Udostępnij
Tweetnij

Falcon Heavy i jego test statyczny. Być może SpaceX przeprowadzi go dziś

Falcon Heavy to największa rakieta nośna. SpaceX, zanim pierwszy raz ją wystrzeli, najpierw musi przeprowadzić test statyczny wszystkich 27 silników. Taka próba miała odbyć się już w zeszłym tygodniu, ale to się nie udało. Teraz dowiadujemy się, że rakietę podda się takiemu testowi prawdopodobnie dziś. Pozostaje wierzyć, że tym razem to prawda.

Falcon Heavy to największa rakieta nośna. SpaceX, zanim pierwszy raz ją wystrzeli, najpierw musi przeprowadzić test statyczny wszystkich 27 silników. Taka próba miała odbyć się już w zeszłym tygodniu, ale to się nie udało. Teraz dowiadujemy się, że rakietę podda się takiemu testowi prawdopodobnie dziś. Pozostaje wierzyć, że tym razem to prawda.

Elon Musk Falcon Heavy SpaceX wideo

Falcon Heavy został poskładany już kilka tygodni temu. Wtedy Elon Musk chwalił się zdjęciami rakiety z hangaru na przylądku Canaveral. Potem ta została ustawiona na stanowisku startowym do pionu. Zaraz po tym świat obiegło wiele filmów, na których zarejestrowano proces. Elon Musk wierzył, że pierwszy lot rakiety odbędzie się jeszcze w styczniu. Niestety, do tej pory nie został przeprowadzony jej test statyczny, ale możliwe, że SpaceX uda się tego dokonać dziś.

Na kanale NASA Spaceflight poinformowano, że dziś może być tak zwany Static Fire Tuesday. SpaceX zaplanowało test statyczny rakiety Falcon Heavy na 16 stycznia. Niestety, to termin, który i tak może ulec zmianie. Jeśli jednak próba zostanie przeprowadzona, to zapewne w godzinach wieczornych lub nocnych naszego czasu. Możliwe więc, że nowe informacje poznamy dopiero jutro z rana.

Dla fanów rakiet to nie koniec dobrych wieści. Dziś może odbyć się także test statyczny silników RS-25 dla SLS (Space Launch System), czyli jeszcze większej rakiety nośnej, którą buduje NASA. Ta jednak prędko nie poleci. Amerykańska Agencja Kosmiczna boryka się z brakiem odpowiednich środków finansowych, co powoduje przedłużanie się prac nad tą rakietą. Wiemy, że jej pierwszy lot nie odbędzie się prawdopodobnie szybciej niż w 2019 roku, a zapewne jeszcze później.

Falcon Heavy miał być gotowy wcześniej, ale SpaceX też spotykało problemy

Falcon Heavy powstaje już od lat i SpaceX również boryka się z problemami, które spowodowały przedłużenie prac nad rakietą. Wiele jednak wskazuje na to, że pierwszy lot tego Falcona jest już naprawdę blisko. Jeśli test statyczny zostanie dziś przeprowadzony i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Elon Musk pewnie niedługo po tym może pochwalić się datą wystrzelenia.

Falcon Heavy ma zapewnić niesamowite widowisko. Elon Musk stwierdził, że pierwszy lot rakiety będzie bardzo spektakularny. Jakby tego było mało, to rakieta wyniesie w kosmos nietypowy ładunek. To czerwona Tesla Roadster szefa SpaceX. Samochód następnie poleci w okolice Marsa, gdzie będzie krążył na orbicie eliptycznej Czerwonej Planety. Na powierzchnię nie zostanie zrzucony.

źródło: NASASpaceflight

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij