Udostępnij
Tweetnij

Falcon Heavy poleci znowu jesienią. Dziś SpaceX wystrzeli rakietę Falcon 9 Block 5 (aktualizacja)

Falcon Heavy miał testowy lot w lutym tego roku. Tymczasem na kolejny poczekamy trochę dłużej, bo do października. Dziś SpaceX ma inną niespodziankę dla fanów. Po raz pierwszy raz zostanie wystrzelony Falcon 9 Block 5. To udoskonalona wersja tej rakiety nośnej, która prawdopodobnie będzie używana także w takcie misji załogowych.

Falcon Heavy dostarczył nam niesamowite wrażenia na początku lutego. Wtedy SpaceX podjęło się pierwszej próby wystrzelenia największej rakiety świata. Wszystko w zasadzie skończyło się sukcesem, bo Tesla Roadster należąca do Elona Muska została wyniesiona w kosmos i przy okazji udało się szczęśliwie sprowadzić na Ziemię dwa boczne boostery. Trzeciego już nie, bo ten minął się z barką. Kiedy Falcon Heavy poleci ponownie?

SpaceX chce znowu wystrzelić rakietę Falcon Heavy w październiku

Falcon Heavy miał ponownie polecieć w kosmos już w przyszłym miesiącu. Tak się jednak nie stanie. Największa rakieta nośna zostanie ponownie wystrzelona w kosmos dopiero jesienią. SpaceX planuje lot na październik. Wtedy Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych chcą zrealizować misję Space Test Program 2. Będzie to płatna misja, którą SpaceX zrealizuje z użyciem największej rakiety świata. Na dziś Elon Musk i spółka przygotowali cos innego.

Dziś poleci Falcon 9 Block 5

Falcon 9 to rakieta nośna SpaceX, która udoskonalana jest od lat. Jesteśmy na etapie, gdy udaje się wracać boosterami na Ziemię i te są w stanie wylądować. Dzisiaj jednak odbędzie się testowy lot wersji „Block 5”. Oczywiście, o ile nic nie stanie na przeszkodzie w zrealizowaniu misji.

Falcon 9 Block 5 to prawdopodobnie finalna wersja rakiety SpaceX, nad którą pracowano naprawdę długo. Jego lot odkładany był w czasie już niejeden raz. Dziś powinien się w końcu odbyć i wiemy, że start zaplanowano po godzinie 22:00 naszego czasu. Rakieta zostanie wykorzystana do wystrzelenia w kosmos satelity komunikacyjnego Bangabandhu 1, który jest własnością rządu Bangladeszu. Wystrzelenie odbędzie się na stanowisku 39A na Florydzie, czyli w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego.

SpaceX Falcon 9 Block 5
fot.: Elon Musk | Instagram

Falcon 9 Block 5 ma różne usprawnienia względem poprzednich wersji, które zapewnią m.in. lepszy ciąg czy ułatwią lądowanie, dzięki nowym nogom. Taka rakieta będzie mogła być wystrzelona nawet dziesięć razy. Elon Musk i SpaceX wierzą również, że takiego Falcona z powodzeniem będzie można wykorzystać do misji załogowych, gdzie w kapsule znajdą się ludzie, a nie tylko zwykły ładunek.

Aktualizacja: lot się nie odbył. Możliwe, że SpaceX podejmie się wystrzelenia rakiety dziś.

źródło: Bloomberg, The Verge

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij