Udostępnij
Tweetnij

Elon Musk i SpaceX planują przetestować BFR w 2019 roku

Elon Musk w trakcie SXSW przekazał, że chce przetestować rakietę BFR już w przyszłym roku. SpaceX prowadzi nad nią prace już od jakiegoś czasu. Szef Tesli wierzy, że taka rakieta może zostać wykorzystana do załogowych lotów na planetę Mars. Możliwe, że w przypadku BFR nie dojdzie do opóźnień, z którymi borykano się przy Falconie Heavy.

Falcon Heavy poleciał pierwszy raz w zeszłym miesiącu. Wiemy, że obecnie SpaceX skupia się na kolejnym projekcie, którym jest BFR. Ujawniono go już jakiś czas temu i teraz nowych informacji na jego temat uchylił sam Elon Musk, co miało miejsce  trakcie  SXSW.

Elon Musk twierdzi, że pierwsze testy BFR mogą odbyć się już w pierwszej połowie 2019 roku. Oczywiście, co podkreślił szef SpaceX, to optymistyczny scenariusz. Pamiętajmy, że Falcon Heavy początkowo miał polecieć w kosmos już w 2013 roku. Tymczasem plan udało się zrealizować dopiero pięć lat później. W przypadku kolejnej rakiety może być podobnie i trzeba to mieć na uwadze.

BFR będzie jeszcze większą rakietą SpaceX od Falcona Heavy

BFR będzie potężną rakietą, którą SpaceX planuje wykorzystać w różnych celach. Będzie ona w stanie wynieść na orbitę ładunek o łącznej masie 150 ton. To ponad dwa razy tyle, co umożliwia Falcon Heavy, którym można wystrzelić niespełna 64 tony. Rakieta ma dostać łącznie 37 silników Raptor (z czego 31 z nich znajdzie się w boosterze, a pozostałe w statku). To ma pozwolić na osiągnięcie ponad dwukrotnie większego ciągu niż w rakiecie nośnej Atlas V.

Elon Musk wierzy, że BFR można wykorzystać nie tylko do lotów na planetę Mars czy Księżyc. W zeszłym roku pochwalono się wizją, gdzie rakietę zaprezentowano w ramach szybkiego środku transportu ziemskiego. W ten sposób w dowolne miejsce na globie można byłoby dostać się w mniej niż godzinę, a w przypadku większości podróży byłby to czas krótszy od 30 minut.

Elon Musk jest wizjonerem i należy o tym pamiętać. Wiele z jego planów, o których mówi, nie udaje się zrealizować w zaplanowanym czasie. BFR to bardzo złożony system rakietowy, który z pewnością będzie długo dopracowywany. Z pewnością jest jednak na co czekać, bo rakieta zapowiada się naprawdę ciekawie. Pozostaje wierzyć, że na jej pierwszy lot nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

źródło: Engadget

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij