Udostępnij
Tweetnij

Kanadyjscy kręgarze zmartwieni stanem kręgosłupów użytkowników smartfonów

Kanadyjscy kręgarze apelują do użytkowników smartfonów, żeby ci uważali na swoje kręgosłupy. Mogą nabawić się czegoś, co nazwali szyją esemesującego.

Kanadyjscy kręgarze apelują do użytkowników smartfonów, żeby ci uważali na swoje kręgosłupy. Mogą nabawić się czegoś, co nazwali szyją esemesującego.

Kanadyjscy kręgarze zwracają uwagę na rosnący problem użytkowników smartfonów. W ich mniemaniu coraz częściej stykają się z problemem, który nazwali „szyją esemesującego”. Powstaje on poprzez ciągłe patrzenie człowieka w dół. Tak, jak to robimy w trakcie odczytywania wiadomości z ekranu naszego telefonu. Większość z nas nawet nie ma pojęcia o tym, że robi swojemu kręgosłupowi krzywdę ciągle spoglądając na swój smartfon.

kręgarze smartfony

Doktor Krista Revenberg zwraca uwagę, że za każdym razem, kiedy pochylamy głowę w dół na nasz kręgosłup działa nacisk o sile 30 kilogramów. Kark esemesującego może doprowadzić do przewlekłego bólu, a także do nacisku na tkanki. Jak twierdzą kanadyjscy kręgarze, problem nasilił się po premierze Pokemon Go, kiedy młodzi ludzie praktycznie przestali odrywać wzrok od swoich smartfonów. Przykładem może być tutaj 22-letni Rahul Kumar, który doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego schorzenia. Mówi jednak, że już się do bólu przyzwyczaił, bo, jak twierdzi, wysyłanie wiadomości w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne.

Co zrobić, by jednak uchronić się przed szyją esemesującego? Kręgarze polecają zasadę, którą nazwali 20-20-20. Chodzi w niej o to, by patrzeć 20 stóp (ok. 6 metrów) przed siebie przez 20 sekund co każde 20 minut korzystania z telefonu. Nalegają także, by zmieniać pozycję, w której się znajdujemy i, w miarę możliwości, rozciągać się.

Źródło: CBC

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij