Udostępnij
Tweetnij

Recenzja ultrabooka z ekranem dotykowym – Sony Vaio Pro 13

W ręce naszej redakcji tym razem trafił sprzęt dosyć nietypowy. Nie zwykły tablet internetowy, ale hybryda od Sony – Vaio Pro 13, która jest ultrabookiem wyposażonym w dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości full HD. Jak urządzenie to spisuje się w akcji? Odpowiedź na to pytanie poznacie z lektury niniejszej recenzji.

W ręce naszej redakcji tym razem trafił sprzęt dosyć nietypowy. Nie zwykły tablet internetowy, ale hybryda od Sony – Vaio Pro 13, która jest ultrabookiem wyposażonym w dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości full HD. Jak urządzenie to spisuje się w akcji? Odpowiedź na to pytanie poznacie z lektury niniejszej recenzji.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja tabletu Dell Latitude 10 ST-2

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zanim przejdziemy do sedna recenzji, to najpierw przyjrzyjmy się z bliska specyfikacji technicznej testowanego urządzenia. Sony Vaio Pro 13 wyposażono w następujące elementy:

  • 13,3-calowy, błyszczący wyświetlacz dotykowy IPS o rozdzielczości full HD (1920 x 1080 pikseli);
  • dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-4200U taktowany 1,6 GHz (Haswell);
  • układ grafiki Intel HD4400;
  • 4 GB pamięci RAM (jednak kość – single channel);
  • dysk SSD o pojemności 128 GB;
  • Wi-Fi b/g/n i moduł NFC;
  • dwa złącza USB 3.0 i jedno HDMI;
  • wideokamerę 1,0 Mpix;
  • czytnik kart pamięci SD;
  • bateria 38 Wh.

Całość zamknięto w obudowie wykonanej z włókna węglowego, która waży zaledwie około kilograma (w zależności od konfiguracji sprzętowej).

Pierwsze wrażenia

W masywnym opakowaniu ukrywa się lekki laptop, który sprawia przyjemne w dotyku wrażenie. Vaio Pro 13 rzeczywiście jest bardzo lekki. Producent nie zapomniał również o dodatkach. Poza ładowarką, w opakowaniu znajdziemy również przejściówkę ze złącza HDMI na VGA oraz z USB na Ethernet. Niby niewiele, a cieszy, bo w niektórych przypadkach może się przydać.

vaio_00

Obudowa ultrabooka została estetycznie wykonana i choć jest wykonana z tworzywa sztucznego, to pamiętajmy, że producent wykorzystał tutaj włókno węglowe, które jest lekkie, a przy tym wytrzymałe na uszkodzenia.

Elementy obudowy są tutaj dobrze spasowane, ale warto zauważyć, że przy mocniejszym uścisku ulegają zniekształceniu (oczywiście tylko chwilowemu), co w grubym plastiku lub aluminium nie ma miejsca. Mimo wszystko całość sprawia dobre wrażenie, a obudowa jest miła w dotyku.

vaio_04

Po prawej stronie bocznej krawędzi obudowy Sony umieściło czytnik kart pamięci SD, złącze jack audio 3,5 mm, dwa, pełnowymiarowe porty USB 3.0 (z czego jeden pozwala ładować inne urządzenia. Nawet, gdy system operacyjny jest wyłączony) oraz złącze HDMI.

vaio_07

Po lewej stronie znajdziemy z kolei złącze dla zasilacza, diodę informacyjną oraz otwór wentylacyjny.

vaio_06

Ciekawostką jest spód obudowy, który ukrywa specjalne złącze dla dodatkowej baterii lub stacji dokującej. Dock jest zaślepiony specjalną pokrywą, aby nie uległ uszkodzeniu.

Po otwarciu pokrywy ultrabooka znajdziemy typowe elementy występujące w laptopie, a więc wyświetlacz, nad którym znajdziemy wideokamerkę o rozdzielczości 1,0 Mpix oraz klawiaturę z gładzikiem.

vaio_02

Dotykiem lub tradycyjnie

Vaio Pro 13 jest typową hybrydą, a więc laptopem z ekranem dotykowym. Możemy więc pracować w sposób, który jest dla nas w danej chwili najwygodniejszy. Ultrabook posiada 13,3-calowy wyświetlacz klasy IPS o rozdzielczości full HD, który pozwala nam pracować za pomocą palców. Reakcja ekranu na dotyk nie pozostawia żadnych zastrzeżeń. Nawet delikatne muśnięcie wywołuje reakcję i warto dodać, że matryca tak szybko nie łapie odcisków palców, a więc będziemy mogli rzadziej korzystać ze ściereczki.

vaio_10

Jak na hybrydę przystało, Vaio Pro 13 posiada pełną klawiaturę QWERTY z małym skokiem klawiszy, na której naprawdę wygodnie się pisze. Klawiatura jest ponadto podświetlana, a więc będziemy mogli pracować również w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych.

vaio_11

Kolejną ciekawostką jest ukrycie przez producenta… głośników umieszczonych pod klawiszami. Rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić cenne miejsce, a nie wpływa przy tym na jakość dźwięku, która jest tutaj na naprawdę wysokim poziomie. Wynika to między innymi z zastosowania technologii ClearAudio+.

vaio_09

Wydajny i oszczędny

Nowy ultrabook marki Sony wyposażono w wydajny procesor Intel Core i5-4200U taktowany zegarem 1,6 GHz, który wspomagany jest przez 4 GB pamięci RAM (z możliwością rozbudowy, gdyż zajęty jest tylko jeden slot). Nowy procesor Intela z serii Haswell stanowi idealne połączenie wydajności i energooszczędności. Układ jest na tyle mocny, iż pozwoli wam na rozgrywkę w nowsze gry, jak Diablo III czy Assasin Creed 3, które nie sprawiały na ultrabooku żadnych problemów.

Małe zapotrzebowanie na energię przekłada się z kolei na niskie zużycie energii elektrycznej. Choć Vaio Pro 13 wcale nie ma bardzo pojemnego akumulatora (wykorzystano tutaj baterię 38 Wh), tak bez problemu w przypadku zwykłej pracy na Wi-Fi pozwoli wam na nawet ponad 7 godzin pracy. Co prawda nie jest to tak dobry wynik, jak w Macbookach Air z Haswellami (12 godzin), ale nadal bardzo dobry. Bez problemu również obejrzycie na baterii 3 pełnometrażowe filmy (w czasie odtwarzania wideo laptop wytrzymuje około 5 godzin).

Jeśli komuś z kolei taka bateria nie wystarczy, to bez problemu możemy podłączyć dodatkowe ogniwo za pomocą specjalnego złącza dokującego, które umieszczono na spodniej pokrywie obudowy.

vaio_08

Ciekawe rozwiązania programowe

Z ultrabookiem Sony Vaio Pro 13 otrzymujemy kilka ciekawych programów, które ułatwiają nam pracę z urządzeniem, jak i zwiększają jego możliwości. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o VAIO Gesture Control, który pozwala nam dostosowywać gesty użytkownika (poprzez wideokamerkę) w innych aplikacjach, jak przeglądarka czy odtwarzacz multimedialny.

Podsumowanie

Sony Vaio Pro 13 jest z pewnością bardzo udanym połączeniem ultrabooka z ekranem dotykowym. Świetne wykonanie, długi czas pracy na baterii i wysoka wydajność procesora z grafiką sprawiają, że urządzenie nada się do niemal każdych zastosowań i wszyscy będą zadowoleni. Jedynym mankamentem urządzenia jest wysoka cena, ale warto zauważyć, że producent oferuje ten model również ze zwykłą, matową matrycą (niedotykową) i ten wariant jest dużo tańszy.

Sony Vaio Pro 13 Touch

Nasza ocena 5/6

Tablety_Jakosc

Tablety_Rekomendacja

Zalety

+ ładnie wykonana obudowa;
+ lekka waga;
+ podświetlana klawiatura;
+ wydajny procesor z grafika;
+ długi czas pracy na baterii;
+ świetny ekran dotykowy z dobrymi kątami widzenia.

Wady

– obudowa potrafi się odginać;
– cena.

 Do testów dostarczył:

Sony logo

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij