Udostępnij
Tweetnij

NASA publikuje ostatnią panoramę Marsa z łazika Opportunity

Opportunity to łazik marsjański, którego NASA nie zdołała odzyskać po wielkiej burzy, która przetoczyła się przez planetę Mars w 2018 roku. Dziś agencja udostępniła jednak ciekawy zlepek zdjęć. To panorama Marsa stworzono z 354 fotek, które zrobił łazik Opportunity. Dokładnie z wykorzystaniem kamery Pancam.

Łazik Opportunity przepadł, bo pomimo wielu prób, które podjęła NASA, nie udało się go przywrócić do sprawności. Mars, którego przemierzał od kilkunastu lat, to ciekawa planeta i dzięki temu urządzeniu poznaliśmy na jej temat wiele ciekawych szczegółów. Dziś Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała ostatnią panoramę. Kolejnych już nie będzie.

Zdjęcie widoczne poniżej składa się tak naprawdę z 354 różnych fotografii, które zrobił łazik marsjański Opportunity. Jest to widok 360-stopniowy, który prezentuje teren Marsa, po którym przemieszczał się pojazd. Zdjęcia zrobiono pomiędzy 13 maja i 10 czerwca. Zanim jeszcze Mars został spustoszony potężną burzą, która doprowadziła do uszkodzenia łazika. Fotki zrobiono kamerą panoramiczną Pancam.

Łazik marsjański Opportunity Mars NASA panorama kosmos
fot.: NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU

NASA niedawno przestała komunikować się z łazikiem Opportunity

Łazik Opportunity został stracony, ale NASA nie poddawała się do końca. Po tym, jak burza na Marsie dobiegła końca, przeprowadzono ponad tysiąc prób nawiązania kontaktu z łazikiem. Niestety, wszystkie z nich zdały się na nic. Dlatego Amerykańska Agencja Kosmiczna przestała nawiązywać łączność w połowie lutego i wtedy pogodzono się ze stratą.

Co ciekawe, łazik Opportunity miał początkowo misję zaplanowaną zaledwie na około 90 dni. Rozpoczęła się ona w 2004 roku i okazało się, że pojazd będzie mógł z powodzeniem dłużej badać Marsa. Dlatego NASA przedłużyła jego misję i ta potrwała aż kilkanaście lat. Przez ten czas urządzenie dostarczyło o Czerwonej Planecie wiele cennych informacji.

Przeczytaj także: Najlepsze darmowe aplikacje do retuszu zdjęć

źródło

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij