Udostępnij
Tweetnij

Microsoft Courier – tablet, którego nie było

Może nie dacie wiary, ale zanim na rynku pojawił się iPad od Apple, to właśnie Microsoft miał szansę zrewolucjonizować podejście do przenośnej komputeryzacji, którą dziś w postaci tabletów PC. Projekt Microsoft Courier został uśmiercony przez giganta z Redmond krótko po tym, jak Apple wprowadziło na rynek iPada. Nie był to chyba jednak najlepszy pomysł…

Może nie dacie wiary, ale zanim na rynku pojawił się iPad od Apple, to właśnie Microsoft miał szansę zrewolucjonizować podejście do przenośnej komputeryzacji, którą dziś znamy w postaci tabletów PC. Projekt Microsoft Courier został uśmiercony przez giganta z Redmond krótko po tym, jak Apple wprowadziło na rynek iPada. Nie był to chyba jednak najlepszy pomysł…

Ostatnio przedstawiliśmy wam historię tabletów PC, której początki sięgają (w co trudno uwierzyć) aż XIX wieku! W 2010 roku o tabletach PC zrobiło się ponownie głośno, a to za sprawą iPada od Apple, który po dziś dzień nie ma sobie równych. Okazuje się jednak, że nieco wcześniej nad podobnym wynalazkiem pracował także Microsoft – firma, która dziś pewnie nie może sobie podarować faktu, iż uśmierciło Couriera, który przecież mógł również odnieść podobny sukces…

Cofnijmy się około 10 lat wstecz. Wtedy też, krótko po premierze Windows XP Microsoft zaprezentował pierwsze tablety PC pracujące pod kontrolą ówczesnych okienek, które niestety nie odniosły rynkowego sukcesu. Z prostej przyczyny… komputery przenośne z ekranami dotykowymi były bardzo drogie i mało kogo było stać na wydatek kilku tysięcy dolarów. Później zrobiło się nieco cicho na ten temat, choć Microsoft w kolejnych odsłonach Windows przemycał nowe rozwiązania, które projektowano właśnie z myślą o ekranach dotykowych. Na przykład w Windows 7 pojawiło się wsparcie dla technologii multi-touch, bez której większość z was zapewne nie wyobraża sobie tabletu PC.

Microsoft w rzeczywistości po porażce rynkowej tabletów z Windows XP Tablet PC Edition na pokładzie nie odpuścił technologii dotykowych. Gigant z Redmond po cichu w drugiej połowie zeszłej dekady rozpoczął prace nad projektem ukrywającym się pod kryptonimem Microsoft Courier!

Microsoft Courier miał być w rzeczywiści Bookletem PC, czyli urządzeniem z podwójnym ekranem dotykowym, które można złożyć jak książkę. Interakcja z ekranem dotykowym mogłaby odbywać się zarówno za pomocą palców, jak i stylusa. Microsoft ogłosił, że pracuje nad tego typu gadżetem, ale nigdy go nie ukończył.

Courier wyposażony miał być w dwa ekrany o przekątnej 7 cali i najprawdopodobniej sercem urządzenia miała być Nvidia Tegra 250. Prototyp Bookletu miał także kamerę o rozdzielczości trzech megapikseli z czterokrotnym zoomem. Na uwagę zasługiwał jednak przede wszystkim zewnętrzny moduł do bezprzewodowego ładowania baterii. Courier miał także bez problemu radzić sobie z rozpoznawaniem pisma odręcznego (technologię po raz pierwszy zaszyto w Windows XP).

Systemem, który miał napędzać Microsoft Courier nie miały być jednak standardowe okienka zgodne z architekturą x86, ale dedykowana wersja Windows CE (Compact Edition). Interfejsem systemu miał być Infinite Journal – to nic innego jak wirtualne strony, które moglibyśmy przewracać podobnie jak prawdziwe, z tym, że na ekranie dotykowym. Idea była bardzo zbliżona do Windows Journal, które znamy dziś. Infinite Journal oferować miał jednak znacznie więcej. Na uwagę na pewno zasługuje funkcja przeciągania zdjęć czy elementów stron internetowych do dowolnego miejsca w dzienniku i przypinania do wirtualnych stron.

Niestety, tak być miało, ale koniec końców i pod koniec kwietnia 2010 roku Frank Shaw – wiceprezes Microsoftu na blogu przekazał, że to koniec projektu. Co prawda oficjalne wyjaśnienie niewiele mówiło, bo gigant z Redmond ujawnił tylko, że na razie nie ma razie planów związanych ze stworzeniem urządzeń bazujących na Courierze. Co jednak ciekawe, 29 kwietnia 2010 roku Microsoft otrzymał patent (z numerem D618683) na urządzenie wyposażone w podwójny ekran.

Trudno powiedzieć czy Microsoft podjął dobrą decyzję w związku z zakończeniem rozwijania Couriera, ale kilka miesięcy później okazało się, że podobne urządzenie marki Apple okazało być się strzałem w dziesiątkę! iPad do dziś jest niekwestionowanym liderem na rynku tabletów PC i tylko w trzecim kwartale tego roku sprzedano ponad 11 milionów egzemplarzy urządzenia.

Microsoft obecnie próbuje walczyć o odzyskanie zaprzepaszczonej szansy na rynku tabletów PC. Gigant z Redmond wierzy, że wszystko zmieni się w przyszłym roku, za sprawą systemu Windows 8, który doczeka się głębokiej optymalizacji pod kątem tabletów PC. Premiery systemu, jak i pierwszych tabletów z nowymi okienkami na pokładzie spodziewamy się już w trzecim kwartale 2012 roku. I pomyśleć, że sytuacja na rynku mogłaby wyglądać zgoła inaczej, gdyby Microsoft nie pogrzebał Couriera…

fot.: Engadget, Wikimedia

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij