Udostępnij
Tweetnij

Recenzja ultrabooka Samsung 5 Ultra NP535U3C-A03PL

Tym razem przygotowaliśmy dla was recenzję dosyć nietypowego hardware, w postaci ultrabooka marki Samsung – modelu NP535U3C-A03PL z serii 5 Ultra, pracującego w oparciu o system operacyjny Windows 8. Przyjrzeliśmy się z bliska temu laptopowi i podpowiadamy, czy urządzenie jest rzeczywiście warte uwagi. W międzyczasie obejrzyjcie również materiał wideo, w którym o zaletach tego urządzenia opowie wam Piotr Zelt.

Tym razem przygotowaliśmy dla was recenzję dosyć nietypowego hardware, w postaci ultrabooka marki Samsung – modelu NP535U3C-A03PL z serii 5 Ultra, pracującego w oparciu o system operacyjny Windows 8. Przyjrzeliśmy się z bliska temu laptopowi i podpowiadamy, czy urządzenie jest rzeczywiście warte uwagi. W międzyczasie obejrzyjcie również materiał wideo, w którym o zaletach tego urządzenia opowie wam Piotr Zelt.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje akcesoriów w serwisie Tablety.pl

Zanim przejdziemy do sedna recenzji, to najpierw przyjrzyjmy się z bliska specyfikacji technicznej ultrabooka, która obejmuje następujące elementy:

  • 13,3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli;
  • dwurdzeniowy procesor AMD A6-4455M APU;
  • zintegrowany układ grafiki Radeon HD 7500G;
  • 4 GB pamięci operacyjnej DRR3 (1333 MHz);
  • wideokamerę 1,3 Mpix;
  • dysk twardy o pojemności 5400 mAh (SATA, 5400 obr./min.);
  • Wi-Fi b/g/n + bluetooth 4.0;
  • złącza obejmujące 2xUSB 2.0, 1xUSB 3.0, audio 3,5 mm, Gigabit Ethernet, miniHDMI i pełnowymiarowe HDMI;
  • czytnik kart pamięci typu 4w1.

Laptop ma wymiary 31,51 x 21,89 x 17,6 cm i waży zaledwie 1520 gramów. Całość pracuje w oparciu o 64-bitowy system Windows 8 Pro, a więc najbogatszą wersję nowych okienek Microsoftu.

Pierwsze wrażenia

Po rozpieczętowaniu opakowania w środku znajdziemy solidnie zapakowanego laptopa oraz zestaw dodatków obejmujący ładowarkę oraz drukowaną dokumentację i… to wszystko. Niestety, producent nie dołączył do całości dodatkowych akcesoriów, na przykład w postaci przewodów HDMI. Mogłoby być lepiej, ale z drugiej strony producenci notebooków rzadko dołączają do opakowania coś więcej niż wymienione akcesoria.

Ładny i lekki

Po wyciągnięciu laptopa z opakowania i pierwszemu przyjrzeniu się urządzeniu z bliska nie ma się specjalnie do czego przyczepić. Nowy laptop Samsunga został zamknięty w lekkiej i cienkiej obudowie wykonanej z solidnego plastiku. Elementy obudowy są dobrze spasowane i nic nie trzeszczy w rękach, co czasami zdarza się, w niektórych tańszych konstrukcjach. W tym przypadku mamy pewność, że producent przyłożył się do wykonania.

Na bokach obudowy znajdziemy zestaw portów obejmujący następujące złącza:

  • po lewej – port USB 3.0, jack audio 3,5 mm, HDMI, miniHDMI oraz złącze Gigabit Ethernet, które z racji cienkiej obudowy jest chowane;
  • po prawej – złącza USB 2.0 i USB 3.0 oraz czytnik kart pamięci 4w1.

Po otwarciu pokrywy laptopa ujrzymy pełnowymiarową klawiaturę QWERTY, gładzik, zestaw diod informacyjnych oraz stereofoniczne głośniki.

Praca z laptopem

Urządzenie uruchamia się bardzo szybko, nawet pomimo zastosowania tradycyjnego napędu talerzowego zamiast dysku SSD. Po naciśnięciu przycisku Power już po kilku sekundach wita nas pulpit systemu Windows 8.

Typowe zadania wykonywane w systemie przebiegają bez najmniejszych problemów. Wydajny, dwurdzeniowy procesor z serii AMD A6 w połączeniu z 4 GB szybkiej pamięci DDR3 sprosta każdym typowym czynnościom.  Jeśli jednak będziesz potrzebować rozbudowy, na przykład o dodatkową pamięć RAM czy też dysk SSD, to nic nie stanie na przeszkodzie. Na spodniej części obudowy producent umieścił dużą zaślepkę, której zdjęcie daje swobodny dostęp zarówno do dysku twardego, jak i gniazd pamięci operacyjnej. Rozbudowa o dodatkowe podzespoły nie stanowi tutaj więc najmniejszego problemu. Wręcz przeciwnie, proces jest bardzo ułatwiony.

Na uwagę zasługuje również technologia Fast Boot, która pozwoli wam na rozruch laptopa w zaledwie 20 sekund od naciśnięcia przycisku zasilania, z kolei Fast Start sprawia, że laptop wybudza się w zaledwie 2 sekundy!

Matryca laptopa została wykonana w technologii matowej i posiada powłokę antyrefleksyjną. Rozwiązania te sprawiają, że z ultrabookiem pracuje się naprawdę wygodnie i nawet po kilku godzinach nie poczujemy zmęczenia oczu. Ponadto matryca ma dobre kąty widzenia (na poziomie 170 stopni), jest dobrze, równomiernie podświetlona oraz nie odbija światła.

Czas pracy na baterii

Laptop Samsunga serii 5 Ultra wyposażono w 4-komorową baterię, która umożliwi ci nawet do 5 godzin pracy. W przypadku naszego egzemplarza podczas pracy z przeglądarką internetową udało się osiągnąć czas pracy na poziomie 4 godzin i 54 minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli zechcesz obejrzeć również pełnometrażowy film. Laptop podczas odtwarzania wideo gwarantuje do 3 godzin pracy.

Wydajność w grach

Oczywiście konfiguracja sprzętowa ultrabooka serii 5 Ultra jest na tyle mocna, że nie będziesz miał problemu podczas typowych zadań. Czy jednak laptop ze zintegrowaną grafiką pozwoli ci również na rozgrywkę w nowsze gry? Okazuje się, że tak. Zintegrowany z procesorem AMD A6 układ w postaci Radeona 7500G jest na tyle wydajny, że bez problemu uruchomisz na nim gry, również te nowsze. Nie będziesz miał najmniejszych problemów z takimi tytułami, jak Diablo III. Bardziej wymagające gry, jak Crysis 3 również uruchomisz, ale musisz liczyć się ze spadkiem wydajności (rozwiązaniem problemu jest ustawienie mniejszej rozdzielczości ekranu i wyłączenie części efektów graficznych).

Podsumowanie

Laptop Samsunga z serii 5 Ultra zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie. W szczególności, iż jest to urządzenie kosztujące niespełna 2 tysiące złotych. Mimo wszystko notebook oferuje świetny stosunek możliwości do ceny i z pewnością nie będziecie zawiedzeni wybierając ultrabooka serii 5 Ultra. Urządzenie możemy polecić nie tylko użytkownikom biznesowym, ale również tym z was, którzy poszukują ultrabooka do typowych, codziennych zastosowań.

Nasza ocena 5/6

Zalety

+ świetny stosunek jakości do ceny;
+ estetyczne i solidne wykonanie;
+ całkiem wydajny, zintegrowany układ graficzny;
+ długo czas pracy na baterii;
+ ułatwienia z zakresu rozbudowy.

Wady

– brak dysku SSD w standardzie;
– tylko jeden port USB 3.0.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij