzy przygotowują urządzenia z systemem. Microsoft opublikował dokument PDF Windows Hardware Specification Requirements, który rzuca nam światło dzienne na przyszłość tabletów z Windows i ujawnia czego tak naprawdę możemy się spodziewać.

 

Już w tym roku Microsoft zamierza powrócić w chwale na rynek tabletów wraz z Windows 8. Nowe okienka, to oczywiście nowe wymagania stawiane producentom OEM, którzy przygotowują urządzenia z systemem. Microsoft opublikował dokument PDF Windows Hardware Specification Requirements, który rzuca nam światło dzienne na przyszłość tabletów z Windows i ujawnia czego tak naprawdę możemy się spodziewać.

Na tegorocznych targach CES 2012 mogliśmy zobaczyć kilka tabletów z Windows 8, które trafią na rynek w drugiej połowie tego roku. Jeśli zastanawialiście się jakie wymagania stawia Microsoft partnerom OEM chcącym tworzyć maszyny z nowymi okienkami, to już nie jest to tajemnicą. Przyjrzyjmy się z bliska informacjom zawartym we wspomnianym na wstępie dokumencie.

5-punktowy ekran dotykowy

Tablety z Windows 8 muszą obsługiwać minimum 5 punktów na ekranie dotykowym. Oczywiście ma to zapewnić obsługę dla wszystkich gestów użytkownika w nowych okienkach, w tym również tych wykonywanych pięcioma palcami. Oczywiście droższe tablety wyposażone zostaną w pełną obsługę multi-touch, czyli wsparcie dla wszystkich dziesięciu palców. Niemniej, pięć punktów to minimum. Mamy więc pewność, że kupując tablet z Windows 8 zawsze wykorzystamy w pełni dostępne gesty, a producent nie pozostawi nas na lodzie.

Przyciski na obudowie

Urządzenia z nowymi okienkami Microsoftu nie muszą co prawda dysponować kilkunastoma przyciskami funkcyjnymi, ale kilka z nich na pewno trafi na obudowę każdego tabletu. Są to:

•    Przycisk zasilania;
•    Przycisk blokujący zmianę położenia ekranu;
•    Przycisk z logo Windows (tutaj warto zauważyć, że jego rozmiar musi wynosić co najmniej 10,5 mm, ale kształt może być dowolny);
•    Kontrolki odpowiedzialne za zwiększanie i zmniejszanie głośności.

Poza tym Microsoft nie stawia więcej wymagań. Tutaj warto jednak wspomnieć, że słynne CTRL + ALT + DELETE zostanie zastąpione kombinacją przycisku zasilania + logo Windows.

Minimalne wymagania sprzętowe

Microsoft stawia oczywiście producentom minimalne wymagania sprzętowe, które muszą być spełnione w celu zainstalowania oraz uruchomienia systemu i są to:

•    Ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli;
•    Moduł Wi-Fi + bluetooth 4.0;
•    Układ graficzny zgodny z Direct3D 10 i sterownik WDDM 1.2 (ponadto driver dla grafiki nie powinien powodować restartów w przypadku aktualizacji);
•    UEFI zamiast BIOS-u;
•    Kamera o rozdzielczości 720p;
•    Czujnik światła;
•    Magnetometr, żyroskop, akcelerometr;
•    Co najmniej jeden port USB 2.0;
•    Dysk o wolnej powierzchni 10 GB lub więcej (po zainstalowaniu systemu), w praktyce oznacza to stosowanie dysków 32 GB i większych;
•    Głośnik.

Mamy więc pewność, że żadnego z powyższych komponentów nie zabraknie w tablecie z Windows 8. Microsoft również wymaga, aby urządzenie wychodziło ze stanu uśpienia w maksymalnie dwie sekundy, ale obostrzenie nie dotyczy wersji dla układów ARM, tylko x86.

UEFI i problemy

Konieczność stosowania UEFI zamiast BIOS-u wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim dyskomfort odczują osoby, które zakupią tablety z Windows 8 wyposażone  w procesory oparte na architekturze ARM. Microsoft nie pozostawia złudzeń. Intelowskie maszyny pozwolą stosować zewnętrzne certyfikaty w UEFI, co pozwoli między innymi obejść problem bezpiecznego rozruchu i zainstalować dowolny inny system operacyjny. Niestety, ale w tabletach z układami ARM takiej opcji już nie będzie. Tutaj możliwość dodawania certyfikatów będzie zablokowana, co oznacza w konsekwencji brak możliwości instalacji innego oprogramowania zarządzającego. Kupując więc tablet ARM z Windows 8 musimy pamiętać, że okienek nie wymienimy na inny system, na przykład Linuksa.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij