Udostępnij
Tweetnij

SpaceX pierwszy raz wystrzeli po raz trzeci tę samą rakietę Falcon 9

SpaceX wykorzystało ponownie już 16 rakiet nośnych Falcon 9. Do tej pory jednak żadna z nich nie została użyta trzy razy, a zawsze tylko po dwa. Falcon 9 Block 5 poleci po raz pierwszy trzeci raz. Rakieta zostanie wykorzystana w misji SSO-A, gdzie w kosmos zostanie wystrzelonych wiele satelitów. Misja planowana jest na 19 listopada.

SpaceX już udowodniło, że potrafi lądować rakietami Falcon 9. Udało się już tego dokonać wiele razy. Nigdy jednak w historii firmy Elona Muska nie wykorzystano pierwszego stopnia rakiety więcej niż dwa razy. Maksymalnie dwa. Wkrótce ma to ulec zmianie, bo już za kilka tygodni ten sam Falcon 9 Block 5 poleci w kosmos trzeci raz.

Na 19 listopada zaplanowano misję SSO-A, w ramach której zostanie wystrzelonych wiele niewielkich satelitów. SpaceX wykorzysta do ich wystrzelenia rakietę Falcon 9 Block 5, którą użyto już dwa razy. Oczywiście, firma podejmie się próby odzyskania pierwszego stopnia i będzie próbowała nim ponownie wylądować.

SpaceX Falcon 9 Block 5 rakieta nośna kosmos

Wystrzeliliśmy rakiety Falcon 9 ponad 60 razy – powiedział Lars Hoffman ze SpaceX na Sympozjum Pamięci Wernhera von Braun. I dodaje: Udało nam się wylądować pierwszym stopniem rakiety 30 razy. I ponownie wystrzelono je 16 razy. Planujemy wystrzelić pierwszy stopień trzeci raz. Więc zamienimy to w powszechny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Niezawodny, wydajniejszy i tańszy dostęp do przestrzeni kosmicznej, która otworzy się na wszystkich.

Jeden Falcon 9 Block 5 będzie mógł polecieć nawet 10 razy bez odnawiania

Falcon 9 Block 5 po raz pierwszy poleciał w maju tego roku. Elon Musk jakiś czas temu przekazał, że jest to finalny etap konstrukcji dla Falconów 9. To rakieta, która docelowo będzie mogła być wystrzelona nawet 10 razy bez potrzeby przeprowadzania modernizacji. Po naprawach będzie ją można użyć nawet do 100 razy. SpaceX zapewne udostępni webcast z nadchodzącej misji.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida

źródło ArsTechnica

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij