Udostępnij
Tweetnij

Znamy nieco więcej szczegółów na temat układu Intel Medfield

Coraz więcej informacji jakie dotyczą Intela zdaje się potwierdzać fakt, że Chipzilla na poważnie zainteresowała się rynkiem urządzeń mobilnych. Dowód? Intel przeszedł właśnie reorganizację struktur wewnętrznych firmy. W wyniku tego powstały nowe, zreorganizowane działy: Mobile and Communications, Mobile Wireless, Netbook & Tablet PC oraz Ultra-Mobility.

Coraz więcej informacji jakie dotyczą Intela zdaje się potwierdzać fakt, że Chipzilla na poważnie zainteresowała się rynkiem urządzeń mobilnych. Dowód? Intel przeszedł właśnie reorganizację struktur wewnętrznych firmy. W wyniku tego powstały nowe, zreorganizowane działy: Mobile and Communications, Mobile Wireless, Netbook & Tablet PC oraz Ultra-Mobility.

Pod nazwą „Mobile and Communications” kryje się jednostka, którą zarządzają Mike Bell i Hermann Eul. Pierwszym produktem będącym dziełem tej właśnie komórki jest wykonany w 32-nanometrowym procesie technologicznym, tytułowy chip Medfield. Medfield to kodowa nazwa pierwszego w historii Intela układu SoC i jednocześnie pierwszym rozwiązaniem układu zintegrowanego, odkąd Intel zaczął mówić o o tego typu platformach. To jednocześnie pierwszy układ Intela, mający konkurować z rozgoszczonymi już przecież na rynku układami Apple A-Series, NVIDIA Tegra, Qualcomm Snapdragon, Samsung Exynos, Texas Instruments OMAP, etc. Dodać przy tym należy, że spośród wymienionych konkurentów jedynie Samsung Exynos wykorzystuje proces 32nm. Medfield jest kilka tygodni przed oficjalną premierą i już teraz pojawiają się pierwsze informacje o jego wydajności. „Medfield Tablet Platform„, aktualnie w fazie developerskiej, to architektura x86, z rdzeniami pracującymi z prędkością 1,6GHz, 1GB pamięci LP DDR2, wyświetlacz o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280×800 pikseli, czytnik kart pamięci eMMC/microSD oraz moduł WiFi/Bluetooth/FM Radio.

Pierwsze benchmarki nowego układu, przeprowadzone z użyciem systemu Android 3.x Honeycomb (tablety z tym układem jakie trafią do sprzedaży otrzymają Androida Ice Cream Sandwich), mówią o co najmniej wysokiej wydajności. Intel Medfield 1,6GHz uzyskał 10.500 punktów w Caffeinemark 3. Dla porównania, NVIDIA Tegra 2 osiągnęła wynik 7.500 punktów, zaś Qualcomm Snapdragon MSM8260 – 8000 punktów. Samsung Exynos to na dzień dzisiejszy króel wydajności w tej aplikacji, z wynikiem 8500 punktów. Prawdą jest również to, że wciąż czekamy na oficjalne wyniki pierwszych urządzeń z Tegrą 3.

Jedno jest pewne – Intel będzie konkurencją na rynku urządzeń mobilnych, i z pewnością nieco w istniejącym status quo namiesza. Przynajmniej w kwestii wydajności. Pozostaje zatem jeszcze jedna niewiadoma, równie istotna, szczególnie jeśli mówimy o urządzeniach przenośnych – zapotrzebowanie na energię. Na tę chwilę, prototyp zużywa w stanie czuwania 2,6W. Docelowo, urządzenie które trafi do sprzedaży, ma zużywać 2W. Jeśli chodzi o tryb pracy urządzenia, to zgodnie z najgorszym scenariuszem, np. w trakcie odtwarzania wideo o jakości 720p osadzonym w Adobe Flash, urządzenie zużywa maksymalnie 3,6W, przy czym dla urządzenia sprzedażowego zużycie ma wynosić o 1W mniej, czyli 2,6W.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij