Udostępnij
Tweetnij

NASA znalazła w kosmosie najstarsze cząsteczki wszechświata

NASA pochwaliła się w tym tygodniu kolejnym odkryciem. W kosmosie z wykorzystaniem obserwatorium SOFIA udało się znaleźć ślady najstarszych cząsteczek wszechświata. To wodorek helu, który umożliwił proces schładzania i dzięki temu mogły zacząć formować się gwiazdy. Dopiero teraz udało się znaleźć te cząsteczki w kosmosie.

Teoria wielkiego wybuchu zakłada, że po około 100 tysiącach lat od wydarzenia hel oraz wodór zaczęły się łączyć i w ten sposób tworzyć wodorek helu. To pierwsze cząsteczki we wszechświecie, która pozwoliły na późniejsze powstanie gwiazd i całych układów planet. Naukowcy od lat szukali obecności tych molekuł w kosmosie i NASA w końcu dokonała przełomu.

NASA w końcu znalazła ślady wodorku helu w kosmosie. Stało się to możliwe z wykorzystaniem obserwatorium SOFIA. Cząsteczki znaleziono w mgławicy planetarnej NGC 7027, która znajduje się 3000 lat świetlnych od nas. Jest to pozostałość gwiazdy podobnej do naszego Słońca. Poniżej wideo związane z odkryciem.

Obserwatorium lotnicze SOFIA jest największym tego typu na świecie. Znajduje się ono na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747SP. Opisywane odkrycie stało się możliwe dzięki zmianom, które wprowadzono w narzędziu GREAT. Modyfikacje pozwoliły dostroić częstotliwość pod kątem szukania pierwszych cząsteczek.

Przeczytaj także: Messenger – triki i sztuczki, które warto znać

źródło: Engadget

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij