Udostępnij
Tweetnij

Poznajemy AirDroid – część 1

W świecie, gdzie korzystamy ze smartfonów, tabletów, komputerów, konsol do gier oraz różnej maści aparatów i kamer, dobrze jest w jak największym stopniu ograniczyć ilość poniewierających się po podłodze kabli USB. Jednym z rozwiązań, które nam to umożliwi oraz pozwoli nam na zaawansowane zarządzanie urządzeń z Androidem jest Air Droid, o którym dziś wam opowiemy.

W świecie, gdzie korzystamy ze smartfonów, tabletów, komputerów, konsol do gier oraz różnej maści aparatów i kamer, dobrze jest w jak największym stopniu ograniczyć ilość poniewierających się po podłodze kabli USB. Jednym z rozwiązań, które nam to umożliwi oraz pozwoli nam na zaawansowane zarządzanie urządzeń z Androidem jest AirDroid, o którym dziś wam opowiemy.

AirDroid jest narzędziem dedykowanym najróżniejszym urządzeniom z systemem Google. Pozwala on na sterowanie wieloma aspektami naszego smartfona, tabletu lub aparatu przy wykorzystaniu jedynie przeglądarki komputera oraz aplikacji zainstalowanej w pamięci docelowego urządzenia.

Jak to działa?

Kombajn, który dziś wam przedstawiamy, jest czymś, co od dawna powinno istnieć w ekosystemie Google, aby jeszcze lepiej łączyć ze sobą Androida i Chrome OS. Po zainstalowaniu programu w telefonie, ten tworzy przy wykorzystaniu aktualnie użytkowanej przez nas sieci Wi-Fi internetową aplikację, do której dostęp uzyskamy po wejściu pod odpowiedni adres lub użyciu specjalnie przygotowanej do tego celu aplikacji. Całość wykorzystuje technologię Wi-Fi Direct, pozwalając osiągnąć spektakularne prędkości przesyłu danych pomiędzy urządzeniami.

Po przejściu do przeglądarki lub natywnej aplikacji logujemy się do usługi i po nadaniu odpowiednich uprawnień AirDroidowi, zyskujemy możliwość bardzo głębokiej interakcji z naszym sprzętem opartym o Androida.

Od czego zacząć?

Pierwsze co musisz zrobić to pobrać aplikację AirDroid ze sklepu Google Play. Znajdziesz ją pod tym linkiem. Następnie uruchom program i stwórz konto w usłudze. Gdy to zrobisz, program zaloguje się i wyświetli adres, który należy teraz wpisać w przeglądarce komputera lub jakiegokolwiek innego urządzenia. Krok ten można opcjonalnie zignorować i przejść od razu do strony web.airdroid.com, gdzie zalogujesz się na do wcześniej utworzonego konta.

 

Przechwytywanie
Logowanie się do utworzonego wcześniej konta
Ekran startowy programu.
Ekran startowy programu.
Menu zarządzania AirDroidem.
Menu zarządzania AirDroidem.

Gdy to zrobisz, otworzy się przed Tobą dostęp do wielu funkcji twojego urządzenia, które ułatwią ci życie w wielu sytuacjach. Rozwiązanie to powstało o wiele wcześniej niż Handoff z ekosystemu Apple, oferując przy tym dość zbliżoną funkcjonalność. Nie możemy co prawda liczyć na tryb ciągłości pracy, przesiadając się z jednego urządzenia na drugie, kontynuując dokładnie w tym samym momencie pracę w telefonie z Androidem w autobusie, którą rozpoczęliśmy w domu na komputerze z Chrome OS lub przeglądarką Chrome. Rozwiązanie firmy Sand Studio pozwala nam m.in. wysyłanie i odbieranie SMS, przeglądanie plików urządzenia, porządkowanie zainstalowanych na nim aplikacji oraz kopiowanie linków bezpośrednio do przeglądarki smartfona lub tabletu.

Zarządzanie urządzeniem

Aplikacje i ich instalacja

W jaki sposób instalujesz nową grę lub aplikację na swojego smartfona? Uruchamiasz sklep Google Play, wyszukujesz jej tytuł i pobierasz ją. Druga droga to korzystanie z programów, których z różnych powodów nie ma w sklepie – te najpierw musisz odnaleźć w sieci, następnie umieścić w pamięci urządzenia, potem zaopatrzyć się w aplikację umożliwiającą eksplorowanie jego pamięci, zlokalizować plik instalatora i zainstalować pozycję. Trochę to wszystko skomplikowane, czyż nie?

Proces ten można sobie znacznie uprościć przy korzystaniu z AirDroida. Wystarczy, że po zalogowaniu się do usługi przejdziesz do wyszukiwarki, gdzie wpiszesz nazwę interesującego cię tytułu w wyszukiwarkę sklepu Google Play. Gdy wciśniesz enter, zostaniesz automatycznie przeniesiony do internetowej wersji sklepu, gdzie będziesz mógł zlecić instalację programu zdalnie na swoim urządzeniu.

Przechwytywanie3
Wyszukiwanie aplikacji AirDroid w sklepie Google Play
Przechwytywanie4
Odnaleziona pozycja

Kolejna możliwość to skorzystanie ze wbudowanego w aplikację eksploratora plików oraz przeniesienie na pamięć urządzenia przy jego pomocy interesującej cię pozycji, którą następnie zainstalujesz. Wystarczy dwukrotnie kliknąć ikonę aplikacji znajdującej się w usłudze, wskazując na pamięć twojego urządzenia mobilnego.

Przechwytywanie5
Przesyłamy plik do pamięci urządzenia…
Przechwytywanie6
… i rozpoczynamy jego instalację.

Gdy nie chcesz zajmować się wysyłaniem plików w formacie APK do pamięci telefonu, możesz skorzystać z opcji szybkiego transferu plików, gdzie – po zlokalizowaniu w pamięci komputera instalatora programów systemu Android, bez zbędnego marnotrawienia przestrzeni dyskowej naszego tabletu lub telefonu instalatorem, bezpośrednio zainstalujesz interesującą cię pozycję.

Przechwytywanie7

Czyszczenie pamięci urządzenia

Przy korzystaniu z urządzeń z Androidem, głównie starszych, bardzo irytującym defektem jest fakt bardzo ograniczonej przestrzeni dyskowej po zainstalowaniu jakiejkolwiek większej aplikacji. Często stan ten spowodowany jest aplikacjami producenta oraz jego partnerów. O ile te pierwsze są praktycznie nie do usunięcia, to oprogramowanie firm trzecich zalecane przez twórcę naszego smartfona czy tabletu możesz swobodnie usunąć – podobnie do każdej innej pozycji pobranej ze sklepu Google Play oraz zainstalowane przy pomocy plików APK.

Oznaczamy programy do usunięcia.
Oznaczamy programy do usunięcia.
Potwierdzamy nasze zamiary.
Potwierdzamy nasze zamiary.

Jako że proces masowego odinstalowywania aplikacji w urządzeniach z Androidem nie należy do najwygodniejszych, możesz sięgnąć po opisywany przez nas dzisiaj kombajn do zarządzania systemem Google. Wystarczy, że przejdziesz do funkcji o nazwie „Aplikacje” i zaznaczysz pozycje, które chcesz odinstalować. Gdy już to zrobisz, kliknij ikonkę kosza i potwierdź na ekranie smartfona chęć odinstalowania zajmujących przestrzeń dyskową pozycji.

Lokalizowanie urządzenia

AirDroid posiada moduł odpowiedzialny na szybkie zlokalizowanie naszego urządzenia. Działa on naprawdę precyzyjnie, choć do swojego działania wymaga aktywnego transferu danych w urządzeniu, zainstalowanego programu, zalogowania się do niego za pomocą wcześniej zarejestrowanego konta i aktywowania funkcji znajdź mój telefon.

Uruchamianie funkcji "znajdź urządzenie".
Uruchamianie funkcji „znajdź urządzenie”.
Potwierdzenie aktywacji.
Potwierdzenie aktywacji.

Gdy wszystkie powyższe warunki są spełnione, wystarczy przejść do narzędzia o nazwie Lokalizacja (zweryfikować) i przeprowadzić proces namierzania naszego sprzętu z Androidem. Gdy to zostanie już namierzone, będziemy w stanie m.in. wymazania pamięci naszego smartfona, gdy to zostanie zgubione lub będziemy podejrzewali, iż zostało nam skradzione.

1
Logowanie do konta.
2
Nieco błędna lokalizacja, jednak sama możliwość sterowania urządzeniem działa perfekcyjnie.
3
Blokada telefonu.
Odtwarzanie dźwięku alarmowego.
Odtwarzanie dźwięku alarmowego.
Ekran informujący o blokadzie urządzenia.
Ekran informujący o blokadzie urządzenia.

W drugiej części opisu programu AirDroid zaprezentujemy wam najciekawsze metody na ułatwianie sobie codziennej pracy przy jego użyciu oraz szczegółowo opiszemy to, jak przy jego pomocy uwolnić się od plączących się pod nogami kabli.

Grasz na tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij