Udostępnij
Tweetnij

Falcon Heavy SpaceX wybrany przez NASA dla misji Europa Clipper

Falcon Heavy firmy SpaceX został ponownie wybrany przez NASA w roli rakiety dla kolejnej misji. Tym razem jest to sonda Europa Clipper, która zbada mroźny księżyc Jowisza. Agencja twierdzi, że może tam istnieć jakieś proste życie. Falcon Heavy w najbliższych latach zostanie też wykorzystany w innych misjach NASA.

Falcon Heavy to wielka rakieta SpaceX, która pierwszy raz poleciała w 2018 r. NASA przekazała, że wybrała to rozwiązanie w ramach wystrzelenia w kosmos sondy Europa Clipper. Poleci ona w okolice planety Jowisz, gdzie znajduje się zmrożony księżyc. Są pewne przesłanki ku temu, że może tam istnieć jakieś proste życie.

Europa Clipper dostała zgodę od NASA na realizację już w 2015 r. Misja rozpocznie się dopiero w 2024 r. Wtedy rakieta SpaceX Falcon Heavy wyniesie w kosmos sondę, która następnie uda się w kierunku Jowisza. Statek zostanie wyposażony w konkretne instrumenty, które pozwolą dokładniej zbadać odległy księżyc planety. Również pod kątem składu chemicznego.

misja Europa Clipper księżyc Jowisz NASA SpaceX Falcon Heavy

NASA użyje rakietę SpaceX Falcon Heavy nie tylko w misji Europa Clipper

NASA zakontraktowała ze SpaceX rakietę Falcon Heavy także na potrzeby innych misji. Europa Clipper jest jedną z nich. Poza tym zostanie ona użyta do wyniesienia części stacji kosmicznej Gateway, która jest jednym z elementów Artemis. Znajdzie się ona na orbicie Księżyca. Innym przedsięwzięciem będzie Psyche, czyli zbadanie jednej z planetoid w pasie pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki dla iPhone’ów

źródło

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij