Udostępnij
Tweetnij

NASA wystrzeli TESS z użyciem rakiety Falcon 9 od SpaceX. Elon Musk ma nowy pomysł (aktualizacja)

NASA wystrzeli dziś w kosmos nowy teleskop TESS, który posłuży do szukania egzoplanet. Urządzenie wyniesie na orbitę rakieta Falcon 9 od SpaceX. Przy okazji, Elon Musk wspomniał, że jego firma będzie chciała sprowadzić na ziemię część rakiety z użyciem wielkiego balonu. Nie wiadomo jednak, kiedy to się wydarzy i czy jest to w jakimś stopniu powiązane z wystrzeleniem w kosmos teleskopu TESS.

NASA przygotowuje się do nowej misji, której celem jest wyniesienie teleskopu TESS w kosmos. Start rakiety SpaceX, którą zostanie użyta do wystrzelenia urządzenia, przewidziany jest dokładnie na 18:32 czasu lokalnego na Florydzie. To oznacza, że u nas będzie 32 minuty po północy. Wcześniej rozpocznie się webcast na stronie NASA TV. Amerykańska Agencja Kosmiczna zamierza szukać nowych egzoplanet, czyli planet pozasłonecznych.

TESS będzie w stanie obserwować znacznie większy obszar nieba od teleskopu Keplera. NASA wybierze egzoplanety, które następnie będą analizowane z użyciem dodatkowych urządzeń. W tym również Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który jest w przygotowaniu od miesięcy. Amerykańska Agencja Kosmiczna zamierza selekcjonować znalezione egzoplanety i wybierać te, które będą najbardziej podobne do Ziemi.

Teleskop TESS NASA wystrzeli z użyciem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX

NASA wykorzysta ponownie rakietę Falcon 9 od SpaceX. Barka „Of Course I Still Love You” wypłynęła już na ocean, a to oznacza, że SpaceX podejmie się próby wylądowania rakietą po udanej misji. Firma Elona Muska stara się coraz częściej odzyskiwać rakiety i wychodzi jej to coraz lepiej. Najlepszy dowód na to dostaliśmy w trakcie pierwszego lotu Falcona Heavy.

Elon Musk twierdzi, że SpaceX wykorzysta balony do odzyskiwania drugiego stopnia rakiet

Elon Musk dziś w nocy naszego czasu przekazał na Twitterze, że SpaceX ma podjąć się próby odzyskania drugiego stopnia rakiet z wykorzystaniem jakiegoś balona. Nie wiadomo jednak, czy ma to jakikolwiek związek z planowanym dziś wystrzeleniem teleskopu TESS. Możliwe, że to tylko zbieg okoliczności i plany przedstawione przez Muska dotyczą zupełnie innych misji.

Falcon Heavy Start Elon Musk

Na razie nie wiadomo jeszcze, co dokładnie ma wykorzystać SpaceX w trakcie próby sprowadzania drugiego stopnia rakiet. Pomysł zapewne jest niecodzienny. Z drugiej strony, Elon Musk i jego firma już niejednokrotnie udowodnili, że są w stanie dokonywać rzeczy z pozoru niemożliwych. Na więcej szczegółów musimy jednak jeszcze poczekać, ale na pewno szykuje się znowu ciekawe widowisko.

Aktualizacja: start rakiety został przełożony. Doszukano się problemów, które uniemożliwiły wykonanie misji. Obecnie prowadzone są prace, które mają na celu umożliwić wystrzelenie TESS w najbliższą środę.

Zobacz także: Test BFR może odbyć się w 2019 roku

źródło: Twitter (2), fot. otwierające: NASA Goddard Space Flight Center

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij