Udostępnij
Tweetnij

MIUI 9 od Xiaomi to cztery różne kanały. Który wybrać?

MIUI 9 to oprogramowanie rozwijane przez Xiaomi, bazujące w dużym stopniu na systemie Android od Google. Dystrybuowany jest on jednak w czterech różnych wersjach dedykowanych zarówno urządzeniom Mi, jak i smartfonom innych firm z odblokowanym bootloaderem. Czym się one od siebie różnią i którą wersję MIUI 9 wybrać? Dowiecie się tego z dzisiejszego poradnika!

MIUI 9 jest aktualną wersją systemu Xiaomi, które dostępne jest na smartfony z serii Mi i Redmi. Okazuje się jednak, że oprogramowanie dostępne jest w kilku różnych wersjach. Na który z kanałów warto się zdecydować?

Uwaga – zmiany kanału dystrybucji dokonujecie na własną odpowiedzialność. Tekst dotyczy jedynie globalnej wersji oprogramowania, Chińskiego nie bierzemy dziś pod uwagę. Artykuł dotyczy jedynie wspieranych urządzeń Xiaomi i znajdziemy wśród nich m.in. modele: Redmi 3S, Redmi 4A, Redmi 4 Prime, Redmi Note 3, Redmi Note 4, Redmi Note 4X, Mi Max, Mi Max Prime, Redmi Note 5A Prime, Redmi Y1, Redmi Note 5A, Redmi Y1 Lite, Redmi 5A, Redmi 5 Plus, Redmi Note 5/Pro, Redmi 5, Mi Max 2, Mi 5/Pro, Redmi 4X, Mi 6, Mi MIX 2, Mi Note 2, Mi 5s, Mi MIX, Mi Note 3, Mi 5s Plus, Redmi Note 2, Redmi 3, Redmi 4, Mi 3 oraz Mi 4.

MIUI 9 Global Nightly Beta

 

MIUI 9 to pierwszy krąg dostarczanego do użytkowników oprogramowania nazywa się MIUI Global Nightly Beta. Składa się on z zamkniętego grona wolontariuszy wybranych przez Xiaomi z grona wysyłających prośbę o dołączenie do niego. Ekipa ta składa się najczęściej z grupki użytkowników posiadających różnorodne urządzenia wspierane przez korporację, dostając regularne testowe wersje oprogramowania co wtorek. Oprogramowanie to najczęściej jest niedoszlifowane, przez co znajdujące się w nim funkcje mogą nie działać poprawnie, a sam telefon może zawodzić nawet w trakcie regularnego użytkowania. To właśnie tu wprowadzane są do użytku globalnego najnowsze funkcje MIUI 9, które następnie zawitają w piątkowym, globalnym wydaniu Global Bety. Aby zostać testerem Global Nightly Beta trzeba przejść poprawnie proces rekrutacyjny, który odnajdziecie pod tym odnośnikiem.

MIUI 9 Global Beta

MIUI 9

MIUI 9 Global Beta to program testowy oprogramowania Chińczyków. Jego aktualizacje wychodzą w każdy piątek miesiąca, dodając do oprogramowania wiele poprawek oraz funkcji systemu. Różnica między tym programem, a wyżej wymienionym polega na tym, że dostęp do drugiego kręgu oprogramowania może dołączyć każdy użytkownik, który wyrazi taką chęć. Aby tego dokonać potrzebujemy wciąż wspieranego urządzenia firmy Xiaomi, odrobiny zaparcia, dużo wolnego czasu oraz umiejętności wgrywania custom-romów. Global Beta działa stabilniej niż wydanie Global Nightly, aczkolwiek nadal znajdziemy w nim różnego rodzaju niedoróbki, które mogą uprzykrzyć nam korzystanie z telefonu.

MIUI 9 Global Nightly Stable

Aktualizacja MIUI 9

MIUI 9 Global Nightly Stable to trzeci pierścień oprogramowania MIUI dostarczanego dla użytkowników urządzeń Xiaomi. Opiera się on o przetestowanych i przez dwa poprzednie pierścienie romach, które to udostępniane są wąskiemu gronu testerów, na którym Xiaomi pragnie sprawdzić jakość oprogramowania przed jego oficjalnym wypuszczeniem. Różnica pomiędzy dystrybucją MIUI 9 w wersji Global Nightly Stable i Global Beta polega na tym, że losowi użytkownicy zyskają możliwość aktualizacji swojego urządzenia parę dni/godzin przed globalnym wydaniem oprogramowania właściwego, co otwiera Xiaomi możliwość sprawdzenia ewentualnej przypadłości na błędy na pełnej gamie swoich urządzeń i wydania w wersji Global Stable całemu światu.

MIUI 9 Global Stable

Telefon Xiaomi z MIUI 9

Global Stable to stabilne wydania MIUI 9 oraz jego potencjalnych następców. Wydawane są średnio co 30 do 60 dni, zawierając zarówno poprawki bezpieczeństwa, nowe wersje Androida, jak i dodatkowe funkcje, których do tej pory nie dane nam było odnaleźć w dotychczasowym oprogramowaniu. Otrzymują go wszyscy użytkownicy nadal wspieranych urządzeń Xiaomi, a co najważniejsze – jest to najlepiej zoptymalizowana wersja tego oprogramowania dla urządzeń Mi.

Co to wszystko znaczy i który software Xiaomi wybrać?

Xiaomi miui 9

MIUI 9 na telefonach Xiaomi kupionych zza granicą często stają przed zadaniem wgrania poprawnej wersji oprogramowania na swoje urządzenie. Z tego też powodu wybór zamyka się w czterech powyższych paczkach oprogramowania, z czego zdecydowanie powinniśmy wybrać tę, która spełnia nasze wymagania.

Pragnąc stabilności i wydajności powinniśmy wziąć na celownik Global Stable, gdy lubimy zaś eksperymenty, MIUI 9 Global Beta będzie służyć nam idealnie. Pozostałe dwie wersje oprogramowania Xiaomi to stan przejściowy pomiędzy testową, a stabilną wersją, dlatego nie warto zwracać na nie uwagi – przynajmniej moim zdaniem.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z kwietnia

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij